Torku Jelifest

Can kurtaran merkez

  • Giriş Tarihi: 13.03.2017 7:53
  • Güncelleme Tarihi: 7:53
Can kurtaran merkez

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi soba zehirlenmelerinde büyük bir önem taşıyor. Merkezde 5 ay içinde karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle yaklaşık 240 hastaya tedavi uygulandı

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi soba zehirlenmelerinde büyük bir önem taşıyor. Merkezde 5 ay içinde karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle yaklaşık 240 hastaya tedavi uygulandı

YAKLAŞIK bir yıl önce Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan hiperbarik oksijen tedavisi ile sadece Konya’ya değil Karaman, Afyonkarahisar, Isparta ve Kayseri gibi çevre illerdeki hastalara da hizmet veriliyor. Birçok hastalıkta kullanılan oksijen tedavisi, özellikle soba zehirlenmelerinden dolayı meydana gelebilecek hasarları da büyük ölçüde engelliyor. Konya’da sadece Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanan oksijen tedavisi hakkında bilgiler veren Su Altı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Arslan, soba zehirlenmelerinde oksijen tedavisinin büyük bir önem taşıdığını söyledi. 5 ay içinde karbonmonoksit zehirlenmesi vakasıyla yaklaşık 240 hastayı tedaviye aldıklarını ifade eden Arslan, çevre illerden de hasta kabul ettikleri için geçen seneye göre bu yıl hasta sayısında bir artışın görüldüğünü söyledi.

SADECE KONYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE VAR

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Abdullah Arslan,

“HBOT, sadece Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunuyor. Yaklaşık bir yıl önce kuruldu. Daha önceki zamanlarda oksijen tedavisi için hastalarımız Ankara’ya ya da başka bir ile gitmek zorunda kalıyordu. Ancak HBOT’un Konya’da uygulanmaya başlanmasıyla bu sorun ortadan kaldırıldı. Oksijen tedavisi, bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir. Basınç odası çelikten yapılmış, içerisine hava verilerek basınçlanabilen, içeride bulunan kişilere yüzde 100 oksijen soluma olanağı sağlayan kabinlerdir. Basın odası içinde hastaların rahat bir biçimde oturmaları için koltuklar bulunmaktadır. 12 hastayı aynı anda tedavi edebiliyoruz. Tabii tedaviler uzman doktor ve tıbbi personel gözetiminde yapılıyor. Bir oksijen tedavisi genellikle 1-2 saat sürüyor. Hastaların büyük bir bölümü günde bir seans tedavi görürler fakat bazı acil durumlarda seans sayısı 8-9 olabiliyor. Yani seans sayısı hastalığa göre değişiyor” dedi.

HASTALARA 5 DAKİKALIK EĞİTİM VERİLİYOR

Hiperbarik Oksijen Tedavisi’nin yan etkilerine de değinen Yrd. Doç. Dr. Arslan, “En sık görülen yan etki basınç değişikliğinin kulaklarda yaptığı etkidir. Hastalar basınç artışını, mesela bir uçak yolculuğundaki iniş sırasında hissettikleri gibi kulaklarında hisseder. Tabii bu durum herhangi bir tehlike arz etmiyor. Yine hastalarımızı tedaviye almadan önce 5 dakikalık bir eğitim veriyoruz. Verdiğimiz bu eğitimler ile hastalarımıza artan basın esnasında kulaklarındaki basıncı nasıl eşitleyeceklerini anlatıyoruz. Yeni doğan çocukları da tedaviye alabiliyoruz. Böyle zamanlarda ise emzik yada biberonla çocuğa su içirerek ona destek oluyoruz. Yine basınç atında derinliği çok fazla oluşturmuyoruz. Aynı zamanda belirli periyotlar arasında hava molaları veriyoruz. Yani hastaya sürekli oksijen vermiyoruz” diye konuştu.

1 GÜN İÇİNDE 80’NİN ÜZERİNDE BAŞVURU OLDU

Hasta sayısında bir artışın yaşandığını dile getiren Arslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geçen sene göre bu yıl hasta sayısında bir artış söz konusu. Tabii bunda çevre illerden gelen hastalarında etkisi var. Bunun dışında lodos ve rüzgarlı günlerde karbonmonoksit zehirlenmesi daha fazla oluyor. Bu vakadan dolayı gelen hasta sayısı da oldukça fazla. Yine bu sene kış döneminde bir gün içinde acile yaklaşık olarak 80’nin üzerinde bir başvuru oldu ve bir gün içinde 30’un üzerinde hastayı tedaviye aldık”

5 AYDA YAKLAŞIK 240 HASTA TEDAVİYE ALINDI

Yrd. Doç. Dr. Abdullah Arslan, “1 Kasım 2016 – 1 Mart 2017 tarihleri arasında yani 5 aylık süre içinde karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle yaklaşık 240 hastayı tedaviye aldık. Bunların içinde ağır olan hastalarımızda vardı. Karbonmonoksit zehirlenmelerinde herhalde dünya birincisiyiz. Mesela Azerbaycan’da bir yıl içinde tahmini olarak 300-400 karbonmonoksit zehirlenmesi vakası meydana geliyor. Bu sayı Konya ve Bursa’nın bir gecedeki zehirlenme sayısına tekabül edebiliyor. Sadece sobadan değil şofbenden dolayı zehirlenen vatandaşlarımızın sayıda oldukça fazla çünkü şofbenin olduğu yerde karbonmonoksit birikimi daha fazla. Şofbenlerden dolayı zehirlenme oranının hala çok yüksek olması da yönetmeliklerin tam anlamıyla uygulanmamsı ve bilgilendirmelerin çok az olmasından kaynaklanıyor” ifadelerine yer verdi.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > Can kurtaran merkez
HABER YORUMLARI