YAZARLAR

Değerli Okuyucularım,
Bu güzel atasözü karşısında esas duruşta saygıyla eğilmek gerek.
Türk Milleti olarak, bizim aklımız başımızda mı? Bilemiyorum.
Neden böyle bir soruyu soruyorum?
Ülkeyi yönetenler, yönetmeye aday olanlar, üniversite mensupları, sivil toplum kuruluşları, sanayiciler, tarımcılar, esnaf, özetle herkes yaşını başını almış insanlar. Yani yaşlar başlara gelmiş ama akıllar nerede?

Şimdi de görüyorsunuz, akılların nerede olduğunu soruyorum. Bunu neden soruyorum?

Ülkedeki hayatımızda bir yığın sıkıntılarımız var. En başta ekonomik hayat, geçim hayatı sıkıntılı. Tek emekli aylığı alanlar geçinemiyorlar. Çiftçi ürünümü çok ucuza satıyorum, kazanamıyorum diyor, ne garip ki, tüketici de ürünler çok pahalı diyor. Yahu kardeşim, burada bir yanlışlık yok mu? Satan ucuza gitti ürünüm diyor, alan ürünler çok pahalı diyor. Bellemişler aracı kazanıyor, demeyi. Aracılara soruyorsun, mesela kabzımala, “abi ne diyorsun vallahi zor geçiniyoruz” diyor. Türkiye’de nakliyeler, gerçekten oldukça pahalıdır. Gıda ürünlerinin nakliyesi önemli bir fiyat etkenidir. Nakliyeciye neden bu kadar pahalıya taşıyorsun? Diye sorduğunuzda, “Ne pahalısı, mazot fiyatlarını bilmiyor musunuz, vallahi zor geçiniyoruz.” Diyor.

Bu üretici-tüketici arasındaki nakliye ve aracı giderlerinin, fiyatların pahalılaşmasının ana sebebi olduğu, 50 yıldan beri hep söylenir. Çözülemedi gitti. Geçim sıkıntısı ve işsizlik sürüyor. Bir iş yeri için 1000 kişi başvuruyor. Bir yanda da terör sürüyor. Sorunlarımız büyük. İçerdeki sorunlarımıza karşılık ülke dışında da, bilhassa güney sınırımızda, Suriye’de savaşın içinde Mehmetçik. Emperyalist ülkeler (başta ABD) Suriye’yi ve bütün Ortadoğu’yu parçalamak ve yer altı kaynaklarının ve israil’in güvenliğini sağlamak için güneyimizde bir Terörist Kürt Devleti kurmak istiyorlar.

İçte ve dışta bu kadar sorunumuz varken, insanlarımız, başta siyasal parti yetkilileri birbirlerine hakaret ölçüsünde ağır sözler sarfediyorlar. Tartışmalarda, ilim adamları bir partili gibi birbirlerine saldırıyorlar. Halk öyle, iki ayrı cephe haline gelmiş.

Yaşlarımız başlarımıza gelmiş ve fakat akıllarımız gelmemiş anlaşılan.

Herkes, başta devlet başkanımız, bağırıyor da bağırıyor. Bağrışmalardan bıktık usandık. Haklı insan bağırmaz diye düşünüyorum.
Yakında yerel seçimler yapılacak. (31.Mart.2019). Bu seçimlerin neden bir ölüm-kalım seçimi olduğu iddiasını anlayamıyorum. Ama siyasetçiler öyle diyerek birbirlerine saldırıyorlar. Halk 2 zıt parça olmuş. Sonuçta belediye başkanlarımızı seçeceğiz. Ellemeyin de herkes sevdiği, beğendiği insanı seçsin. Ölüm-kalım seçimi ne kelime.

Aklı başa yaş getirir diyor atasözümüz. Yaşımızı almışız, ama acaba aklımız nerede? Ülkeyi bu kadar germek, insanlarımızı karşılıklı sevgisiz hale getirmek akılsızlık değil mi?

> Yeni Meram >Yazarlar > AKIL YAŞTA DEĞİL BAŞTADIR, DOĞRU, FAKAAAAT
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.