Dolar
13,6343
Euro
15,1848
GRAM ALTIN
781,50
BIST
1.991,06
Konya
açık
-7°C
Yeni Meram

Kütükcü: Konya geleceğini üretim ve ihracatla kurguluyor

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, “Konya geleceğini katma değeri yüksek üretim ve ihracatla kurguluyor” dedi. Başkan Kütükcü yaptığı açıklamada, “Güçlü sanayi üretim alt yapısı, girişimci ruhu, sektöründe iddialı firmaları ve yüksek ihracat potansiyeli ile Marmara Havzası’na alternatif bir il olan Konya’mız, bu iddiasını her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor. 10 organize sanayi bölgemiz, 70’in üzerinde sanayi sitemiz, 2 bin 800’den fazla ihracatçı firmamız ile Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren illeri arasındayız” şeklinde konuştu.

A+
A-
01.12.2021 16:39
01.12.2021 16:52
0
1442
ABONE OL

YATIRIM VE İHRACATTA BÜYÜK İVME KAZANDIK
“Özellikle yatırımlar ve ihracatta büyük bir ivme yakaladık” diyen Kütükcü, “Sanayicilerimiz 20 yıl önce yaptıkları yıllık ihracatın iki katından fazlasını, bir ayda gerçekleştirir hale geldi. 2001 yılında 100 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştiren Konya, bu yılın sadece Ekim ayında 256 milyon doların üzerinde ihracat rakamına ulaştı. 2021 Ocak-Ekim döneminde, yani ilk 10 ayda ise, ihracatımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,8 artırarak, 2 milyar 445 milyon 125 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. 2021 yılına koyduğumuz 2.5 milyar dolar ihracat hedefimizi aşarak, 3 milyar doları zorlayacağız inşallah. Konyalı sanayicilerimiz bugün dünyanın 180’den fazla ülkesine ihracat gerçekleştiriyor. Mozaikli bir yapıya sahip olan Konya sanayimizde, hemen her sektörde üretim gerçekleştirilmekle birlikte, ihracatımızın ilk sırasında makine ve aksamları sektörü, devamında otomotiv endüstrisi, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü ile savunma ve havacılık sanayi geliyor. Ayrıca, ayakkabı, döküm, iklimlendirme, kimya, plastik, araç üstü ekipmanlar en güçlü olduğumuz sektörlerden bazıları” dedi.


KONYA, YÜKSEK KATMA DEĞERE ODAKLANDI


Konya’yı yüksek katma değer üreten bir sanayi geleceğine hazırladıklarını belirten Kütükcü, “Öyle ki geldiğimiz noktada şehrimizin üretiminin yüzde 46.6’sını orta-yüksek teknoloji, yüzde 32.3’ünü orta-düşük teknoloji, yüzde 19.8’ini düşük teknoloji içeriyor. Düşük teknoloji üretiminden her geçen gün uzaklaşıyor, orta-yüksek teknoloji üretimimizi ise artırıyoruz. İşte hedefimiz; Konya’yı yüksek katma değere odaklanan, yeni bir sanayi hamlesine hazırlamak. Bunun için şehir olarak birlikte çalışıyoruz. Bir yandan Konya Organize Sanayi Bölgemiz başta olmak üzere OSB’lerimizde ve diğer sanayi sitelerimizde yeni yatırımlar yükselirken, aynı zamanda Konya Teknoloji Endüstri Bölgemiz de teknoloji odaklı yeni yatırım ve üretim süreçlerine odaklanmış durumda. 1 milyon 800 bin metrekareden oluşan Konya Teknoloji Endüstri Bölgemizde halihazırda Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası üretime başladı. Yine Türkiye’nin ilk silah test merkezi olacak Türkiye Silah Test Merkezi yatırım süreci de başladı. İnşallah TÜBİTAK da Konya Teknoloji Endüstri Bölgemize yatırım yapacak. Böylece Konya’mızda yüksek teknoloji üretim ve ihracatı noktasında yeni bir ekosistem oluşacak. Konya Sanayi Odası Başkanı olarak, Konya’mızın gelişmiş sanayi üretim alt yapısı, girişimci ruhu, lojistik avantajları, insan kaynağı gibi daha birçok yatırım avantajından yararlanmak isteyen ve teknoloji üretmek isteyen yatırımcılarımızı şehrimize davet ediyorum. Bürokrasiden uzak, yatırımcı dostu bir şehir olarak tüm yatırımcılarımızın yatırımlarını gönül rahatlığı ile Konya’mıza gerçekleştirebileceklerini ifade etmek istiyorum. Konya Sanayi Odası olarak da biz de bu noktada her türlü desteği vermeye hazırız. Konya Sanayi Odamız öncülüğünde şehrimize kazandırdığımız Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgemiz de, ilimizin inovatif üretim alt yapısına çok büyük katkılar sunuyor. Innopark bünyesinde bulanan 72 firmamız tarafından, akıllı sistemler, sanal gerçeklik, yapay zeka, siber güvenlik gibi pek çok alanda üretim yapılıyor, yazılım gerçekleştiriliyor” değerlendirmelerinde bulundu.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.