YAZARLAR

Mekanik saatlerin içerisinde yer alan, kurulan ve saatin çeşitli parçalarını devindiren yayın adı zemberektir. Bir saatin olmazsa olmazıdır. Saatin tüm aksamları yerinde olsa bile zemberek olmazsa ya da zemberek bozuksa saat çalışmaz. Bu nedenle zemberek saatin hayati dengesidir.

Her insanın içinde de onu kuran, çalıştıran ve ruhsal dengesini sağlayan bir zemberek bulunur. Saatin kalitesi, kurgu mekanizmasında, yani zembereğindedir.

“Zemberek saatin değil, hayatın da özü, temelidir. Bir bakıma, hepimiz kurulu birer saat değil miyiz? Yaşama, bir kurulma ve çözülme, bir dolma ve boşalmadan başka nedir? Yaşlılıkta ölen, kurgusu biten; gençlikte ölen, zembereği bozulan…!” Haldun Taner

Dünya tarihinde birçok defa salgınlar yaşanmış, milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanmıştır. Dünya ve ülkemiz şu günlerde yine kabuslarla dolu bir salgınla imtihan ediliyor.

Salgın nedeniyle tüm ülkeler birbirleriyle dayanışma içinde olacağı halde, aksine karşı karşıya gelmişlerdir. Kapılarını kapatarak dış dünyayla ilişkilerini kısıtlamışlardır. Ekonomik gücü olan ülkeler insanlarını aşılayarak korunma çabası içine girmişlerdir. Covid – 19 vakasının üzerinden bir sene geçmiş olmasına rağmen aşılama yetersiz kaldı. Aşılama, kısmen sorunu çözse de herkes ulaşamıyor. Ekonomisi güçlü olan ülke aşıya ulaşıyor. Çünkü kapitalizm önce kendi çıkarlarını düşünür.

“İnsan vardır fark edilmez süsünden, kimi farksızdır koyun sürüsünden, her gördüğün şekle kapılma, insan anlaşılmaz görüntüsünden…” Ömer Hayyam

Dünyada yaşam durdu. İnsanlar pandemi sebebiyle yaşadıkları yerlerde kapalı kaldılar. Sokağa çıkamaz, iş yerine gidemez, eşi dostu göremez, çoluğuna çocuğuna kavuşamaz oldular. Kısıtlı zamanlarda insani ihtiyaçlarını karşılasa da yeterli gelmedi. Kısıtlı zamanlarda sokağa çıkma dönemlerinde insanlar gerildi, psikolojisi bozuldu, hastalandı ama hastaneye gidip tedavi olamaz oldu. İnsanlar sosyal ve ekonomik yönüyle de yıprandı. İnsanların sabrı tükendi.
Salgının yavaşladığı düşüncesiyle kısıtlamalar zaman zaman esnetilse de salgın hala tehdit ediyor ve can almaya devam ediyor. Bu nedenle artık insanların duygu dünyası bir zemberek misali gerildi. Aile içi şiddet, bozgunculuk, kadına ve çocuğa şiddet arttı. İnsanlar birbirine saygısız, duyarsız, ilgisiz oldu ve saldırgan bir toplum haline geldi. İnsanın insana her zaman muhtaç olduğu unutuldu. İnsanlar canavarlaştı, diğer canlıları da düşünmez oldu. Kendi kuruduğu düzene alışan insanın fabrika ayarları da bozuldu. Artık zemberek çalışmıyor, düzen bozuldu.

Yaşadığımız dönemin özeti; “Kalp işlemiyor artık, beyinde de arıza var…” Ahmet Hamdi Tanpınar

Bu değişken zor dönemler insan yaşamını zor hale soktu. İnsanlar ruhen zorda kaldı, ibadet edilecek yerler kilitlendi. İnsanlar yakınlarının cenazelerine dahi katılamaz oldular. Yaşam her yönüyle değişti. İnsanlar diğer insanlarla internet üzerinden iletişim kuran sanal varlığa dönüştü.

Pandemi süresinin uzaması insanlarda her geçen gün gerginliği artırıyor. Sabırlar tükeniyor. Sabrın bittiği yer zembereğin koptuğu yerdir. Zemberek boşalırsa düşünmesi bile korkunç. İnsanlara hangi boyutta, ne ölçüde zarar vereceği, nasıl bir psikoloji içerisinde olacağını düşünmek bile ürkütücü ve korkunçtur.

“Bozulduğu zaman, insandan daha korkunç bir yaratık yoktur…” Tolstoy

İnsan, doğası gereği zaman zaman gerginlikler olabilir, ama onunla yaşamayı bilmelidir. İnsanın kendisini ve doğayı bilmesi önemlidir. Her insan gergin olabilir. Ancak başkalarının da yaşama hakkı olduğunun bilincinde olmalıdır. İnsan insanın aynasıdır. İnsanın kendisini kendisinin kontrol etmesini bilmesi gerekir. Kendi insanlığımızı başka insanları öğrendiğimiz zaman öğrenebiliriz. Kendimizi karşımızdan öğrendiğimiz zaman öğreniyoruz ve tanıyoruz. Kısacası insanca yaşamayı ve İnsana dokunmayı bilmeliyiz.

“İnsan insana iyi gelmeli, gelmeyecekse hiç gelmemeli…” Nazım Hikmet

Tarihten ders almak gerekir. Biz bu zamana ve yere misafir olarak geldik ve gidiyoruz. Bir yolcu misali geçip gidiyoruz. Benim coğrafyamın insanının dediği gibi; misafir umduğunu değil bulduğunu yer. İnsanoğlu tarihinden ders almayı bilse yaşama kültürü değişir. Amacımız gözlemek, öğrenmek, bilmek, sevmek ve saymaktır. İnsanı yaşatmak ve insan gibi yaşamaktır.

“Dünyada çok şey kolay da insan olmak zor…” Yaşar Kemal

İnsanoğlu her sorunun üstesinden gelebilecek güçte yaratılmıştır. Yeter ki yaratılışındaki mucizenin farkında olabilsin. Yoksa insan zorda kalınca yaşamı yeniden kuracağım derken, zemberek gibi zorlayıp da bozmasın. Malum zemberek bozulunca artık çalışmaz olur. Kurduğunu sanırsa da zemberek boşa döner. Bozuk olan zembereği kurmanın da bir anlamı yoktur. Anlam içermeyen bir yaşamın da hiçbir değeri yoktur.

İnsan zemberek misali bozulmadan, kendisini tutmayı bilmeli ki, yaşama tutunabilsin ve anlamı olsun. Yoksa, kurma akılla bir yere varılamaz…!
Saygılarımla…

> Yeni Meram >Yazarlar > ZEMBEREK…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.