Torku Jelifest

Yatmadan önce bunu yapmayın!

  • Giriş Tarihi: 8.11.2015 14:29
  • Güncelleme Tarihi: 14:41
Yatmadan önce bunu yapmayın!

İlaç alınmasını önermiyoruz
İtil, ayrıca uyku apnesi ve kanser ilişkisine de dikkat çekiyor: “Araştırmalara göre hafif uyku apnesi olan grupta kanserden ölüm riski yüzde 10 artıyor. Orta derecede uyku apnesi olanlarda bu risk iki kat, şiddetli uyku apnesi yaşayanlarda ise kanserden ölüm oranı beş kat artıyor. Uyku apnesine obezlerde, büyük dili olanlarda, küçük dili uzun olanlarda ve down sendromlularda daha sık rastlanıyor. Alkol, solunum duraklamalarının süre ve sayısını artırdığı için, sigara ise üst solunum yolundaki ödemi artırıp hava yolunun daralmasına neden olduğu için apneyi tetikler. Ayrıca sakinleştiricili uyku ilaçlarını da hava yolu düz kaslarını etkilediği ve apneye zemin hazırladığı için yasaklıyoruz.”

Prof. Dr. Fuat Özgen
Insomnia çocuklukta başlıyor
Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen ise özellikle insomnia yani uyuyamama hastalığına dikkat çekiyor ve bunun çocukluk çağında başlayabileceğini söylüyor: “Günümüzde artık anneler çalışıyor ve akşam eve 19.00’da gelip çocuğuna bir şeyler yedirdikten sonra erkenden uyutmak istiyor. Oysa karşınızdaki küçük bir çocuk ve sizinle vakit geçirmeye ihtiyacı var. Anne de kuralcı biriyse eğer çocukla inatlaşıyor. Bu inatlaşma bazen o kadar ileri gidiyor ki çocuk erken yaşlarda insomniaya maruz kalıyor. Ayrıca online oyunların genellikle gece oynanması da uyku süresini kısaltıyor. Tüm bunlar bireylerin tüm hayatını etkileyebiliyor.”

Prof. Dr. Murat Aksu
Maden, enerji ve sağlık çalışanları dikkat etmeli
Gece boyunca uyku apnesi yaşayanlar gün içinde yoğun bir şekilde uyku ihtiyacı duyabiliyor. Bu durum da özellikle trafikte ve iş yerlerinde sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu apneden kaynaklanan ve gündüz yaşanan uyku halinin kişinin sosyal yaşamını, diğer kişilerin sağlığını etkilediğini söylüyor ve birtakım kazalara neden olduğunu anlatıyor: “Uyku apne sendromu kansere, kalp hastalığına, inmelere yol açar elbette ama aynı zamanda çok ciddi trafik ve iş kazası nedenidir. Bunun en önemli örneği Çernobil faciasıdır. Çernobil’in yaşanmasına neden olan en önemli faktör erken uyarı sistemini ortaya çıkaracak kişinin o sırada uyuklamasıdır. Aynı şekilde ABD’de facia olarak anılan büyük tren kazasında makinistlerin birinin uyku apnesi sendromu olduğu sonradan ortaya çıktı. İş kazalarının oluşumunda uyku apnesi sendromu ve uykululuk çok önemli bir faktör. Dolayısıyla maden, enerji ve sağlık sektörü gibi riskli iş kollarında çalışanların uyku apnesi sorunu olup olmadığı ortaya çıkarılmalı. Çünkü iyi uyuyan kişi işini daha iyi yapar.”

Yatmadan önce kitap okumayın
– Mutlaka yatağa yatış ve yataktan kalkış saatlerinizin düzenli olması gerekiyor. Haftanın yedi günü aynı saatte yatıp kalkmalısınız.
– Sabahları uyandıktan hemen sonra 30 dakika boyunca parlak ışığın bulunduğu bir ortamda olmanız gerekiyor ki vücudunuz uyandığınıza inansın. Gece yatağa yatmadan 2-3 saat önce aşırı aydınlıktan kaçının. Çünkü uykuya geçişinizi geciktirir.
– Gece yattığınızda 20 dakika içinde uyuyamıyorsanız ya da uyandığınızda 20 dakika içinde tekrar dalamıyorsanız o odadan çıkın. Başka odaya gidin ve uykunuzu getirecek bir şeyler yapın. Ama bunu yatakta dönerek yapmayın. Yatağı kafanızda uykuyla özdeşleştirmeniz gerekiyor. Tekrar kendinizi uykulu hissettiğinizde yatağa girebilirsiniz.
– Yatmadan 3-4 saat önce kitap okumak, televizyon izlemek, yoğun egzersiz yapmak faydalı değil. Bunlar uykuya geçişi zorlaştırır.
– Gündüz bir anda uykunuz geldiğinde kısa bir şekilde kestirmeyin. Düzenli bir şekilde aynı zaman ve sürede uyumazsanız gece de uyuyamazsınız.

SAYFA 1 2


> Yeni Meram >Sağlık > Yatmadan önce bunu yapmayın!
HABER YORUMLARI