YAZARLAR

Nitelikli insan kaynağının, ülkelerin gelişiminde önemli bir etken oluşturduğu gerçeği hepimizin hemfikir olduğu bir konu.
Ancak bu niteliklerin durumu ve şartları, planlı programlı olmadığı zaman nitelikli işsizlerin rakamları en pik seviyeyi ulaşıyor.
Ülkemizdeki üniversite sayısının çokluğu ile bölümlerin fazlalığı bugün iş gücünün dağılımı noktasında kota fazlası verirken üniversiteden mezun olan öğrenciler, iş hayatına girmek için epey bir zaman beklemek durumunda kalıyor.
Bunun nedeni herkesin üniversite okuma gayreti değil tabii ki, bunun nedeni bence eğitim sistemindeki sorunlar ve bu sorunların çözümü için denenen sistemlerin henüz istenen başarıya ulaşamamış olmasıdır.
Bugün baktığımızda sanayi sektöründe vasıflı eleman sıkıntısı yaşanmakta, firmalar çırağından kalfasına, uzmanından ustasına kadar yetişmiş bir kaynaktan yoksun şekilde alternatifler aramaya çalışıyor.

Kimisi şartlarını zorlayıp insan gücüyle ilerlerken kimisi ise robotik sistemle üretimini sürdürmek zorunda kalıyor. Çevreye baktığınızda üniversite mezunu sayısı oldukça fazlayken sanayide çalışacak vasıflı elemanın azlığı dengeleri değiştirmiş durumda. Bir dönem üniversite mezunu olmak diplomalı olmak kıymetli bir durum iken bugün neredeyse diplomasız vasıflı eleman olmak daha kıymetli hale gelmiş.
İşte burada, eğitim sistemiz gerçek manada istenen seviyede işliyor olsaydı bugün sanayi kesimi vasıflı elemanlara sahip olarak bu anlamda sıkıntı yaşamazdı. Bunun açıklamasına girmek apayrı bir yazı konusu ve zaman zaman yüksek sesle dillendiriliyor. Bu nedenle bu konuyu başka bir yazıda paylaşmak istiyorum.
Konu üniversite ve sonrasındaki iş güvencesi konusu olunca, geçtiğimiz hafta gazetemizde manşete taşıdığımız Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin haberini hatırlıyorsunuzdur.
Bildiğiniz üzere öğrenci kabulüne 2016-17 akademik yılında başlayan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde eğitim hayatlarını başarıyla tamamlayan Mühendislik Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ilk öğrencileri diplomalarını aldıktan sonra Torku’da işbaşı yaptı.
Yani üniversitenin sağladığı güvence sayesinde uzun iş arayışlarına girmeleri gerekmeyen öğrenciler, sabah diplomalarını alıp öğleden sonra ise Anadolu Birlik Holding’in bünyesindeki Konya Şeker’in iştiraki Torku’da işlerinin başına geçti.
Malum YKS’de tercih yapıp sonuçlarını bekleyen 2,5 milyona yakın öğrencinin merakı üst seviyedeyken kazanacakları üniversitenin kendilerine getirilerini de eminim düşünüyorlardır. Ancak tercihlerinde Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini işaretleyen öğrenciler ise bu gelişme sonrasında rahatlamışlardır. Çünkü eğitim sonrası iş ortamları da hazır olarak kendilerini bekliyor olacak. Bir başka deyişle Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin kurucusu olan Anadolu Birlik Holding, Torku ile üniversitede eğitim gören öğrencilerin de umudu olmuş oldu.
Bunun ötesinde önemli bir bilgiyi ise Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mikdat Çakır veriyor. Eğitim burslarından faydalanan öğrenci oranı ile Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 2’nci sırada yer aldıklarını söyleyen Çakır, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin bu tabloyu 206 üniversite arasından sıyrılarak oluşturmasının büyük bir gurur verdiğini ifade ediyor.
Yaptıkları ile yapacaklarının teminat ve güvencesini vermeye başlayan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini kutluyor gelecekte alışık olmadığımız gelişmeleri yaşatmaya devam edeceğine olan inancımı yeniliyorum.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Torku öğrencilerin umudu oldu
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.