Torku Jelifest

Şivlilik Geleneği yaşatılıyor

  • Giriş Tarihi: 23.04.2015 17:31
  • Güncelleme Tarihi: 17:31
Şivlilik Geleneği yaşatılıyor

Gece Fener alayı ateşiyle ısınan Konya sokakları sabah da çocukların “şivlilik” sesleriyle şenlendi. Yılardır süren bir geleneği devam ettirmenin sevinciyle kapı kapı dolaşan çocuklar, ellerindeki poşetleri doldurmak için adımladı Konya sokaklarını. Çocukları boş çevirmeyen büyüklerde ise geleneği yaşatmanın sevinci vardı

HEM 23 NİSAN, HEM DE ŞİVLİLİK

Her yıl üç ayların başladığı ilk günlerde Konya sokakları “şivlilik” sesleriyle inliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşen çocuklar, ellerine aldıkları poşetlerle kapıları aşındırdı. Kimi bisikletiyle… Kimi de annesiyle birlikte dolaştı. Bazıları da eski günlere duyduğu özlemden olsa gerek kucağına aldığı torunuyla şeker topladı. Mahalle mahalle, sokak sokak dolaşan çocuklar çaldıkları kapılardan şeker almanın mutluluğunu yaşadı. Öyle ki dolaşmaktan yorulanlar da buldukları bir ağaç gölgesinde gün boyunca topladığı şivliliğini keyifle yedi. Şivliliğin anlamını bilmeseler de ellerindeki poşetleri doldurmak için gün boyunca cadde ve sokaklarda gezen çocukların sevinci, günün önemini anlatır gibiydi.  Kapısını çalan çocukları, verdikleri şeker, çikolata ve kuruyemişlerle sevindiren büyükler de bir kez daha bu özel güne kavuşmanın heyecanını yaşadı.

Şivlilik, Konya’ya özgü bir gelenek. Geleneğe göre Regaip Kandili’nin sabahında çocuklara çikolata ve şeker ikram ediliyor. Böylece çocukların gönlü alınıyor, Peygamber Efendimizin de sünneti yerine getiriliyor. Çocuklara en güzel ikramları yapmak isteyenler, günler öncesinden marketlere akın etti. Marketler de vatandaşlara en iyi hizmeti vermek için birbirleriyle yarıştı.

 ŞİVLİLİK NİDALARI YANKILANDI

Üç ayların başlangıcı, Konya’da “şivlilik” adı verilen âdetle kutlanıyor. “Şivlilik” kelimesinin, “Hazreti Muhammed’in ana karnına düştüğü sayılan günde çocuklara dağıtılan çerez” anlamına geldiği belirtiliyor. Konya’da Şivlilik kutlamaları Regaib kandilinden bir gün önce, geceleyin başlıyor. Akşam namazından sonra kağıttan yapılmış fenerlerini ellerine alan çocuklar, anne-babalarıyla beraber sokaklara çıkarak fenerlerini ateşliyorlar ve birlikte neşeyle sokakları dolaşmaya başlıyorlar. Bu âdete “fener alayı” deniliyor. Sonra da sokakları dolaşan çocuklar, gençler, anneler, babalar; onlar gelmeden mahalle abilerinin mahallenin bir köşesinde yaktıkları ateşin etrafında toplanıyorlar. Dileyenler ateşin üzerinden atlayabiliyorlar. Şenlik, eğlence ve kutlamalar gecenin ilerleyen saatlerine dek devam ediyor.

Ertesi gün ise Şivlilik günü. Regaib kandilinin sabahında, ellerine poşetlerini alan çocuklar, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak kapıyı açanlara “Kandiliniz mübarek olsun” sözleriyle birlikte “şivlilik” diye sesleniyorlar. Ev sahipleri ise buna zaten önceden hazırlıklı olduklarından, çocuklar gelmeden hazır edilmiş gofret, bisküvi, çikolatalardan küçük misafirlerine ikram ediyorlar. Gidenlerin peşinden yeni gelen çocuklar yine “şivlilik” nidalarıyla çalıyorlar kapıyı ve bu böylece akşama kadar devam ediyor. Regaib Kandili’nin gündüz gerçekleştirilen âdetlerden biri de “bişi” dağıtımı. Bişi, hamurdan yapılan ve yağda kızartılan bir yiyecek. Pişirilen “bişi”ler, kandil tebrikleri eşliğinde komşulara ve çevreye dağıtılıyorlar. Değişen zaman, âdetleri unutturmak için çabalasa da, Konya’da üç aylar her yıl, hâlâ bu güzel geleneklerle başlıyor. Adem SERİN


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Şivlilik Geleneği yaşatılıyor
HABER YORUMLARI