YAZARLAR

İhtilallerin çoğunluğu kanlı olurlar. Fransız İhtilali gibi çok kanlı olanları da vardır. Bazen ihtilali yapanların da başı gidebilir. Kabakçı Mustafa’da olduğu gibi sadece Cumhuriyet döneminde ihtilaller olmamış Osmanlı’da da ihtilaller olmuştur. Hatta gövdesi paramparça edilen padişahlar vardır. Osmanlı da ihtilalleri yeniçeri, yani askerler yapmıştır. Osmanlı ihtilallerinin bazısına bir göz atalım:
Yeniçerinin bozulmuş olduğunu gören Genç Osman hac bahanesi ile Hicaz’a gidip orada ordu toplayıp gelerek yeniçeriyi kaldırmak ister. Bunu duyan yeniçeri isyan eder. Genç Osman’ı tahtan indirir, onu çok çirkin hakaretlere maruz bırakır, sonra da Yedikule zindanında boğarlar.
Lale Devri padişahı 3.Ahmet, sadrazamı da Nevşehirli Damat İbrahim Paşadır. Padişah adeta yetkilerini sadrazama devretmiş gibidir. Debdebeli bir hayat yaşamakta iken yeniçeride huzursuzluk meydana gelir. Patrona Halil isimli adam isyan çıkartır. Padişahın da sadrazamın da görevden azil edilmesini isterler. Sonuçta her ikisi de azil edilir. Sadrazam da idam edilir.
Hazin olan ihtilallerden biri 3. Selim’i tahtından eden Kabakçı Mustafa isyanıdır. Kabakçı Mustafa boğazda muhafız komutanıdır. Esasen yeniçeridir. 3. Selim yeni bir ordu kurmuştur. Adı da Nizam-ı Cedit’tir. Kabakçı bu orduya çok kızar. Askerleri ile birlikte isyan eder, yeniçeri de isyana katılır. 3. Selim tahttan indirilip vücudu paramparça edilerek öldürülür. Daha sonra Rusçuk Ayanı Alemdar Mustafa Paşa ordusu ile gelerek isyanı bastırır ve sonuçta Kabakçı’yı öldürtür.
Bir diğer ihtilal de Sultan Abdülaziz’e yapılmıştır. Bu ihtilali yapanlar Abdülaziz’in paşalarıdır. Bu paşaların en ünlüsü de Mithat ve Hüseyin Avni Paşalardır. Padişahın bilekleri kesilerek katledilmiştir. Bu paşalarca 5. Murat tahta çıkartılmıştır. Ancak 5. Murat’ın ruh hastası olduğu anlaşılınca aynı paşalarca tahtan indirilmiştir. Yani ona da ihtilal yapılmıştır. Yerine 2. Abdülhamit tahta çıkarılmıştır.
2. Abdülhamit içte ve dışta şer güçlerle 33 sene mücadele etmiş, Osmanlı’nın şer güçleri Selanik’ten Hareket Ordusu’nu İstanbul’a getirerek Abdülhamid’e 2. Meşrutiyet’i ilan ettirmişler, meşrutiyet için seçim yapılmış bu meclisin aldığı kararla da 2. Abdülhamit tahtan indirilmiştir. Yerine de Mehmet Reşat’ı tahta çıkarmışlar. Yani bir nevi meşruti meclis ihtilal yapmıştır.
Görüldüğü gibi Osmanlıda da kanlı kansız birçok ihtilal yapılmıştır. Sultan Vahdettin de, TBMM’nin aldığı saltanatı kaldırma kararı ile tahtan indirilmiştir.

> Yeni Meram >Yazarlar > OSMANLI’DA İHTİLALLER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.