YAZARLAR

   “Ufkunda tarihin en güzel sesi,

   Yükselen bir yuvadır Konya Lisesi.”

***

   Bir Moğol atasözü vardır;

   ■ Korkuyorsan başlama, başladıysan korkma!

Konya Lisesi mezunları, tarihe de saldırı niteliğini taşıyan son gelişmeler nedeniyle demokratik haklarımız çerçevesinde sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Kuşkusuz korkmuyoruz şehit ve gazilerin harman olduğu gerçek Konya Lise’liler korkmaz; 10 binlerce aydın, çağdaş, birikimli donanımlı mezunlar ve aileleri adına da korkmaz. Gazetede yıkım fotoğraflarını gördüm de yüreğim burkuldu.  Dört koca yılımı geçirdiğim Liseli yıllarımın anıları belleğimde adeta resmigeçit yaptı.

Arkadaşlar, kardeşler, halkımız, Konya bu kadar sahipsiz mi? Konyalı Başbakan, Büyük Şehir Belediye Başkanı, Meram Belediye Başkanı, 14 Milletvekilimiz ( biri Başbakan) bu tarihi faciaya asla göz yumamaz, ilgisiz kalamaz. Bizim fıtratımızda tüm haksızlıklara karşı başkaldırı vardır…

Koca Konya’da Milli Eğitim Müdürlüğü için  bula bula anlı- şanlı aynı zamanda hem Gazi hem de şehit bizim Lise’yi mi bulundu?

Tayip beyin üslubuyla sesleniyorum;

“Ey Konyalılar, bu tarih katliamına Sessiz kalmayınız, lütfen konuşunuz!”

Bakanız vatandaş konuşuyor;

“İşte kentin merkezinde, en işlek yerinde Milli Eğitim Müdürlüğüne Hizmet Binası;

   Meram Belediyesi binası!

Tarihi Konya Lisesi binasına da çok yakın. Böylece bu aşırı, alerjik tutkunuza da karşılık bulmuş olursunuz. Meram Belediyesi yeni binasının yapımı ve düzenlemesi bitti.”

Bir söylentiyi daha dile getireceğim;
Konya Lisesinin ana binası da yıkılacak ve buraya alış veriş merkezi (AVM) yapılacak. Bunun Türkçesi şudur: Rantiyeye açılacak.

Olmaz olma demeyin, her şey olabülü tıpkı  Kastamonu yöresinin tarihsel söylemi gibi;

“Taş düşebülü, ağaç devrilebülü, heyelan olabülü, ayı çıkabülü, her şey olabülü..”

Sizin gazi ve şehitliğinize on binlerce aydın yetiştirmenize bakmazlar, her şey alabülü…


Yıkıma hedef Konya lisesinden kimler çıktı, kimler; Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Bakanlar. Milletvekilleri, Rektörler, akademisyenler, bürokratlar,  mucitler,  ünlü hukukçular,  doktorlar, Mühendisler, şairler gazeteciler, sanatçılar,  sporcular, iş adamları, daha niceleri..Liste tren yolları gibi daha da uzar gider. (Bu da benim betimlemem.)

■  Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. (Hz. Ali)

Değerli olan şey zamanla değerini yitirmez. (A.Lincoln)

Konya Lisesi(1889) tarihe tanıklık eden bir okuldur.
Çanakkale savaşında(1915) öğrencilerinin tamamı şehit oldukları için iki dönem mezun vermemiştir.
Bıyıkları terlememiş, eli kınalı, gözleri doğuştan sürmeli vatanları için şehit olmuş     onca öğrencinin lisesidir, Konya Lisesi.

   ■ Eğitim ve öğretime 1889 yılında açılan Konya Lisesi’nin, 1914-15 öğretim yılında 25 mezun verirken, ertesi yıl mezun sayısı iki kişiye düştü.

   ■ “Türkiye’nin en eski liselerinden Konya Lisesi, 1918-1920 yılları arasında hiç mezun vermedi. Çünkü eli silah tutan, askere alındı. Bu konuda rakamlar çok iç acıtıcı. Çanakkale Cephesi’nde yaklaşık 10 bin üniversiteli, 70 bin orta öğretim öğrencisi şehit düştü. Yani 250 binin üzerindeki kaybın içinde bir dönemin okumuş nesli, eğitim almış nesli de bulunuyordu. Bu, Türk milletinin dünya çapında devlerle büyük kavgasıdır.”

Siz ya da sizler bu denli şanlı tarihi olan Konya Lisesini tarihe gömemezsiniz, zira Mehmet Akif dile getirdiği gibi, Konya lisesi tarihe sığmayacak kadar, gazi ve şehit lisedir.

■ Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.

■ Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

■ En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.  (Atatürk)
■ Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir. (Atatürk)


Konya Lisesi, Galatasaray Lisesi’nden sonra kendi marşı olan ikinci lisedir.

   Konya Lisesi, Milli eğitimin ulu çınarıdır.

Konya Lisesine sahip çıkmak aynı zamanda şanlı tarihimize de sahip çıkmak demektir.

Konya Lisesinde 4 yıl okuduk. Bitirme ve olgunluk sınavlarından geçtik; yüzde doksan yüksek öğrenimlerini başarıyla tamamlayıp kendimizi ülkemize hizmete adadık.

Konya Lisesinin tarihi 1889 yılına kadar dayanıyor, ilk adı Konya İdadisidir. Adı 1923’te Sultani, 1924’te Konya Erkek lisesi oldu. 1934’te Erkek Muallim Mektebi’nden boşalan bugünkü binasına taşındı. Erkek Lisesi’nin adı Konya Gazi Lisesi ve sonra da günümüzde Konya Lisesi olarak değiştirildi.

Bu tarihi dokuya sahip çıkmak,  Konya Lise’lilerin görevidir; O, asla yalnız değildir. Binlerce mezunu sonuna kadar arkasındadır.

Etiketler:
> Yeni Meram >Yazarlar > Konya Lisesinin Tapusu Tarihtir, Tarihe Sahip Çıkmak Şereftir!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.