YAZARLAR

Son günlerde tüccarlara önemli işler düşmekte ama fırsatı ganimet bilip elindeki malı durup dururken zam yaparsa dürüst tüccar değilsin, fırsatçısındır. Bugünlerde her nedense her şeye zam geldi. Piyasa alt üst oldu. Dürüst tüccara büyük iş düştü. Bahane ortada hazır. Euro, dolar arttı denmektedir. Hepimiz %99 Müslümanız elhamdülillah ama para her şeyi unutturuyor. Menfaat ön planda gelmektedir. Bu önemli konuyu birde dini açıdan ele alalım. Eskilerin güzel bir sözü var; yola bele dur insafı elden bırakmayalım. Konuyu bir de dini açıdan ele alalım;

Şerefli peygamberimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde; ‘Rızkın onda dokuzu ticarettedir’ buyurarak bu gerçeğe işaret ederler.

Tüccar bir cemiyetin temel unsurudur. Tüccarları dürüst olan milletler, sağlam bir içtimai yapıya sahip olurlar. Tüccarlarında ticaret ahlakı olan toplumlar, hak, adalet, huzur ve saadet içinde mutlu bir hayat geçirirler.

Tüccar, yalandan sakınmalı ve doğruluktan ayrılmamalıdır. Zira doğruluk, ticaretin saadeti, yalan afetidir.

Tüccar, çalışkan, cesur ve sabırlı olmalıdır. Çalışma başarının anahtarıdır. Çalışmadan hiçbir iş yapılamaz. Bu bakımdan tüccar, çok çalışacak, cesaretli ve sabırlı olacaktır. Ticari bunalımlar sadece borsa değişimlerinden ibaret değildir. Cesaretsiz, sabırsız, aceleci ve ölçüsüz hareket eden tüccarlar da ticari krizlere sebep olur.

Tüccar, ölçü ve tartısında hile yapmamalı, aldatmaktan sakınmalı ve durup dururken zam yapmamalıdır. Tüccar, fazla kazanacağım diye mal saklayıp karaborsacılık yapmamalıdır. Aşırı kazanç temin etmek niyetiyle insanların ihtiyaç maddelerini saklamak bir tüccar Müslüman için yüz karası ve haysiyet kırıcıdır.

Bir hadis-i şerifte, ‘Karaborsacılık yapan mel’undır’ buyrulur.

Başka bir hadis-i şerifte ise, ‘Yiyeceği kırk gece saklayan kimse, Allah’tan, Allah da ondan uzaklaşır’ buyrulmaktadır.

Tüccar, müşterisine kolaylık göstermelidir. Zira bu, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirir, sevgi ve saygıyı çoğaltır.

Tüccar, daima daha büyük yatırım ve iş teşebbüsünde bulunmalıdır. Bu hem kendisi hem de yeni iş sahaları açması bakımından topyekün Müslümanlar için hayırlı bir iştir. Yalnız başına yatırım yapmaya gücü yetmeyen tüccar ise, diğer Müslüman kardeşleriyle müşterek olarak bunu gerçekleştirmeye çalışmalıdır. Bu da ya şirketler kurmak veya sermaye ile beden gücünü birleştirmek suretiyle tahakkuk ettirilebilir. Bu arada da devletimiz bu konuda tüccarlara, teşebbüs sahibi olanlara yardımlar da yapmaktadır.

Öz olarak, tüccar, helal kazanç peşinde koşmalı, kazandığını helal yolla harcamalıdır. Son günlerde zam aldı başını gidiyor bu da dürüst cana yakışmaz. Tüccar her zaman milletin içtimai durumuna alışverişte yardımcı olmalıdır. Dürüst tüccar budur. İçki, faiz, kaçakçılık gibi İslam’ın yasakladığı işleri kazanç vasıtası yapmamalıdır. Hiçbir zaman lükse ve israfa da kaçmamalıdır.

 

Dünyada lekesiz bir alından daha güzel bir şey var mı? HZ.ALİ

Dürüstlük en iyi siyasettir. JAPON ATASÖZÜ

Eğer dürüst yaşamışsak, nasıl öleceğimizi düşünmemize hiç gerek kalmaz. ROBERT BURNS

Toplumun gerekleri, kendi heveslerinden önce gelir. RALP NADER

Bir haksızlığa uğradıklarını vakit yardımlaşırlar. KUR’AN-I KERİM

> Yeni Meram >Yazarlar > DÜRÜST TÜCCAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.