YAZARLAR

Son yıllarda ekmek israfı aldı başını gidiyor.Nereye kadar gidecek oda pek belli değil.Bazı fukaralarımız maalesef çöp bidonlarından  ekmek  topladıkları görülmektedir.Çok üzücü  ve  çok kırıcı bir tablodur..Bazı kişiler de ekmek çok bayatlamış deyip atıyor.Hem  çok günah hem de hiç insanlığa sığmaz.Olmaz böyle şey.Yüce dinimiz bu konuda neler emrediyor:

Yerdeki ve göklerdeki her şeyi insanın emrine veren Yüce Allahımız, onu, cihanın  en üstün  varlığı olarak  yaratmış ve sayısız nimetlerle donatmıştır.Bu nimetlerin  en başta geleni, şüphesiz ekmektir.

Ekmek, Allahımız’ın insanlığa ilahi bir lütfudur.Hayatın devamına  vasıta olan  Rabbani bir ihsanıdır.Bu sebeple, ekmek azizdir, kutsaldır, hürmete layıktır.Ekmeğe hürmet eden Allah’ a hürmet etmiş olur.Ekmeğe hürmet eden  Allah’ a şükretmiş olur.Zira, ekmeğe hürmet, imanın eseri, kulluğun icabıdır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)  başka  bir hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyurmaktadır.<<Ekmeğe saygı gösteriniz.Zira ekmek, yerin ve göğün bereketidir.Sofradan düşen (ekmek kırıntılarını) alıp yiyen  kimseyi Allah mağfiret eder.>>

Görülüyor ki, şanlı Peygamberimiz (s.a.v.), ekmeğe  hürmet etmeye büyük bir  önem vermiş ve bunu mü’minlere emretmiştir.Bu bakımdan, Müslüman, ekmeğe saygısızlık edemez.Onu israf edemez, kırıp dökemez.Zira ekmek israfı haramdır. Ekmeğe kasdi saygısızlık küfürdür, büyük bir cinayettir.

Bu bakımdan, ekmek parçalarını  çöp sepetlerine atan, ekmek kırıntılarını gelişigüzel yerlere döken, dudaklarının  boyasını ekmekle  silen, kaşıklarını ekmekle temizleyen  talihsiz kimselere kesinlikle  hatırlatalım ki: yaptıkları iş, kelimenin  bütün anlamı ile nimete saygısızlıktır, nankörlüktür.Kendilerine karşı, insanlığa karşı işlenen büyük bir günahtır.

Allahımız’ın  ilahi bir ihsanı olan ekmeğe hürmet edelim.İsraf etmeyelim.Ekmek parçalarını yerlere dökmeyelim, çöp sepetlerine atmayalım.Çoluğumuza çocuğumuza ekmeğe hürmet etmeyi öğretelim.Ekmek  israfının,  ekmeğe hürmetsizliğin açlık ve felaketi  çağıran  büyük bir  günah olduğunu bilelim.Allah Resulü (s.a.v.) ‘in şu hadis-i  şerifini hiç unutmayalım.

<<Nimet üzerine hamd etmek, onun kaybolmaması  için bir emniyettir.>>

-İsraf etmeyin, çünkü Allah  israf edenleri sevmez.

(KUR’AN’I KERİM)

-Onlar sarfettikleri zaman ne israf ederler ne de cimrilik, ikisi arasında orta bir yol  tutarlar.

(KUR’AN’I KERİM)

-Yakınına, düşküne, yolcuya hakkını ver; elindekileri saçıp savurma.

(KUR’AN’I KERİM)

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA:EKMEK İSRAFI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.