YAZARLAR

Siyasi partiler yasasında partilerin kongreleri iki senede bir yapılıyor. Yasa üçüncü uzatma yılına da cevaz veriyor. AK Parti MKYK’sının almış olduğu karar doğrultusunda Ocak 2020’den itibaren kongre süreci başlamış oldu. Öncelikle 30 büyükşehir haricindeki şehirlerdeki kasabaların (nüfusu 5000’den fazla olan) kongre süreci başlatıldı.
Muhtemelen Ramazan öncesi yani Nisan 2020 sonuna kadar da tüm ülkedeki ilçelerin kongreleri tamamlanmış olacak. Belki kritik durumdaki bazı ilçelerin kongre süreci bayram sonuna kalabilir. Yine tahmini olarak illerin kongreleri Kasım sonuna kadar tamamlanır. Akabinde de 7. Olağan Büyük Kongre gerçekleştirilerek süreç tamamlanmış olacaktır.
Bütün siyasi partiler için hedefte 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi ardından da 2024 yılında yapılacak olan yerel yönetimler seçimi var. Yerelde büyükşehir ve ilçelerinde belediye başkanları ve meclis üyelikleri belirlenirken diğer şehirlerde ise başkan meclis üyesi ve il genel meclis üyeleri belirlenecek.
Türkiye için hayati önem taşıyan bu seçimlerle alakalı siyasal partilerin tüm güçlerini ve performanslarını ortaya koyacaklar. Bu bağlamda kadrolarını gençleştirerek, güçlendirerek seçim sathı mahalline daha donanımlı ve hazır bir şekilde girmenin gayreti içinde olacaklar.
Yeni siyasal oluşumlar, ülkenin yurt içi veyurt dışındaki problemleri, doğabilecek ekonomik ve idari sorunları seçimin önemini bir kez daha gündeme oturtuyor. Şunu kabul etmekte fayda var; bundan sonraki yapılacak seçimlerin önceki seçimler kadar kolay olmayacağı kesin gibi. Muhafazakar ve milliyetçi kesimdeki siyasal oluşumların vatandaşlardan ne kadar destek alacağını birlikte göreceğiz.
Gerçi ilk seçime daha 3.5 yıl gibi bir zaman var. Köprünün altından çok sular akabilir ve bu zaman siyaset için çok uzun bir zaman dilimidir. Erken seçim olur mu, bilinmez. Ancak takdir edersiniz ki ana muhalafet dahil kimsenin erken seçim istemediği bir ülkede yaşıyoruz. Belki de siyasal olgunluğu yeni yeni yakalamışız. Doğru olan bile bir acayibimize gidiyor.
Seçimlerin zamanında yapılması ülke açısından en makul olanı. Seçim yapılmıştır ve 2023 tarihine kadar mevcut iktidar hizmetine devam edecektir, etmelidir.
Konya’da AK Parti kongre sürecinde neler yaşanır? Muhtemel olaylar ve görevlendirmeler nasıl gelişir?
AK Parti 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Konya’da %59,4 oy almıştır. 31 Mart 2019 yerel yönetimler seçiminde %.70,53 oy almıştır. Bu rakam büyükşehirler arasında en yüksek oy oranıdır.
İl Başkanı Hasan Angı AK Parti’nin kurucu il başkanıdır ve iki dönem de milletvekilliğini başarılı bir şekilde şaibesiz yapmıştır. Günümüzün en önemli hasretlerinden güven ve vefa kavramı ön plana çıkmaktadır. Ahde vefa kavramını unutanların hangi maceralara savrulduklarını hep beraber görmekteyiz.
Başarı, ahde vefa ve güven kavramları da göz önüne alındığında Sayın Angı’nın İl Başkanlığı devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanının her fırsatta vurguladığı değişim, dönüşüm, gençleştirme, kadın ve gençlere yönetimde daha çok yer verilmesi olağandır. Yorulanlar yerine taze kan takviyesi yapılarak yola devam edilir. Şunu da vurgulamakta fayda var; Genel Merkez Hasan Angı ile devam kararı aldığında il teşkilatı da ilçelerde ahenk içerisinde uyumla çalışabileceği yönetimleri oluşturacaktır.
Rabbim’den memleketimize hayırlı idareciler vermesini temenni ediyoruz. Türkiye’mizin üzerindeki karanlık emelleri olanların hile ve desiselerini gören ona göre önlem alan hizmet ehli insanların idarede olamalarını istiyoruz.
Sağlıcakla kalınız.

> Yeni Meram >Yazarlar > AK Parti’de Kongre Süreci
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.