Ruşeym Torku

ZMO Öğrencileri Bilgilendirdi

  • Giriş Tarihi: 29.05.2013 15:40
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
ZMO Öğrencileri Bilgilendirdi

Ziraat Fakültesi Öğrencileri’ne tarımsal ve hayvansal üretimin başından, tüketiciye ulaşıncaya kadarki sürecin önemi anlatıldı.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, Ziraat Fakültesi I. Sınıf öğrencilerine yönelik “Mesleği tanımak ve mezun olduktan sonra kamu ve özel sektörde karşılaşacakları fırsatlar” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, Sayman Üye Sevim Yönet ile Emekli Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Büyükesen, Biotek Tohumculuktan Yunus Yumuşak ve Sectör Tarımdan Fuat Kunduracı katıldılar.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantı, Başkan Özkan Taşpınar ve Sayman Üye Sevim Yönet’ in Ziraat Mühendisleri Odası ile Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük hakkında bilgi vermeleri ile başladı.

Tarımın, insanın beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, tarıma dayalı sanayinin hammaddesi olması ve dışa bağımlılığı önlemesi gibi yüce bir hedefe hizmet edenlerin sektörü olduğuna dikkat çeken Şube Başkanı Özkan Taşpınar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ziraat Mühendislerinin bitkisel ve hayvansal üretimin başından tüketiciye ulaşıncaya kadar her aşamasında çalışmaları bir ülkenin ekonomisini, sosyal ve kültürel gelişimini ve en önemlisi dünya ülkeleri içerisinde söz sahibi olmasını belirlemesi mesleğimizin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.”

Tarımın değişen ekonomik koşullara uyum sağlayabilmesi için teknoloji ve eğitimle daha iç içe olması gerektiğini dile getiren Taşpınar, çiftçiyi bilgi ile buluşturan, bir bakıma çiftçi ile bilgi ve teknik arasında köprü vazifesi gören Ziraat Mühendislerine günümüzde daha çok ihtiyaç duyulduğunu ve ziraat mühendislerinin görev ve sorumlulukları ile ziraat mühendisliğinin öneminin daha da arttığını vurguladı.

Taşpınar şöyle konuştu, “Bugün itibari ile çok fazla sayıda işsiz Ziraat Mühendisi kalmamıştır. Okulda iken kendini yetiştiren bir öğrencinin okuldan mezun olduktan sonra işsiz kalması söz konusu değildir.

Ziraat Mühendislerinin mesleki alanda hak ve yetkilerini savunan en büyük sivil toplum örgütü olan Ziraat Mühendisleri Odası’na mutlaka bulunduğunuz illerde kayıt yaptırmalı ve yönetimlerde aktif görev almalısınız.”

Konularında uzman Mevlüt Büyükesen, Yunus Yumuşak ve Fuat Kunduracı da mesleki tecrübe ve bilgilerini paylaşarak Ziraat Fakültesi I.sınıf öğrencilerinin sorularını cevapladılar.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ZMO Öğrencileri Bilgilendirdi
HABER YORUMLARI