YAZARLAR

1967 yılında Etibank Alüminyum Tesisleri’nin temelinin atılması ile eş zamanlı olarak sosyal tesisler de çalışanların hizmetine sunulmak üzere yapılmaya başlandı.

1973 yılında ilk birincil alüminyum üretimi ile Seydişehir’in de sosyal hayatı canlanmaya başladı. Sosyal tesisler içinde ön plana çıkan A ve B misafirhaneleri, lokal binası, yüzme havuzu, tenis kortu, çocuk bahçeleri, voleybol ve futbol sahaları, çay bahçeleri, sinema ve diğerleri.

Hepimiz hatırlarız lojman mensubu olmayanlar bırakın sosyal tesislerden ve lokalden faydalanmayı lojmanlara dahi giremezdi.

O tarihlerde çocuk bahçesine ve içinde oynayan akranlarımıza tel örgü dışından imrenerek bakardık.

Yıllar sonra gazeteci kimliğimiz ile sosyal tesisleri yakından tanıma fırsatı bulduk. Özellikle 1970’li yılların teknolojisi ile yapılan lokal binası yıllarca Eti Alüminyum’a ve dışarıdan gelen resmi görevli misafirlere ev sahipliği yaptı.

Gerek mimari yapısı, gerekse modernliği ile belkide ülkemizin en önemli eserlerinden biri de hiç kuşkusuz lokal binasıydı.

2005 yılında özelleşme sonrasında lokal binası ilgi görmez oldu. Tesislerin yeni sahibi Cengiz İnşaat ilk yıllardan itibaren Seydişehir’in gelişmesine, eğitim, kültür ve sosyal hayatının yanı sıra ekonomik hayatına da önemli katkılar yapmaya başladı.

Bu çerçevede belediye bünyesine lokal binası ve müştemilatını hibe etti. Belediye de bu güzide yeri gereği gibi değerlendirerek kültür sitesi yapmaya karar verdi.

Belediye Başkanı Abdulkadir Çat ve yönetimi de ahde vefa örneği göstererek yapacağı siteye Şaban Cengiz Kültür Sitesi adını verdi.

Belediyenin burada yeniden düzenleme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Hafta içinde Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Belediye Meclis Üyeleri ve birim müdürlerinin de bulunduğu ortamda kültür sitesini basın mensuplarına tanıttı. Kurban kesildi ve dua edildi.

Başkan Çat; “Şaban Cengiz Kültür Sarayının Seydişehir’in eğitim, sosyal ve kültürel yaşamına son derece önemli katkılar sağlayacağını ve bu konuda ilçemizdeki çok büyük bir eksikliğe ve ihtiyaca cevap vereceği müjdesini” verdi.

Başkan, “Ele aldığımız ve hayata geçirdiğimiz projelerde vatandaşımızın en güzel hizmetlere layık olduğu düşüncesi ve ilkesi ile hareket ediyor, ilçemizi sadece kentimiz insanına değil bölgemizin cazibe merkezi haline getirme kararlılığı ile yalnız bugünü değil geleceği inşa ediyoruz.”

Kimsenin cesaret edemediği büyük projelere aynı anda girme cesareti göstererek, Seydişehirimizi insanımızın yaşamaktan keyif alacağı modern bir yaşam merkezi haline getirme kararlılığımızı sürdürüyor, planladığımız hizmetleri kısa zamanda hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Kentimizi modernliğin, tarihin, sağlıklı ve huzurlu yaşamın merkezi, saklı kalmış cennetin simgesi ve pek çok üstün nitelikleri bünyesinde barındıran “MARKA ŞEHİR, SEYDİŞEHİR” olarak geleceğe hazırlama vizyonu ile geleceğe hazırlıyoruz.” diyerek çok önemli mesajlar verdi.

BÖLGENİN TEK KÜLTÜR KOMPLEKSİ

Seydişehir Belediyesi- Şaban Cengiz Kültür Sarayı Kültür Kompleksi; donanımı ve özellikleri ile sadece kentin değil bölgenin kültür kompleksi. Bu bağlamda 2 bin metrekareye yakın kapalı alanı ve 4 bin 500 metrekare arsası ile birlikte bünyesinde yaklaşık 414 kişilik tiyatro, konferans salonu, çok amaçlı toplantı salonları ile restoranın bulunacağı “SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ ŞABAN CENGİZ KÜLTÜR SARAYI” yakında hizmete girecek.

Kültür Sitesi’nin ayrıca 150 kişilik restoranı ile de Seydişehir’de ve bölgede önemli bir boşluğu dolduracağı kesin.

Site düzenlenecek panel, konferans, seminer, söyleyişi, imza günü, müzik dinletileri, tiyatro, konser gibi pek çok kültür – sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

YÜZ AKIMIZ olacak bu devasa projeyi Seydişehir’e kazandıracağı için Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Meclis Üyeleri, belediye personeline, böyle güzel bir yeri bedelsiz olarak belediyeye hibe eden teknik ve maddi destek veren Eti Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu’na Seydişehirli olarak teşekkürü borç biliyorum.

Seydişehir’e ve bölgeye hayırlı olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > YÜZ AKIMIZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.