YAZARLAR

■ Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmaksa gerçek başarıdır

***

Hani derler ya, siyasette bir ayın, bir günün hatta bir saatin bile değeri vardır. Köprülerin altından çok sular geçer. Örneğin potansiyel iki Rektör adayının Tahir Yüksek ile Ferruh Yıldız’ın işbirliği yapmalarının, buna koşut Yıldızın, Yüksek lehine adaylıktan çekilmesi ve desteklemesinin dengeleri değiştirecek kadar önemli olduğu dillendiriliyor.

Bundan önceki seçimde görüldü ki, Ferruh Yıldız’ın arkasında sayısal olarak önemli bir destek var. Prof. Dr. Yüksek de üniversitede ve yörede sevilen sayılan bir bilim insanıdır. Onu destekleyen öğretim üyesi sayısının da hayli çok olduğu belirtiliyor.

Prof. Dr. Ferruh Yıldızın, Prof. Dr. Tahir Yüksek lehine adaylıktan çekilmesi ve destekleyeceğini açıklaması üniversite yerleşkelerinde heyecan yarattı, tarihi bir karar olarak değerlendirildi.

Daha önemlisi kimi rektör adaylarının da bütünleşmeye katılabilecekleri böylece geniş bir tabanın sağlanacağı ileri sürülüyor. Söz konusu bütünleşme de Tahir Yüksek – Yıldız ve diğerleri koalisyonu olarak algılıyor.

Bütünleşik düzen içinde rektörlük seçimine girilmesi herkesi kucaklayan bir rol model oluşturacağı bundan da üniversitenin ve Konya’nın kazançlı çıkacağı ifade ediliyor.

Uzlaşmacı kişiliği, sakin tavrı, aşırı uçlara prim vermeyen kişiliğiyle Tahir Yüksek’in rektörlüğünün siyaset dünyasında, öğretim üyeleri arasında ve toplum katmanlarınca sıcak karşılanacağı onay alacağı görüşü öne çıkıyor. Kimi adayların bütünleşmeye olası katılımıyla sağlanacak birlik- bütünlük

Konya ve üniversitemizin kazanç hanesine yazılacağı kuşkusuzdur. Yorumcular, iç çekişmelerin ve ayrıcalıklı uygulamaların sonlandırılmasıyla rota daha ileri ve daha güçlü üniversite yönüne doğru evrileceğini öne sürerek yeni yapılanmanın huzur ve güven ortamını pekiştireceğine dikkat çekiyorlar. Nitelik ve nicelik bakımından ülkemizin en büyük üniversiteleri arasında saygın bir yeri bulunan Selçuk Üniversitesi, tarafsız ve özgürlük rüzgârlarıyla günü birlik çözümleri değil, kalıcı başarılarını gelecek yıllara taşıyacaktır. Konya üniversitesiyle, üniversite de Konya’sı ile bütünleşerek bu özlem de bitecektir.

Yüksek; Konya merkez Yükselen Beldesi’nden, Yıldız ise Bozkır İlçesi’nden.

İki Konya insanı hemşerilerimizin bilim, sanat, sosyal alanlarda ve sivil toplum örgütlerinde yaptıkları başarılı çalışmalar kendileri için en somut birer referanstır. Bu anlamda da birliktelikten hayırlı, iyi, güzel ve doğru sonuçlar çıkacağı kansındayız.

Evrensel bir değerlendirmedir:

Many hands make light works.

Hacı Bektaş Veli doğruyu dile getirmiş;
“Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım”

Sonra Aşık Veysel içtenlikli sesleniyor;

“Veysel sapma sağa sola
Sen Allah’tan birlik dile
İkilikten gelir bela

Dava, insanlık davası.”

***

Bütünleşmeden iki önemli mesaj;

Üniversitenin gelişmesi, ülkemizde ve dünyada saygın bir konuma ulaşmasının kaliteli insan gücünün yetiştirilmesi, mevcut akademik kadronun etkin kullanılmasına olanak sağlayacak sisteminin oluşturulması, özendirici mekanizmaların hayata geçirilmesi ile mümkün olacağına inanıyorum.

■ Rektörlüğü üstlenen kişi kendisine gelmeyen ya da gelemeyenleri belli aralıklarla ziyaret ederek onlarla yüz yüze ilişki kurmalı doğrudan söyleyeceklerine de kulak vererek çalıştığı elemanlarla bütünleşmelidir.

NOT: Yarından itibaren M. Said Gönen’le aday değerlendirmelerimi sürdüreceğim.

BİR DAMLA:

■ Ekiplerin gücü sayesinde başkalarıyla birlikte yaşar ve onlara önderlik ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > YÜKSEK – YILDIZ KOALİSYONU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.