YAZARLAR

Ülkemiz çok partili hayatının anası CHP. 1946’da % 80 oy alarak ilk çok partili genel seçimde birinci parti olarak iktidarını korurken,1950’de liderliği %52.7 ile en yüksek oy alan DP’ye kaptırdıktan sonra yapılan 15 genel seçimde bir kez daha tek başına iktidar olamama talihsizliğini yaşaya gelmektedir.

1954’te DP % 57.6 oyla birinci parti.1957’de yine DP % 47.9 oyla yine birinci parti olurken 1961 de CHP % 36.7 ile her ne kadar birinci parti olarak seçimlerden galip çıkmış ise de ancak koalisyonla hükümet olma şansını yakalayabilmiş, yine tek başına iktidar olmamıştır.

1965’te AP % 52.9 oyla birinci parti olmayı yakalarken, CHP ana muhalefette kalma talihsizliği içinde kalmıştır.1969’da yine Adalet Partisi % 46.5’lik oy oranı ile yine birinci parti olup iktidar koltuğuna oturmuştur.

1973’de CHP % 33.3’le. Keza CHP 1977’de % 41.3’le birinci parti olurken Konya milletvekillerinin 4-5 ile TBMM’de temsil edilmiş ve fakat koalisyon olmaktan kurtulamamıştır. CHP.1983,1987,1991,1995,1999,2002 ve 2007 genel seçimlerinde hep muhalefette kalırken, Konya’da bu hezimet daha çok hissedile gelirken, Konya sağ partilerin kalesi konumuna gelmiştir.

Konya’daki bu gelişmeler adeta CHP Genel Merkezi’ni derinden etkilemiş, Genel Başkanlar hiçbir seçim döneminde kent merkezine gelip bir açık hava toplantısı yapma cüretini göstermemişlerdir. CHP, Konya bölgesinde uğradığı hezimetin savaşını vermediğinden sağ cenah, meydanı boş bulup serpilip büyüme ile seçmeni derinden etkilediği içindir ki Konya’da sağ cenahın ağırlığı Sosyal Demokratların adeta sindirilmesi şeklinde yorumlanmıştır.

İşte böylesine bir olumsuz atmosfer içine Yeni CHP Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU adeta şimşek gibi inmiş ve geçtiğimiz hafta Konya seçmeni içinde umutsuzluğun yorgun potansiyeli CHP’li seçmenin palazlanıp kendini gösterdiği görülmüştür Başkan KILIÇDAROĞLU Konya’yı sadece bir Tarım Kenti olarak bildiğinden Sanayiyi, Kültürü Ekonomiyi teğet geçip bir nebze de emekliyi, işçiyi hatırlarken coşkulu kalabalığın alkışları Konya havasına hak arama sedalarını empoze etmiştir.

KILIÇDAROĞLU hamleleri ile dünyada hiçbir demokrasi kavramı içinde yeri olmayan emeklinin maaşından sadece ek gelir için yaptığı minicik çabanın cezası sayılan % 15 kesintilerin kaldırılacağını vurgularken kocaman bir kitlenin yarasına neşter atıp umut vermiştir. Umut fakirin ekmeğidir. Onu sever ve en değerli varlığı olan oyunu da verir.

Siyasetin özünde iktidarı n da muhalefetin de aklıselimde bir olması en tabii hak iken, siyaset meydanlarının, gerçeklerin dile getirildiği arenalar olduğu gerçeği de ortadadır.

KILIÇDAROĞLU çiftçinin mazotundan, emeklinin ve emekçinin alın terine değin tüm hakları ile yola çıktığını Konya Açık Hava Toplantısı’nda dile getirirken, herhalde geçmişteki 16/1 olan Konya CHP Milletvekili sayısını bu kez 14/2-3 ve belki de 4’lere çekerse şaşmamak gerek.

Ülkemizde gerçek demokrasi ürünü bir meclisin oluşması arzumuz, henüz bu güzel vatan ve milletimizin kursağında kalmaktadır. Milletvekili adaylarının tespitinin Parti Genel Başkanlarının iki dudağı arasında olduğu müddetçe daha nice yıllar gerçek demokrasi arzumuz belleklerimizin beklentisi olarak kalacaktır.

Şunu unutmamak lazımdır ki çok partili hayata geçişimizden bu yana akıp giden 65 yılda yapılan 15 Genel Seçim’in 13 birincisinin şapur şupur dökülerek adeta siyaset sahnesinden silinmeleri acı bir gerçek olarak tarihin karanlık sayfaları içinde kalacaktır.

Miting meydanlarını küfürleşmelerin kirlettiği bugünlerde gönül ister ki sadede gelinip medeniyet, ahlak ve insani değerlerin sergilenmesi ile hakikatlarin dile getirilmesi, muhatapların rencide edilmediği bir seçim atmosferi ile dönemin sonlanması dileğimizdir…

> Yeni Meram >Yazarlar > YILLARDIR YOKTU ! KONYA'DA CHP. RÜZGARI ESTİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.