kapat
Ruşeym Torku

Yıldırım Demirören: ‘8 hakemin üstünü çizdik’

  • Giriş Tarihi: 24.06.2015 18:35
  • Güncelleme Tarihi: 18:35
Yıldırım Demirören: ‘8 hakemin üstünü çizdik’

Ankara'da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören verdiği röportajda "Performansı düşük, yaşı geçmiş olan 8 hakem gidecek.” dedi.

Ankara’da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’le kongre kulislerinin en yoğun olduğu bir günde çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. “Riva benim bütün yorgunluğumu aldı” diyen Demirören dobra dobra sorularımıza, dobra dobra cevaplar verdi. Başkan; “Ben ve ekibim icraatımızla tarihe geçtik. Ben buradan kaybetmiş olarak çıksam bile gururla ayrılırım. İçim çok rahat. Hiçbir endişem yok. Ekibime, kendime ve yaptıklarıma güveniyorum. Takdir delegenin” dedi. İşte; Demirören ile çok samimi bir ortamda geçen röportajdan öne çıkanlar:

8 HAKEMİN ÜSTÜNÜ ÇİZDİK
“Performansı düşük, yaşı geçmiş olan 8 hakem gidecek. Yollarımız ayrılacak. İsim veremem ama şu kadarını söyleyebilirim. Çok şaşıracaksınız. Bazı hakemlerin hakemliği bitecek. Biz “hakemi sahada saygı duyulan hakim” yaptık. Beyni, kalbi aynı anda çalışan hakem istiyoruz. Bana bağırsınlar hiç önemli değil. Ben hakemin arkasında dururum.”

Futbol lisesi projesi
“Kastamonu’da futbol lisesini hayata geçirdik. Milli Eğitim Bakanlığı ile yatılı bölge okulları modelini revize ettik. Ciddi yatırımlar yapıyoruz. Servis ücretlerine kadar biz ödüyoruz. Bu da çok heyecan veren bir proje.”

BÜTÇEYİ İKİYE KATLADIK
“Göreve geldiğimizde özel bir turizm firması TFF’nin seyahatlerini organize ediyordu. Bunu 5 kişi ile kendi bünyemizde yapmaya başladık ve yılda 10 milyon TL tasarruf sağladık. Sponsorluk gelirleri yüzde 39,5 arttı. Yıllık 1.5 milyon dolar kiralardan tasarruf sağladık. Riva’da şu ana kadar 10 bin yatak geceleme oldu. Ortalama 100 dolardan 1 milyon dolar tasarruf edildi. Hakem seminerinden prolisans eğitimine kadar hepsi burada oluyor. Ve A Milli Takım dışındakiler belki 2-3 yıldız otellerde kalıyorlardı. Şimdi hepsi 5 yıldız konforunda hizmet alıyor. TFF gelirinin üçte biri naklen yayından. Biz hesap adamıyız. 245 milyon TL olan bütçemizi 411 milyon TL’ye çıkardık. Federasyon payının yüzde 12’den yüzde 4’e düşmesi bizi hiç etkilemez.”

İŞ YAPAN HATA YAPAR
“Eleştiriye açığım, eleştiri olacak. Çalışan insan hata yapar. Biz de hata yapmış olabiliriz! Kulüplere para cezası çok kesildi diyorlar, TFF, bu parayı cebine koymuyor ki, yine kulüplere dağıtıyor. Babamın rızasını, eşimin desteğini bugüne kadar aldım, onlar hep arkamda oldu, yine arkamdalar.”

RİVA 30 YILLIK HAYALİMİZDİ
“Riva’da 30 yıllık bir hayali gerçekleştirdik. Benim için bu üç buçuk yılda bütün yaptıklarım arasında Riva bir tarafa diğerleri bir tarafa. Türkiye henüz Riva’nın farkında değil, o; Cumhuriyet tarihinin en büyük spor yatırımı. Dünyada ilk 3 arasında giren bir merkez. Engellilerden tutun amatör milli takıma kadar hizmet veren bir tesis. Biz bu Riva’nın semeresini almaya başlayınca Türk futbolunda neler olduğunu herkes görecek. Burada çok büyük bir tasarruf sağlandı. Riva benim bütün yorgunluğumu aldı, Riva yeni dönem için de en büyük enerji kaynağım oldu.”

14 YABANCI MİLATTIR
“Türkiye’de senelerdir “yabancı oyuncu serbest olsun” deniliyordu. Biz bunu gerçekleştirdik. Yapılan hatalardan ders çıkardık. Yabancı konusunu çok tartıştık. Eleştiriler çok haksız. Diyorlar ki, bir kulüp 14 yabancı için 6 milyon TL TFF’ye lisans bedeli ödeyecek. Bakın bir kulüp 8 yabancıya kadar 1.5 milyon TL ödüyordu. 14 yabancı transferi yapan kulüp 6 milyon TL ödeyecek. Her kulüp 14 yabancıya mecbur değil ki. Biz kulüplerden aldığımız parayı yine Türk oyuncuyu tercih eden kulüplere ekstra prim olarak vereceğiz. 8 yabancısı olan yine TFF’ye 1.5 milyon TL ödeyecek. Yani lisans parası artmadı, zamlanmadı.”

ERTELEME TARİHE KARIŞTI
“Devrim niteliğinde işler yaptık. 34 haftanın maç programını sezon başında açıklamaya başladık. Bu ilk yarıda 17 hafta, ikinci yarıda 17 hafta şeklinde. Çok özel bir durum olmadıkça afet gibi, hiçbir maçın günü ve saati değişmiyor. Hiçbir kulüp de bunun için artık bize gelmiyor. Bakın burası çok önemli. Bu bir Süper Lig kulübüne 1 milyon TL tasarruf kazandırdı. PTT 1.Lig’de 500 – 600 bin TL. 2 ve 3.Lig’lerde 200 -300 bin TL. Neden, kulüpler erken uçak ve otel rezervasyonu yapınca çok ciddi iskonto elde ediyor. Bunu başardık.”

KURULLAR İÇİN ACELE YOK
“Şu anda lig tatilde. MHK ya da diğer kurulların oluşumu için acele etmeyeceğiz. Ben Yusuf Namoğlu’na ekibini kur derim. Kuruluna alacağı kişilere ne ben ne de yönetimim karışmaz. Bize teklif edilen isimler olur ama Namoğlu’nun vereceği isimlere hiç karışmam. Genel kurul sonrası oturur diğer kurulları da gözden geçiririz. Ben karışmam Yusuf Hoca ekibini kurar. Seçimden sonra 1 aya yakın bir süre var. Çok da acelemiz yok. Daha titiz bir çalışma yapma imkanımız olacak.”

EKİBİME GÜVENİYORUM
“Yönetim kurulu için şu anda isim veremem. Seçimden 3 saat önce listeyi herkes görür. Yani sabah 08.00 gibi açıklarız. Seçim sandıkta biter bir tane galibi olur, bir de kaybedeni. Ben buradan kaybetmiş olarak çıksam bile gururla ayrılırım. İçim çok rahat. Hiçbir endişem yok. Ekibime, kendime ve yaptıklarıma güveniyorum. Takdir delegenindir.”

PASSOLİG’DE HEDEFE ULAŞTIK
“Pasoligi kaldıracağım diyen kişilerin bile statta görmek istemediği kişiler artık maça gelmiyorlar. Bizim hedefimiz buydu. Bu sağlandı. Önümüzdeki sene daha az sıkıntı olacak. Aksaklıklar giderildi. Sıkıntı 6222 sayılı kanun, istenilen ölçüde çalışmıyor. Bu kanun çalışırsa mesele kalmaz. Bunun için de çaba harcıyoruz.”

GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Riva Hasan Doğan Kamp Tesisleri, nizami futbol sahaları, tenis kortları, mini golf sahası, mini gölet, yürüyüş alanları, koşu parkurları, açık otopark ve rekreasyon alanlarından oluşuyor. Tesisin 17 bin 643 metrekarelik kapalı alanı, yönetim, konferans, toplantı, konaklama, sağlık kulübü, restoran gibi bütün idari ve sosyal alanları bünyesinde barındırıyor.> Yeni Meram >Spor > Yıldırım Demirören: ‘8 hakemin üstünü çizdik’
HABER YORUMLARI