kapat
Ruşeym Torku

‘Yazıcıoğlu Öldürüldü’

  • Giriş Tarihi: 20.03.2014 16:49
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
‘Yazıcıoğlu Öldürüldü’

BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu Konya Aydınlar Ocağı’nda anıldı. Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğünü iddia eden Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Güçlü, “Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğünü biliyoruz. Kendisi şehit olmuştur” dedi.

BÜYÜK Birlik Partisi eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 5’inci yıldönümü dolayısıyla Konya Aydınlar Ocağı’nda yâd edildi. Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen “Vefatının 5. Yılında Muhsin Başkan” konulu sohbetinde, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatından kesitler sunan konuşmacı Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Muhsin Başkan ahlâklı ve dürüst bir siyasetçiydi. Gerek Refahyol iktidarını dışarıdan 7 milletvekiliyle desteklemesinde gerekse millete karşı yöneltilen Sincan’daki tankların yürütülmesi ve 27 Nisan e-muhtırasında gösterdiği cesaretli çıkışlarıyla sevilen bir liderdi. O aynı zamanda yardımsever, iyiliksever ve onca işkence altında kalmasına rağmen arkadaşlarını ele vermeyen, satmayan, gammazlamayan bir lider ve dâvâ adamıydı” dedi.

“ÇEŞİTLİ İŞKENCELERE MARUZ KALDI”

Yazıcıoğlu’nun 12 Eylül darbesinde Sivas’ta olduğunu ve daha sonra Anadolu’yu dolaşarak teşkilatlar ile arkadaşlarını motive ederek nasıl hareket edecekleri konusunda toparlamaya çalıştığını belirten Güçlü, Ankara’da bir evde ihbar sonucunda 28 Ocak 1980 tarihinde yakalanarak Zeki Koman ve Dürüst Oktay adlı polisler tarafından sorguya çekilerek işkenceden geçirilen Yazıcıoğlu’nun 1 Şubat 1980’de Mamak Askerî Cezaevi’ne kapatılarak 26 gün boyunca süresiz olarak Filistin askısı ve cinsel uzuvlarına elektrik dâhil her türlü işkenceye tabi tutulduğunu anlattı. Güçlü, Dev-Yol Merkez Komite üyesi Nasuh Mithat ve Dev-Genç başkanlarından Mehmet Ali Yılmaz’la birlikte C-5 denilen hücrede 5,5 yıl kalan Yazıcıoğlu’nun sığınılacak bir liman gibi hapishanede efsaneleştiğini kaydederek 85’de Alpaslan Türkeş’in, 87’de de Muhsin Yazıcıoğlu’nun hapishaneden çıktığını söyledi.

“MUHSİN YAZICIOĞLU ÖLDÜRÜLDÜ”

Güçlü, “Muhsin Başkan 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi’ne girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi , Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi’nin oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas’tan milletvekili seçildi. Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992’de, Meclis’teki çekiç Güç oylamasından dolayı “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı” gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP’den ayrıldı. Bu arada Bizim Dergâh dergisi olayı meydana geldi ve Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993’de, bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi’ni kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu” ifadelerini kullandı.

25 Mart 2009’da Kahramanmaraş’dan Yozgat’taki mitinge helikopterle giderken Keş Dağları üzerinde helikopterin düşmesi üzerine şehit olan Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatının çilelerle dolu olduğunu ifade eden Güçlü, helikopterin uçtuğu bölgede üç jet uçağından birisinin alçaktan uçuş yaptığıyla ilgili iddiaların doğruluk derecesinin tartışıldığını belirterek “O bölgede tatbikat yapılıp yapılmadığı veyahut bir başka hava aracının uçuş bilgileri helikopter pilotuna verildiği bilinmesine rağmen hangi uçağın alçak uçuş yaptığı o 4 dakikalık karartmada gözükmüyor. Bunlar kuşkulu şeyler ve açığa çıkartılması gerekir. İngiliz kruvazörün bizim körfezde ne işi vardı? O uçaklar NATO uçakları mıydı? Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğünü biliyoruz. Kendisi şehit olmuştur” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Yazıcıoğlu Öldürüldü’
HABER YORUMLARI