YAZARLAR

Eğitim sistemimizde alabildiğine yapılan değişikliklerin ilmi verilere dayanmadığı alınan sonuçlardan görülmekte ise de hep ilmi verilere girilmeden ha bire değişiklikler ha bire hüsranları da beraberinde getirmektedir.

Sadece iktidarın, inancını ekmeğinden aşından üstün tutan, dini bütün İnsanlarımızın sempatisini kazanıp oylarını almak için, ülke ihtiyacı ile orantılı olmayan İmam Hatip okullarının bir gösteriş olarak sayılarının çoğaltılıp müfredatlarının değiştirilmesinin Türk Gençliğinin kültürel inkişafında ne getirip ve ne götüreceği ayan beyan görülmektedir.

Şu 4+4+ 4 Programı bir yıllık denekle bu ülkeye ne kazandırdığı fizibilite edilmeden şimdi de sekizinci sınıfa 12 sınav sistemi ülke gündemine gelip oturdu. Eğitimciler ve öğretmenler duygu parçalanması içinde ne yapacaklarını anlayamamanın acısını çekmekteler.

Yapılan sınavlarda başarı trendinde, sıfır çekenlerin sayılarının, yıldan yıla artması bir acı sınav olarak görülürken, getirilen sistem içindeki 4+4+4 sorun yumağı olmaya devam ediyor. Türk Gençliği fırsat eşitliği ilkeleri içinde yücelip gelişememenin acısı ile darmadağın olurken, başarılı olmak sadece özel eğitim imkanları olanların tekeline geçtiği içindir ki bilhassa kırsalın ve Varoşların çocukları ne yazık k,i boynu bükük rengi soluk acılarla hayatlarını sürdürme çabası içindeler. Şimdilerde bir örnek AKÖREN LİSESİNİ 1. likle bitiren gençlerimiz iki yıllık okullara değin girememe gerçeğiyle yüz yüzedir.

Bu sütunlara defalarca getirdim ve feryat figan örnekledim. Bizin AKÖREN den bizim kuşaktan ve bizim kuşağın çocuk ve torunlardan, bu devletin idari ve eğitsel kademelerine Üniversite Rektörü, Yargıtay Danıştay Başkanları Türkiye Barolar birliği Başkanları, Hava generalleri, En büyük Maliyeci ve iktisatçılar, Büyük elçiler ve daha nice Asker ve bürokratlar çıkmış iken, son 15-20 yıldan bu yana Bölgeden bir tek çocuk başarılı olup bu mevkilere gelememiştir.

Milli eğitimin siyasete kurban edilen sistemleri ancak bir aklıselimin siyaset üstü atılımları ile gerçekleri görerek çağımız dünyası gelişmiş eğitim sistemlerine girilmesi yegane kurtuluş olacaktır.

Türk Eğitiminde İktidar ve Muhalefetin sadede gelip gerçekleri görmesinin zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir. Bu gerçekleri indi hissi siyasi çıkarlarla görmeyenler elbet de bu vatana ihanet etmektedirler. Vatana ihanetin faturası hem bu dünyada ve hem de öbür dünyada ödenecek türden değildir. Eğitimimiz hem sistem ve hem de teknolojik atılımlarla muasır medeniyete koşarak gitmelidir.

Açılmak üzere olan okullarımızda siyaset şahsi çıkarlar değil, aklıselim hakim olmalıdır. Haydi çocuklar okula der başarılar ve esenlikler dikleriz…

Ahmet Uğur KOCA

ERKEKLER CEMİYETİNE GİRDİ

Konya Emniyetine Altın Harflerle adını yazdıran merhum Baş komiser Ali Koca’nın ve yine Konyamızın köklü ailelerinden merhum Süleyman SIZMA’nın torunları Ali ve Nihal KOCA’nın değerli evladı Ahmet UĞUR dün seçkin davetliler gözleminde yapılan sünnet düğünü ile erkekliğe yelken açtı…Sağlık ve başarı dileklerimiz var.

KOCA ve SIZMA Ailelerini kutlar, yürek dolusu sevgiler sunarız.

> Yeni Meram >Yazarlar > YAZ BOZ TAHTASI MİLLİ EĞİTİM DE HÜSRAN!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.