YAZARLAR

Konya tarihi, konumu, insanı ile çok güzel bir şehir. Bu şehrin imar edilmesi ve kalkınması için birçok çalışma yapıldı, yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Marka değeri yüksek bir Konya hep hayalim oldu ve olmaya da devam edecek.
Marka şehir olmak yolunda yapılacak çalışmalar şehre ve insanımıza karşı borcumuz olarak değerlendirilmeli ve tüm paydaşların ortak akıl ve iş birliği ile çalışması gerekmektedir.
Tarihsel (Çatalhöyük vb), Kişisel (Mevlana vb), Doğal (Meke, Tuz Gölü vb) değerlerimizin envanterinin çıkarılması ve ilgili yerlere ulaşımın kolaylaştırılarak ve konaklamanın sağlanması,
Yıllardır çalışılan ama yeni yeni filiz veren Mevlana ve Alaaddin aksındaki çalışmaların hızlandırılması,
Sanayi üretimimizin kapasitesi ve çeşitliliğinin belirlenerek yurtdışı pazarlarda talep oluşturulmasının sağlanması,
Özellikle istihdam oranı yüksek, kişi başı yatırım maliyeti düşük tekstil sektörünün her şekilde desteklenmesi,
Konya’ya özel lezzetlerin tanıtılacağı lezzet duraklarının belirlenmesi, her platformda tanıtılması ve bu duraklarda verilen hizmetin sıkı sıkıya kontrol edilmesi özellikle Bedesten içinde bulunan tarihi han vb yapıların bu amaca uygun hale getirilmesi,
Tarımsal çeşitliliğin artırılarak özellikle Doğal Ürün sertifikalı ürünlerin üretiminin ve satışının teşvik edilmesi,
Bu uzun soluklu çalışma için gerekli kadronun liyakat ile oluşturulması, gerekli bütçenin de ilgili Bakanlıklarca karşılanması için çalışmaların bir an önce yapılması gerekmektedir.
Gaziantep’te yapılan bu tür bir çalışmanın sonucunda turizm geliri sanayi üretim gelirine ulaşmış bulunmakta.
Bu çalışma yalnızca bir tanıtım değil, diğer taraftan sıkıca takip edilmesi gereken bir dönüşüm çalışmasıdır. Bu sebeple özellikle konaklama, yemek ve hediyelik sektöründe çalışan insanların eğitilmesinin de sağlanması çok büyük önem arz etmektedir.
Lojistiğin ön plana çıktığı bu çalışmalarda öncelikle bir türlü tamaml(a)namayan, tamamlanamama sebebi de her nedense kamuoyu ile paylaşıl(a)mayan Konya-Karaman YHT hattının bitirilmesi, Konya-Antalya ve Konya-Alanya karayollarının tamamlanması, Çevre Yolunun bir an önce faaliyete geçmesi önem arz etmektedir.
Alaaddin Mevlana arasında yayalaştırma projesinin hayata geçirilmesi, koruma altındaki yapıların kamulaştırılarak bakım onarımlarının tamamlanması ve butik otel şeklinde işletmeye alınması ve en önemlisi şehir içinde gece saatlerinde güvenliğin tam olarak sağlanması gereklidir. Unutulmamalıdır ki güvenli olduğuna inanılmayan bir şehre turist çekemezsiniz!
Bu yatırımların kaynakları ise başta 20-30 haneli köylere yapılması planlanan köy konağı, halı saha vb plansız yatırımların önlenmesi, pratik faydası olmayan yatırımların (Örnek olarak Yeni Gar Binası vb) yapılmaması ile kolayca sağlanacaktır.
Saygı ve sevgilerimle sağlıklı günler dilerim.
Dr. S. Kamil AKIN
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı
KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi

> Yeni Meram >Yazarlar > YAP(A)MADIKLARIMIZ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.