kapat
Ruşeym Torku

Yanlıştan Dönülmeli

  • Giriş Tarihi: 18.07.2013 17:27
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Yanlıştan Dönülmeli

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim özrünün yer değişikliğine sebep oluşturmayacağını açıklamasının yanlış olduğunu söyledi.

Balun, “Milli Eğitim Bakanlığı ısrarla hukuk dışı bir şekilde eğitim özrünü yer değişikliği sebebi saymamakta direnmektedir. 2012 yılında sendikamız konuyu hukukun önüne taşımış ve haklı davamızda da Danıştay’ın 2. Dairesi haklılığımız onamış ve yürütmeyi durdurma kararının ardından yönetmeliğin öğrenim özrünü kısıtlayan maddelerini de iptal etmiştir. Bu karardan sonra öğrenim özrü yapılmayan öğretmenlerimizin idare mahkemelerine açmış olduğu davalar da sonuçlandı ve bakanlık, kişisel olarak dava açan bu öğretmen arkadaşlarımızın atamalarını da yapmak zorunda kalmıştır. Bizim için durum bakanlığın alışık olduğumuz hukuk dışı işlemlerine karşı bir kazanımımızdır. Bu kararın ardından davanın tarafı olarak bakanlığa yanlıştan dönmesi için bir yazı yazdık. Yönetmeliği Danıştay kararına uyarak değiştirmesi gerektiğini bildirdik. Bakanlıkta cevabi yazılarında özür durumu atamalarında durumu değerlendireceklerini yargı kararına uygun düzenleme yapacaklarını bildirmişti” dedi.

“BU NASIL BİR GARABETTİR?”

Bakanlığının nasıl bir garabet içinde olduğunu anlamaktan güçlük çektiklerine dikkat çeken Şükrü Balun, “Ancak üzülerek gördük ki, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin twitter hesabından bu senede öğrenim özrüne yer vermeyeceklerini bildirmiştir. Buradan bakanlığa soruyoruz. Anayasamızın 2. Maddesinde tanımı yapılan Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti değil midir? Bu nasıl bir garabettir? Yüksek lisans ve doktora eğitim kariyer ilkesini yaşama geçiren akademik basamaklardır. Danıştay kamu görevlilerinin yüksek lisans ve doktora yapma girişimlerinin ‘suistimal girişimi’ olarak değerlendirilmesinin sakat bir anlayış olduğunu ortaya koymuştur. Bir yandan öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeleri için yüksek lisans ve doktora yapmaları gerektiğini söylerken, öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 35. ve 38. Maddeleri ile Danıştay kararına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarının kendi özel twitter hesabından böyle bir açıklama yapması anlaşılır değildir. Özür durumu atamalarının yaklaştığı şu dönemde ilgili Danıştay kararı doğrultusunda öğrenim özrüne atama kılavuzunda yer verilmemesi halinde sendikamız anayasa ve yasalardan doğan hakkını kullanarak gerekli girişimlerde bulunacaktır. Buradan saygılarımızla kamuoyuna bildiririz” diye konuştu.

Kemal BAYSAL


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Yanlıştan Dönülmeli
HABER YORUMLARI