YAZARLAR

TV’de bir görüntü. Yangın. Baktıkça herkesin yüreğini yakan bi yangın. Vatandaş Ortaçağ’dan kalma yöntemle çalı-dal vurarak, kürekle kum atarak ve canı pahasına söndürme gayretinde. Ormanlarda gözetleme kuleleri yok mu? Kulede elinde dürbünle ormanı gözleyen? Neymiş efendim? 28 Eylül’de yangın uçaklarının kira sözleşmesi bitmişte, bu nedenle havadan müdahale edilememiş. Gerçi sözleşmenin bitmesinden sonra çıkan yangında şaibeli olabilir ama…

44 hektarlık orman sahası kül olmuş. İnanın benim sigortacım bile sigorta gününün bitmesine bir hafta on gün kala en az iki kez hatırlatıyor. Bizimse yangın uçağının kira sözleşmesi ne zaman bitecek, takip edenimiz yok. Çok daha gerekli yerlere harcadığımızdan olsa ki paramız da yok, yangın uçağı alalım. Dünyada bizim kadar orman yangını görülen yerler var mı? Tabi şimdi oraya rant için “Gönül rahatlığı”, “Asude villaları”, “kime ne villaları” da yapılabilir.

Şimdi desem ki; bir kanun koysak yanan ormanların yerine kat’iyen imar izni verilmeyecek, tekrar ormanlaşana kadar, gerekirse İsrail’in çorak Arap çöllerine taşıması gibi, toprak da taşıyarak ağaç dikiminden başka hiç ama hiç bir şeye izin verilmeyecek, tarım alanı olarak dahi kullanılamayacak, sadece ormanlaştırılacak. İlaveten tarihi köşkler, sit alanlarındaki tarihi evler yansa da onların yerine bire bir benzerlerinden başka hiç bir şey yapılmayacak. Böyle bir kanun çıkarılsa; sizce orman yangınları azalır mı? Yoksa biter mi?

Hepinize sevgi ve saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > YANGIN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.