Torku Jelifest

Wushuda ‘olimpik’ heyecan

  • Giriş Tarihi: 14.01.2015 13:03
  • Güncelleme Tarihi: 13:03
Wushuda ‘olimpik’ heyecan

IOC’nin olimpiyatlara katılacak spor branşı sayısında esnekliğe gitmesi wushucuları heyecanlandırdı.

Mutlu Akü

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC), olimpiyatlarda temsil edilecek spor branşları sayısının 28 ile sınırlandırılması kararını değiştirerek esnekliğe gitmesi, olimpik mücadele veren wushucuları umutlandırdı.

Wushu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IOC kararıyla 2020 Tokyo’dan başlamak üzere yaz oyunlarının olimpik programında 28 branş sınırlamasının kaldırılıp, uygulamaya 10 bin 500 sporcu ve madalya dağıtılan 310 etkinlikle devam edileceğini söyledi.

Akyüz, branş konusunda olimpiyatları düzenlemeye aday ülkelere inisiyatif verildiğini ifade ederek, “Bu karardan oldukça memnun olduk. Böylelikle olimpiyatlara dahil olduğumuzu düşünüyorum. Örneğin wushunun ana branş olduğu Çin’de, wushu, olimpiyat programına dahil edilebilecek. IOC’nin bu kararı alması çok önemli” diye konuştu.

Olimpiyatları hak ettik

Akyüz, Antalya’da düzenlenen dünyanın önde gelen spor konferanslarından SportAccord Convention 2014 toplantısında IOC Başkanı Thomas Bach ile görüşmelerinde wushunun olimpiyatlara dahil olması için konuştuklarını da anlattı.

Wushunun olimpiyatları hak ettiğini belirten Akyüz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bach, Çin’in Nanjing kentindeki Gençlik Olimpiyatları’nda müsabakalarımızı izleyip, sporculara ödüllerini takdim etti ve ‘bu olimpiyatlara sadece wushu karşılaşmalarını izlemeye geldim’ dedi. Wushuyu bu denli önemsemesi bizim için çok önemli. Wushunun olimpiyatlara yer almasını hak ettiğimizi kendisine ilettik. Bach da bu konuda bizi desteklediğini ve çalışmalara devam ettiklerini belirtti. İşte bu alınan son kararın wushu için alındığını gösteriyor. Biz bu şekilde değerlendiriyoruz.”

Akyüz, Gençlik ve Spor Bakanlığının alınan bu kararı nasıl değerlendireceğini merak ettiğini ifade ederek, wushuya olimpiyat sporu gözüyle bakılması gerektiğini vurguladı.

Karar neticesinde wushunun olimpiyatlara girmesinin “kesinleştiği” yorumunu yapan Akyüz, “Bu branş sınırlamasının kaldırılacağını biliyorduk. 2024’de de wushunun olimpiyatlara katılmasına kesin gözüyle bakıyoruz. Wushu için verdiğimiz mücadeleler adım adım hedefine ulaşıyor” diye konuştu.> Yeni Meram >Spor > Wushuda ‘olimpik’ heyecan
HABER YORUMLARI