YAZARLAR

■ Veren el, alan elden üstündür.

***

Hz. Abdullah-ı Ensârî diyor ki;

■ Sana iyilik eden kimsenin esiri olursun. Ona karşı boynun bükük olur. Kendisine iyilik ettiğin kimseye karşı ise, tam tersi olur. Onun için, daima herkese iyilik etmeli, faydalı olmaya çalışılmalıdır.”

■ Bütün varlıkların özü olan insan, eğlence ve oyun için, yiyip içmek, gezmek, yatmak, keyif sürmek için yaratılmadı. Kulluk görevlerini yapmak için, rabbine itâat, tevâzu, kuvvetsizliğini, ihtiyâcını göstermek, ona sığınmak ve yalvarmak için yaratıldı. Muhammed aleyhisselâmın bildirdiği ibadetlerin hepsi, insanlara faydalı şeylerdir. İnsanlara yaradığı için emredilmiştir. Hiçbir ibadetin Allahü Teâlâ’ya faydası yoktur.”

***

Hz. Peygamber, Tebük Savaşı’na gidileceği zaman “Herkes bir yardımda bulunsun” diye haber salınca kimi altın getirdi; kimi de gümüş. Kimi de bir avuç hurma getirmişti. Hz. Ömer’in maddi durumu iyiydi; düşündü;

“Bu kez Ebû Bekir’i geçebilirim!”

Malının yarısını getirip verdi, bunu gören
Hz. Muhammed Hz. Ömer’e dönüp sordu;

“Eve ne bıraktın ya Ömer?”

Ömer yanıt verdi;

“Bu kadar da evde var!”

Hz. Ebu Bekir bütün malını getirmişti.
Hz. Peygamber sordu;
“Yâ Ebâ Bekir! Eve ne bıraktın?”

Hz. Bekir’in yanıtı kıssadan hissedir;

“Allah ve Resûlü’nün sevgisini bıraktım”
Hz. Peygamber “Peki” dedi. Ve ikisine bakarak ekledi;

“Aranızdaki fark, yanıtlarınızdaki arasındaki fark gibidir.”
Hz. Ömer, boynunu büktü;
“Ebû Bekir’i hiçbir hususta geçemeyeceğimi çok iyi anladım!”
***
Bedir Savaşı’nda Hz. Muhammed bin kadar kâfiri gördü. Eshâbı kirâm azdı.
Secdeye kapanarak dua etti;
“Yâ Rabbî, bize va’dettiğin zaferi bugün ihsân eyle!”
Duâ ediyordu. Yalvarıyordu. Hz. Ebû Bekir teselli etti ve umut dağıttı;

Yâ Resûlallah! O mutlaka vaadinde duracak ve sana zafer verecektir.”
O sıra Cibrîl-i emîn gelip müjdeyi verdi;

“Yâ Resûlallah! Ebû Bekir’in sözü üzerine Hak Teâlâ bizi gönderdi. Beş bin melek emrindeyiz!”

***

■ Şeytan sizi, fakir olacaksınız diye korkutur, size cimrilik ve sadaka vermemekle emreder. Allah ise lütfundan bir mağrifet ve fazla üstünlük vaad ediyor.

■ Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: Bilmez misiniz ki, göklerin ve yerin saltanatı Allah’ındır ve sizin için Allah’tan başka bir dost ve yardımcı yoktur. ;

■ İyilik etmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın.

Günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın.

■ Sevdiğiniz şeylerden sadaka vermedikçe, siz, cennete eremezsiniz. Allah yolunda her ne harcarsanız muhakkak Allah onu bilir” .

■ Allah’ın fazlından kendilerine verdiği şeye cimrilik edenler, hiçbir zaman onu kendilerine faydalı sanmasınlar. Aksine bu, kendileri için bir şerdir. Onların cimrilik ettikleri şey, kıyamet günü boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah, bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. .

■ Bildiklerini etrafına aktarmayanlar, sırtına kitap yüklü eşek gibidir.

BİR DAMLA:

■ Dünyalık mal sana yöneldiği zaman sen de vermesini bil. Zira vermek o malı tüketmez. Dünyalık mal senden yüz çevirdiği zaman yine ver. Çünkü o mal devamlı sende kalmayacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > VEREN EL
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.