YAZARLAR

■ Ayağa kalkacaksan, hizmet için kalk.

■ İnsan, her dönemin adamı değil, her dönem adam olmalıdır.

***

Dr. Vefa Tanır, -Allah uzun ömür versin-

soyadına koşut vefaya önem veren ilkeli bir hizmet- devlet adamı ve politikacıdır.

Liseli yıllarımda tanıdığım ve dost olduğum adı akçalı işlere karışmamış Dr. Tanır, aradan yıllar geçmesine karşın, arar görüşür, konuşur, tazelenir, güçlenir, dünü yaşar yenileniriz.

Türkiye, Konya ve bölge siyasetine damgasını vuran, yörenin sevgisini bayrak gibi taşıyan Dr. Vefa Tanır, görüş- fikir, proje üretir, ne gerekirse yapar, sonunda sorunları çözerdi.

Geçmişte hizmetlerini bayrak gibi taşıyıp dalgalandıran büyüklere, bugün gerekli vefayı gösteriyor muyuz? Konu tartışmaya açıktır.

Ünlü düşünür Publius Cyrus diyor ki;

■ Kapanmayan tek yara vefasızlıktır.

Bir kez daha yinelersem Dr. Vefa Tanır, yöremizde simgeleşmiş kalıcı hizmetler yapmış, devlet adamı ağırlıklı politikacıdır;

■ Kişi bırakmalı dünyada bir eser

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

Dr. Tanır, Milli Savunma, Bayındırlık, Orman ve Sağlık gibi önemli Bakanlıkları sırasında kapılarını Konyalılara ve halka açan sayıları giderek azalan siyaset duayeni ve hizmet insanıdır. Bu tarihi Kent’i Başkent ve siyaset dünyasında zirvelere taşıyan bu gönül insanına Konya coğrafyasında engin sevgi ve saygı duyulur. Ilgın Devlet Hastanesine adının verilmesi bir vefa örneği oluşturmakla birlikte yeterli değil, bir bakıma da eksiktir; başka güzellikler de sergilenmelidir. Nedense biz, değerlerimize vefa gösterme özürlüsüyüz.

Dr. Vefa Tanır, Konya- Ilgın’da doğdu; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi; sonra Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanı oldu. Başbakanlık Yüksek Müşavirliği, Güven Partisi ve Doğru Yol Partisi Kurucu Üyeliği, 1., 2., 3., 4., 18. ve 19. Dönem Konya Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Bayındırlık, Sağlık, Orman Bakanlığı, II. Ve III. Çiller Hükümetlerinde Savunma Bakanlığını yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevinde de bulundu.

Dr. Tanır’la Yedek Subay okulunda aynı Kışla eğitim gördük. O, sıhhiye, ben piyade bölüğündeydik; asker arkadaşı da olduk.

Dr. Tanır, Konya’nın siyaset sahnesinde Sarayönü, Kadınhanı, Ilgın, Doğanhisar, Akşehir ve Yunak çizgisinin her dönem en güçlü siyasal aktörüydü, onun sözü geçirdi, iş bilen ve bitiren kimliğiyle bölge insanının sorunlarını çözmede büyük çaba gösterirdi . Siyasal tarihimizde tam 25 yıl aynı ilden Milletvekili seçilen başka kişi var mıdır, bilmiyorum amma, şunu çok iyi biliyorum ki, bölgenin her dönem en başlarında yer aldı.

Dr. Faruk Sükan, Bahri Dağdaş, Mehmet Keçeciler, Necati Kalaycıoğlu ve Haydar Koyuncu da öyleydi. Onlar, siyaset efsanesi ve fenomenleri olarak bölge siyaset ve hizmet yelpazesinde anıları ve yaptıklarıyla hala nefes alıp vermekte, saygıyla anılmaktadır.

Dr. Sükan, Dağdaş, Kalaycıoğlu, Koyuncu’ya yüce Allah’tan rahmet diliyor, ışıklar içinde yatsınlar diyor, Dr. Vefa Tanır ile Mehmet Keçecilere de sağlıklı uzun ömür diliyorum.

Ne vakit “Vefa”dan söz edilse hep Dr. Vefa

Tanır’ı anımsarım Konya’yı hep baş üstünde tutan, onlarca hemşerisine moral, iş, aş veren. Vefa Tanırlar ve diğer değerli insanlar kolay yetişmiyor ki, Yaşama veda edenleri nasıl özledik, nasıl? Yaşayan değerlerimiz Mehmet Keçeciler ve Dr. Tanır, Bakanlık Ofislerini Konya evine dönüştürmüş, sorun çözümüne ivme kazandırmışlardır. Halka hizmete hamasi yaklaşmamış, hemşerilerinin yanı başında, el ele uğraş vermişlerdir. Aynı çalışma anlayışı Başbakan hemşerimiz Prof. Dr. Davutoğlu’dan bekliyoruz. Dr. Faruk Sükan’ın İçişleri Bakanlığı sırasında trafik polislerinin plakalı araçlara selam durması gibi. Dileriz, o görkemli günlere yeniden döner, Konyalı olarak onur duyarız.

BİR DAMLA:

■ Hizmet evlerine yollar açıktır. Hizmetini iyi yapanlara şükranlarımız vardır.

> Yeni Meram >Yazarlar > VEFANIN VEFASI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.