Ruşeym Torku

Vanlı İş Adamalrından Çağrı: Bize Yol Gösterin

  • Giriş Tarihi: 7.01.2014 15:23
  • Güncelleme Tarihi: 22:51
Vanlı İş Adamalrından Çağrı: Bize Yol Gösterin

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) “2014 Yılı Mali Destek Programı”nı Konya Ticaret Odası (KTO)’da iş adamlarına tanıttı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye’nin 90 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca birçok ekonomik model uyguladığını ifade ederek, “Bugün kişi başına milli gelirin 11 bin dolara gelmiştir. Bu durum birçok problemi çözdü. Son 11 yılda ise ekonomiyi yaklaşık üç misli büyüten bir çalışma oldu. 2001 yılı sonu itibariyle 3 bin dolar olan milli gelirimiz bugün 11 bin dolar seviyesine geldi. İhracatımız 35 milyar dolarken 152 milyar dolara geldi. Ancak iki tane temel ekonomik problemi çözemedik. Bunlardan bir tanesi cari açık. İkincisi de bölgeler arasındaki gelir dağılımındaki adaletsizlik. Ancak bu ülkenin 2023’e koyduğu bir vizyon var. 25 milyon dolar gelire sahip olmak. 500 milyar dolar ihracat yapacak 2 trilyon dolarda gayri safi milli hasıla ulaşacak. Bu muhteşem bir hedef. Eğer biz bu hedefe ulaşabilirsek, dünyanın en büyük 10’uncu, 11’inci ekonomisi olacağız. Düşünün ki bugüne göre iki misli daha büyük ve güçlü bir ülkede yaşayacağız. Peki biz bu 25 bin dolara Türkiye’nin bugünkü ekonomi deseniyle ulaşabiliriz, bu soruyu hepimizin sorması gerekiyor” dedi.

“ŞEHİRLERİN BİRBİRİYLE DAYANIŞMASINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”
Türkiye’nin 2023 hedeflerine girebilmesi için geri kalan tüm şehirlerinin ve bölgelerinin çok daha fazla ekonomiye katkı vermesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Türkiye ortalamasını aşağıya çeken değil, Türkiye ortalamasından daha fazla büyümek zorunda olan iller var. Bu gelecek 11 yıllık süre içerisinde bazı bölgeler Türkiye ortalamasına çok daha fazla büyümeli ki, Türkiye’yi o büyümeye çekebilsin ve Türkiye 2023 hedeflerine ulaşsın” dedi.
Her şehirden ekonomiye katkı sağlamasının beklenemeyeceğini aktaran Öztürk, “Kimisinin coğrafi yapısı, kiminin nüfusu buna müsait değildir. O şehirden çok daha fazla büyüme bekleyemezsin. Ama bazı şehirler Türkiye’nin 2023 ve 2035 hedefleri için ülkeyi yukarıya çekme potansiyeline sahiptir. Aslında Türkiye’yi 2023’e, 2035 hedeflerine taşıyacak bu şehirlerin birbiriyle dayanışmasını sağlamak istiyoruz. Eğer biz dayanışmayı gerçekleştirebilirsek, oluşturdukları sinerjiyle hem kendi şehirlerine katma değerler oluşturacaktır, hem de bu büyümeyle beraber ülkemizi çok daha büyük noktaya getireceklerdir” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin ve şehirlerin ekonomisini büyütmekle mükellef olduklarını söyleyen Öztürk, “Bunu da iyi yapmaya gayret edeceğiz. Bu çalışmaların sonucunda hem Van’ın gerçek ekonomik potansiyeline ulaşmak için hızlı bir şekilde yol alacağına inanıyorum. Hem Konya’nın hem ülkemizin bu konuda istifade edecektir” ifadelerini kullandı.

“BİZ PAZARIN YOLUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUZ”
DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci ise, konuşmasına daha önce Konya şimdi ise Van Valisi olan Aydın Nezih Doğan’ın selamını ileterek başladı.
Deprem geçiren bir il olarak deprem sürecinde Türkiye’nin her tarafından ve ağırlıklı olarak Konya’dan büyük destek gördüklerini belirten Demirci, “Konya’dan yardımlar gördük yakın zamanda da bir okulun temel atma töreni için bir heyet olarak Dışişleri Bakanımızla birlikte sizleri Van’da gördük. Ama biz daha başka bir şey istiyoruz artık; biz pazarın yolunu öğrenmek istiyoruz. Çünkü sizin epeyce aldığımız bir yol var, epeyce aldığınız bir mesafe var. Ve bu konudaki birikim ve tecrübelerinizi oradaki arkadaşlarla, dostlarla paylaşıp birlikte büyümenin yolunu bulmamız gerekiyor” dedi.
Daha önce Konya’ya gelmediğini anlatan Demirci, Van üzerinden Konya’yı keşfettiğini kaydederek, “Van üzerinden Konya’yı keşfetmek önemli bir tecrübe. Çünkü tarihsel yakınlığı çok daha çarpıcı bir şekilde görebiliyorsunuz” dedi.
DAKA Genel Sekreteri Demirci, konuşmasının ardından “Güçlü Girişimcilik Mali Destek” konulu sunumu gerçekleştirerek, doğuda yapılacak yatırımlar hakkında iş adamlarına bilgi verdi.
KTO Meclis Salonundaki toplantıya, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Altındal, Van Ticaret Borsası Başkanı Selman Toprak, Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Çok, MÜSİAD Van Şube Başkan Yardımcısı Kerem Baynal, Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Çiçeksoy ile oda yöneticileri katıldı.> Yeni Meram >Arşiv > Vanlı İş Adamalrından Çağrı: Bize Yol Gösterin
HABER YORUMLARI