YAZARLAR

Eğitim ve öğretim açısından yöremizin yüz akı düzeyine gelen, atılımlarını hızlandıran KTO Karatay Üniversitesi’ni yazacağım.

Seçkin ve saygın üniversitenin yaşama geçmesinde Sayın Hüseyin Üzülmez’in ne denli çaba sarf ettiğini yakından izleyenlerden biriyim. Sevgili Başkan sıkça basın toplantısı düzenler, üniversiteye ilişkin yapılan çalışmalar ve gelinen aşamalar hakkında kamuoyuna ayrıntılı bilgi verirdi. Bu toplantıların tümünde hazır bulundum, Sayın Üzülmez Başkanı hep destekledim.

Üzülmez ve yakın çalışma arkadaşları, Konya’da ilk vakıf üniversitesi kurucuları olarak hep anılacak, hayırla yâd edilecektir;

■ Kamil odur ki koya dünyada bir eser,

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

Üzülmez Başkan Milletvekili seçilince yasa gereği Mütevelli Heyet Başkanlığı’ndan ayrılmak zorunda kaldı. Yerine ise, en yakın çalışma arkadaşları yörenin simge adlarından arı- duru, dürüst, çalışkan, enerjik iş adamı bir Konya insanı seçildi;

İsmail Hakkı Kolat

Sayın Kolat’ı eşimin öğrenicisi olduğundan yakından tanıyorum; iş bilen ve bitiren sağ duyulu, sevecen bir hemşerimiz. Üniversitenin ileriye taşınmasında motor görevi göreceğine de inanıyorum. Babası Ahmet Kolat, ticaret ve ticarette Konya’nın akil adamlarındandır. Baba Kolat, 1952 yılında Kolat Pazarlama’yı kurdu, yarım asırlık deneyimiyle profesyonel personeli, müşteri memnuniyeti ve satış sonrası sağladığı hizmetler ve firma garantisi ile her geçen gün kendisini yenileyerek adını güven ve kaliteli hizmet ile anılan bir firma haline getirdi. 1980’den sonra Kolat Pazarlama Koç Ailesi ile tanışarak Arçelik bayiliğini aldı. Verdiği hizmetin karşılığı olarak satışta Konya birinciliğini alıp, kalitesini daha da artıran firma 1985-1986 yıllarında Anadolu Arçelikciler Grubu birinciliğini aldı. Yüksek vergi düzeyinde ödüller alan Kolat Pazarlama

kentimizde hizmetlerine devam ediyor.

KTO Karatay Üniversitesi yerleşkesini, yapım aşamasında Üzülmez Başkanla birlikte birkaç kez gezdim. Rektör Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, akil insanlar toplantısına bizi de lâyık görmüştü.Üniversite, Babaoğlu ile yeni bir ivme yakaladı. Babaoğlu’nun KOP İdaresi Başkanlığına atanması ile boşalan rektörlüğe saygın bir Konya insanı Prof. Dr. Osman Okka vekil olarak yürütüyordu. Rektörlük için yayın organlarında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İİBF Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Torlak’ın adı geçiyor. YÖK’ün bu konuda atama kararı henüz üniversiteye ulaşmış değil, ancak sayın Prof. Dr. Ömer Torlak’ın atanabileceği bilgisine ulaştım. Olası rektörümüzle ilgili özet bilgi;

Kütahya Üniversitesi Rektörlüğüne aday olan Prof. Dr. Ömer Torlak, 1961 yılında İstanbul’da doğdu ve İşletme Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi. Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak başladığı akademik kariyerini 1999 yılından itibaren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde sürdürdü, 2002 yılında doçent 2007 yılında profesör oldu. Halen Orhangazi Üniversitesi İİBF Dekanlık görevini yürütüyor.

KTO Karatay Üniversitesi Öğretim kadrosunu her geçen gün giderek güçlendiriyor.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Akıncı, öğretim üyelerinden Doç. Dr. İbrahim Dülger, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Çağatay Ünüsan’ı yakından tanıyorum. İkisi de Konya insanı değerli bilim adamı. Bütün öğretim üyeleri deneyimli ve yetkin bilim adamlarından oluşuyor.

Üniversitenin mimarı Üzülmez Başkan basın toplantısında Üniversiteler bir şehrin doğan güneşidir.” demişti. Karatay Üniversitesi Konya’yı aydınlatmaya başladı bile.

BİR DAMLA:

■ Bilim ışığa benzer kullandıkça daha çok aydınlatır.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜZÜLMEZ VE KOLAT
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.