YAZARLAR

■ Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar hiçbir şey kalpleri birbirine bağlamaz.

***
Cumhurbaşkanı Sayın Gül, bu kez demokratik geleneklere uyarak, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne en çok oy alan adaylardan Prof. Dr. Sayın Hakkı Gökbel’i atadı. Kutluyor ve başarılar diliyoruz.

Kuruluşundan başlayarak her döneminde alın teri, göz nurumuz bulunan Selçuk Üniversitesi bir yanlışla karşı karşıyadır.

Konya, insanlarına sahip çıkmadıkça

böylesi garip olaylar sür git devam edip gidecektir. Benim üzüldüğüm konulardan biri de durmadan fikir ve görüş değiştiren, sürekli dönüşü yapanların sayısının giderek artmasıdır. Kapımıza kadar gelen teknik üniversiteyi kaçırdık; elimizden kayıp gitti, şimdi de sıra Selçuk’u bölüp parçalamaya geldi. Şükür, kamuoyu erken uykudan uyandı ve ayağa kalktı. Yıllardır özlenen beraberlik duruşu sevindiricidir.

YÖK, bir tavsiye kararı aldı;

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp, Eğitim ve İlahiyat fakülteleri, Konya Üniversitesi’ne bağlanmalı!

Hop diyelim, orada bir duralım. Biz yeni üniversiteler ve teknik üniversiteyi beklerken, Selçuk Üniversitemiz budanıp kimi fakülteleri Konya Üniversitesi’ne yamanarak makyaj yapılmak isteniyor;

Armut piş, ağzıma düş!

Selçuk’u bölüp Konya Üniversitesi’ne yamamak kolaycılıktır, üstelik yanlıştır. Konya Üniversitesi de bizim değerimizdir;

kuruluşunu tamamlayıp faaliyete geçmeli.

Selçuk’u bölüp parçalamak yerine değişik ve yeni fakülteler üretilmelidir. Örneğin, Eczacılık, Orman, İşletme, Gıda, Siyasal Bilimler, yöreye özgü daha başkaları gibi.

Prof. Dr. Okudan’ın giderayak bölünme girişimlerine karşı çıkmasını onaylıyoruz. Sayın Okudan, açıklamasında söz konusu fakültelerde13 bin öğrenci, 500 öğretim üyesi ve bir o kadar da öğretim elemanı bulunduğunu anımsatıyor, Meram Tıp Fakültesi’nin koparılmasının başarı grafiğini olumsuz yönde etkileyeceğine vurgu yapıyor; bilimsel araştırmalardaki finansmanın % 80’inin Tıp Fakültesi’nden karşılandığını dile getirerek bir gerçeğe de parmak basıyor. Yeni Rektör Gökbel’in de üniversitesine sahip çıkacağına, bölünme girişimlerine karşı olacağına inanıyoruz.

Önceleri Selçuk Üniversitesi’ni böldürmek isteyenler, şimdi bizim savunduğumuz safa geçtiler. “Dün dündür, bugün, bugündür” diyerek konuyu iyi niyet ve içtenlik testinden geçirmek istemiyoruz. Sonuçta doğruyu görmüş ve bulmuşlar ya, yeterli!

Kamuoyu, siyasal aktörler, sivil toplum örgütleri, toplumun tüm katmanları çarpık tavsiye kararıyla birlikte YÖK yönetimini de masaya yatırmalı ve tartışmalıdır.

YÖK Başkan Vekili has Konyalı Prof. Dr. Şaban Çalış, Başkan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile birlikte bölünmeye karşı çıktı ve öneri aleyhinde oy kullanarak hemşerilik görevi yaptı. Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar ise – Konyalı değil- YÖK’teki koltuğuna Konya Selçuk Üniversitesi sayesinde oturdu, vefa borcu bulunuyor. Üniversitenin bölünmesine dönük kararının başında yer aldı; özgür görüşüdür karışamayız, ancak eleştiririz.

Bölünmeye ilişkin girişimler ve alınan tavsiye kararını bir öğretim üyesi olan Taşkentli hemşerimiz Davutoğlu’nun ilgi ve bilgisine sunarız. Her alanda ağırlığı bulunan sayın vekilimiz, karara karşı bir tutum sergileyerek Konya kamuoyunu gerilimden kurtarıp rahatlatmalıdır.

Konya Üniversitesi’nin yeni ve değişik fakültelerle tez elden faaliyete geçmesini dilerken, “Konya ikinci kamu üniversitesine kavuştu” diyerek sevinmek istiyoruz.

■ Başarının sırrı, amaçtaki istikrardır.

BİR DAMLA:

■ Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme… Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır…

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜNİVERSİTEMİZE SAHİP ÇIKMAK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.