YAZARLAR

■ Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır.

Dert bir tane olsaydı ağlamak kolaydı.

***

Biz, bilime, okumaya önem veren bir ulusuz. Dün böyleydi, bugün de ayniyle vakidir.

Gazetelerden yansıyan bir habere göre, ülkemizin dört Üniversitesi, dünyanın en saygın Üniversiteleri sıralamasında yer aldı.

Önce bir öykü; Yavuz Selim, ünlü bilgin Kemal Paşazade ile çamurlu yoldan giderken Paşazade’nin atı tökezledi, çamurlar Padişah’ın kaftanına sıçradı. Paşazade ile birlikte herkes korku ile Padişah’a baktılar. Padişah, kaftanını temizlemek isteyenlere engel oldu ve dedi ki;

– Dokunmayın. Başka bir kaftan getirin. Bilginlerin ayağından sıçrayan çamur bile kutsaldır. Bu çamurlu kaftanı öldüğüm gün tabutumun üstüne koysunlar.
Başa dönersek, dört Üniversitemizle onur duyduk ama, sayıları sekseni bulan diğerleri nereye koşuyor? Soruyu yanıtlayabilmek için önce işte o, haber;

■ Dünyanın en saygın sıralamalarından biri kabul edilen Times Higher Education’un 2011 yılı en iyi üniversiteler sıralamasına Bilkent, Ortadoğu Teknik Üniversitesi , İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi üniversiteleri adlarını yazdırdı. Bu yılki sıralamada 400 üniversiteye yer verilirken, İTÜ ve Boğaziçi de ilk kez dünyanın en iyileri arasına girmeyi başardı. Türkiye ‘de en yüksek puan alan üniversite Bilkent Üniversitesi oldu.

Listenin 204’üncü sırasındaki Bilkent’i, 285’inci sıradaki İstanbul Teknik ve 289’uncu sıradaki Orta Doğu Teknik Üniversitesi izledi.

Londra ‘da haftalık basılan yüksek öğretim dergisi THE’nın yaptığı sıralamaya göre, üniversiteler bilimsel atıf ve araştırmaları, sanayi gelirleri, uluslararası görünümleri, eğitim ve öğretim durumlarına göre puanlamaya tabi tutuluyor.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atalar, geçen yıl 112’inci sırada olduklarına bu yıl yaptıkları araştırmanın geçen yıla göre çok daha fazla olmasına karşın puanlarının düşük olduğuna dikkat çekti. ABD ‘li ve Avrupalı üniversitelerin Türk üniversitelerinin ilk 200 içinde olmasından rahatsız olduğunu bunun için “kriterlerin değiştirildiğini” vurgulayan Atalar, 4 Üniversitenin başarıyı yakalamasının gurur verici olduğunu anlattı. Başarı sırrının kaliteli hocalar olduğuna dikkati çeken Atalar, seçilenlerin sadece makale sayısına göre değil, bilimsel çalışmalarının da değerlendirildiği meyvelerini topladıklarını sözlerine ekledi.

Diğer kentlerdeki bazı Üniversiteler de kimi zamanlarda dünya ölçeğindeki başarılarda yer aldılar. Başkentteki Hacettepe, Gazi ve Ankara, İzmir’de Eğe ve 9 Eylül, Antalya’da Akdeniz, Samsun’da 19 Mayıs, Eskişehir’de Anadolu Üniversiteleri gibi. Böylesine “başarı” haberlerini öylesine özlemişiz ki…

Kaliteli Öğretim elemanı yoksunluğu, iç çekişmeler, adaylık salvoları, yolsuzluk dedikoduları, kin ve hırslar, baskılar korkular öğretim üyelerine bilimsel çalışmalarla, yeni görüş ve buluşlar üretmeye olanak vermiyor.

Çözüm, üniversiteleri üniversitelere bırakmak, mali ve yönetim özgürlüğüne tamca olanak sağlamaktır.

Üniversitelere ilişkin Henry Rosovsky’in öngörüleri de gözden ırak tutulmamalıdır;

■ Üniversitelerin tek başına toplumu değiştirmeye ya da onu esenliğe ulaştırmaya gücü yetmez. Liderliği sınırlanmalıdır.

Üniversiteler yeni bilgiler üretirler, mesleki beceriler ve temel bilgiler öğretirler.

İkisi kamu, ikisi vakıf Konya’da Üniversite sayısı dörde ulaştı; yeni oluşumlara ilişkin bazı hazırlık çalışmalarının yapıldığı haberlerini de alıyoruz. Kuşkusuz önemli olan nicelik değil, niteliktir; bilimin Bayrağını yüceye dikmektir.

BİR DAMLA:

■ Eğitim bir insanın diktatör olmasına değil,

önder olmasına yarar.

■ Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır.

■ Eğitimin amacı, doğuştan insanda var olan cevheri işlemek, özü geliştirmektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜNİVERSİTELER NEREYE KOŞUYOR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.