Torku Jelifest

Üniversite çalışanları üzerinden “himmet” vurgunu

  • Giriş Tarihi: 13.06.2016 12:06
  • Güncelleme Tarihi: 12:11
Üniversite çalışanları üzerinden “himmet” vurgunu

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, Konya'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında kayyum atanan GESAV ve Mevlana Üniversitesinin incelediği banka hesaplarından çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Mutlu Akü

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, Konya’da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında kayyum atanan Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Sağlık ve Kültür Vakfı (GESAV) ve Mevlana Üniversitesinin banka hesaplarını inceledi. Vakfa bağış yapanlar arasında Mevlana Üniversitesi ve GESAV çalışanları ile yakınlarının da bulunduğu belirtildi.

Çoğunlukla herhangi bir şirkette ortaklık kaydı olmayan kişilerin özellikle üniversitenin faaliyetine başladığı 2010’da yoğun olarak vakfa belirli aralıklarla toplu makbuz karşılığı nakit bağışlar yaptığı tespit edildi. Bu şekilde 20 bin liradan 108 bin liraya kadar farklı tutarlarda bağış yapan çok sayıda üniversite çalışanı olduğu belirlendi.

Bağıştan bilgilerinin olmadığını iddia ettiler
Vakfa bağış yapanlar listesinde adı geçen, FETÖ/PDY’ye bağlı bir şirketin okulunda muhasebecilik yapan A.K’nin de incelenen hesaplara göre, vakfa belirli aralıklarla 20 bin lira nakit bağışta bulunduğu tespit edildi. A.K, Mevlana Üniversitesine ve bağlı olduğu vakfa bağış yapmadığını savundu. GESAV’da bir yıl muhasebeci olarak çalışan, kendi ve eşi adına toplam 37 bin lira vakfa bağış yaptığı söz konusu banka hesaplarında görülen R.K. de vakfa herhangi bir yardımda bulunmadığını öne sürdü. Bu şekilde birçok kişinin adlarına yapılan bağıştan haberdar olmadıklarını söyledikleri öğrenildi.

Aylık gelirleri 2 ile 3 bin lira arasında değişen üniversite çalışanlarından A.A’nın toplam 24 bin lira, R.Ç’nin 20 bin lira, R.U’nun 45 bin lira, F.D. ile eşinin 24 bin lira, R.K. ile eşinin 37 bin lira, M.Y’nin 23 bin lira bağışta bulunduğu tespit edildi. Mevlana Üniversitesi çalışanları arasında, toplamda 108 bin, 91 bin, 67 bin, 55 bin, 52 bin, 47 bin lira nakit bağışta bulunanlar yer alıyor.

“Yüksek miktarda bağış yapmalarının mantıklı izahı yok”
Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulunca hazırlanan raporda, vakıf ve üniversite tarafından toplanan bağışlara ilişkin değerlendirme de yapıldı.

Bağış yaptığı belirlenen kişilerin gelirleriyle bağış tutarlarının uyumsuz olduğu belirtilen raporda, ücret karşılığı çalışan kişilerin çalıştığı yerlere büyük miktarlarda bağış yapmasının mantıklı izahının olmadığı ifade edildi.

Raporda, çalışanlar tarafından nakit olarak vakfa yatırılan tutarların, vakfın kurucu ve yöneticilerinin kontrolünde himmet, burs, kurban, zekat, fitre gibi adlar altında toplanan veya toplatılan paralar olduğu yönünde müfettişlikçe kanaat oluştuğu aktarıldı.> Yeni Meram >Konya > Üniversite çalışanları üzerinden “himmet” vurgunu
HABER YORUMLARI