Torku Jelifest

Twitter’a erişim sorunu düzeldi

  • Giriş Tarihi: 26.12.2016 11:48
  • Güncelleme Tarihi: 11:48
Twitter’a erişim sorunu düzeldi

Twitter neden yavaş sorusuna BTK'dan henüz bir açıklama gelmezken internette meydana gelen yavaşlama 26 Aralık tarihinde giderildi. Youtube, Facebook ve Twitter gibi internet sitelerinde meydana gelen yavaşlama ortadan kaldırıldı. "Twitter'a erişim engellendi" iddialarına rağmen BTK'nın resmi internet adresinde bu sitelere erişim engeli bulunmuyor.

23-24-25 Aralık tarihlerinde sosyal paylaşım sitesi Twitter ve Facebook’un yanı sıra popüler video sitesi olan Youtube’a erişim sıkıntısı yaşandı. İnternette meydana gelen yavaşlama ile ilgili BTK’dan henüz bir açıklama gelmezken kullanıcılar sosyal paylaşım sitelerine erişim için farklı alternatifler denemeye başladı.

Girilmek istenen sitelere BTK tarafından erişim engeli kararının olup olmadığını sorgulamak isteyen kullanıcılar BTK’nın sorgulama sayfasına yöneldi.

BTK’nın resmi internet adresinde yer alan bilgilere göre Twitter’a erişim engeli bulunmuyor.

Erişim engeli sorgulama adresi: “eekg.btk.gov.tr”

Geçtiğimiz günlerde de yavaşlamıştı

19 Aralık’ta Rusya’nın Ankara Büyükelçisi olan Andrey Karlov’a silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından internete meydana gelen yavaşlama “sosyal medya sitelerine erişim yasaklandı mı” sorularına neden oldu.

Ankara’da yaşanan olayda Rus Büyükelçi Andrey Karlov uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybederken Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medyalara erişim kısıtlandı. Sosyal medya sitelerine erişim tamamen engellenmezken enformasyon kirliliğini önlemek amacıyla bu sitelere erişimin yavaşlatıldığı öne sürüldü.

Erişim engeli yok yavaşlama var

Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde meydana gelen yavaşlamanın nedeni olarak Ankara’da yaşanan silahlı saldırı gösterilirken erişimin tamamen engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

Polis ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından silahlı saldırıyı düzenleyen şahıs etkisiz hale getirilirken soruşturmanın tamamlanmasının ardından sosyal paylaşım sitelerine erişimin normal hızına kavuşacağı iddia edildi.

Konu ile ilgili Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan herhangi bir açıklama yapılmazken Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin ilerleyen saatlerde normal hızına kavuşması bekleniyor.> Yeni Meram >Teknoloji > Twitter’a erişim sorunu düzeldi
HABER YORUMLARI