Torku Jelifest

Türkiye’ye örnek olacak bir proje

  • Giriş Tarihi: 18.04.2016 2:39
  • Güncelleme Tarihi: 2:39
Türkiye’ye örnek olacak bir proje

Konya Platformu, tüm şehirlere örnek olacak bir proje başlattı. İhtiyaç sahibi şehit yakınları için konut yapılıyor. Proje ile farkındalık oluşturulup, tüm şehirlere yayılması planlanıyor.

Mutlu Akü

Vatanı için canını feda eden şehitlerimizin emanetlerine, Konya sahip çıkıyor. Şehirde önemli sosyal projeler ile öne çıkan Konya Platformu, Türkiye’de ilk olacak bir proje için hazırlık yapıyor. Şehit yetim ve dullarına aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine konut yapılması için çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Bu kapsamda, Selçuklu Belediyesi’nden ihale ile arsa alındı ve inşaat projesi de çizilmeye başlanıldı.

ŞEHİT YAKINLARI MUTLU OLACAK

Proje ile ilgili Yeni Meram’a bilgiler aktaran Konya Platformu Başkanı Mehmet Ali Çelik, “Geçtiğimiz aylarda Konya’ya, üst üste 9 şehidimizin gelmesi üzerine, Konya Platformu Yönetim Kurulu olarak “ne yapabiliriz” diye fikir alış verişinde bulunduk. Sonuç olarak, ihtiyaç sahibi şehit çocuklarımızın barınma ihtiyacını karşılama ve onları mutlu etme fikri kesinlik kazandı. Bu konuyu gündemimize aldık ve de kararımızı verdik. Şehit yetim ve dullarına aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine birer ev kampanyası başlatmak üzere yola çıktık. Çeşitli sivil toplum kuruluşları da kampanyamıza destek vermektedir” dedi.

ARSA ALINDI PROJE ÇİZİLİYOR

Projenin 24 daireden oluşacağını ifade eden Çelik, “Yapılacak konutlar için arsa teminini gerçekleştirdik. İhale ile arsamızı Selçuklu Belediyesi’nden kendi paramız ile aldık. Şuanda proje çalışması yapılıyor. Gönüllü arkadaşlarımız, kardeşlerimiz projemize ciddi destek veriyor. Bu projeyi, şehitlerimiz adına farkındalık oluşturmak için gerçekleştireceğiz. 3 bin 160 metre kare arsa üzerine, 24 daire yapılacak. Belki birkaç daire daha artabilir. Bağışçılarımız Konya’dan olması nedeni ile Konyalı şehit yakınlarına yönelik bir projedir. Dediğim gibi, bizim asıl amacımız farkındalık oluşturmaktır. Araştırmalarımız neticesinde, bugüne kadar hiçbir sivil toplum kuruluşunun bu yönde bir çalışması olmadığını gördük ve projemize Türkiye’de ilk diyebiliriz. Bu tür projelerin, diğer şehirlerde de gerçekleşmesini arzu ediyoruz. İnşallah projemiz farkındalık yaratır. Çünkü şehitlerimiz, bizim onurumuzdur” diye konuştu.

STK’LARDAN PROJEYE YOĞUN DESTEK

Projeye, Konya Platformu önderliğinde, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu çatısı altında, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Konya Müteahhitler Birliği, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON), Selçuklu Sanayici İşadamları Derneği (SELSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları (MÜSİAD), Dünya Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği (DERSİAD), İpek Yolu Sanayici ve İşadamları Derneği, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sürdürülebilir Çevre Derneği (SUÇEV), Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen ve Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) destek veriyor. Ayrıca vatandaşlar da “SEHİT” yazıp, 4205’e mesaj atarak projeye 5 Türk Lirası bağışta bulunabiliyor.

Salih KÖPRÜLÜ   > Yeni Meram >Konya > Türkiye’ye örnek olacak bir proje
HABER YORUMLARI