Torku Jelifest

‘Türkiye’nin Suriye konusunda üzerinde durduğu hedefler belli’

  • Giriş Tarihi: 23.10.2015 22:10
  • Güncelleme Tarihi: 22:10
‘Türkiye’nin Suriye konusunda üzerinde durduğu hedefler belli’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, "Türkiye'nin Suriye konusunda üzerinde durduğu ilke ve hedefler bellidir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, 23 Ekim’de Viyana’da Suriye konusunda gerçekleştirilen dörtlü toplantı hakkındaki bir soruya verdiği cevapta şunları kaydetti:

“Suriye konusunda üzerinde durduğumuz ilke ve hedefler bellidir. Bu ilke ve hedefler muhalefetin yanı sıra birçok müttefik ve ortak ülke tarafından da Suriye’de istikrar ve barışa ulaşmanın tek yolu olarak görülmektedir. Son olarak New York’da dokuz ülkenin katılımıyla yapılan toplantılarda bu ilke ve hedefler bir kere daha teyit edilmiştir.”

Bilgiç, Viyana’daki toplantıda, Türkiye’nin bu ilke ve hedefleri zemininde siyasi bir çözümün nasıl hayata geçirilebileceği ve Cenevre Bildirisi’nde öngörülen geçiş sürecinin nasıl başlatılıp uygulanabileceği üzerinde durulduğunu ve bu bağlamda bazı yeni fikirlerin değerlendirildiğini belirtti.

Bilgiç ayrıca toplantıda gündeme gelen konuların Suriye muhalefeti ve konuyla ilgili diğer taraflarla istişare edilmesi ve gelecek hafta yeni bir toplantı düzenlenmesinin öngörüldüğünü açıkladı.> Yeni Meram >Dünya > ‘Türkiye’nin Suriye konusunda üzerinde durduğu hedefler belli’
HABER YORUMLARI