YAZARLAR

2011 yılından beri komşumuz Suriye’nin başına felaketler geldi. Terörizm, emperyalizm, mezhep kavgaları, iç düşmanlıklar ülkeyi kana buladı. Tam bilinmemekle birlikte, 700 bin insan öldü, 10-12 milyon Suriyeli yaşadığı yöreden, ülkesinden kaçtı. Bu kaçanların en büyük kısmı da bizim ülkemize sığındı. Yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli’ye kapılarımızı açtık. Bu sayı daha sonraları, yeni gelenlerle ve doğumlarla arttı. Bugün bu sığınmacıların sayısı yaklaşık 5 milyon oldu. Bunlar için şimdiye kadar harcanan para, geçen yılki resmi rakamlara göre yaklaşık 30,3 milyar dolar. Bu rakamı güncellersek belki 35 milyar dolar. Bu çok büyük para. (2018 Türkiye bütçesi, bugünkü kur üzerinden yaklaşık 142 milyar dolar).
Bu büyük sayıdaki Suriyeli sığınmacılar 6-7 yıldan beri ülkemizin dört bir yanına dağılmışlar yaşıyorlar. Bunların Türkiye’deki hayatlarıyla ilgili bir sürü bilgi var. Belli başlılarını satırbaşlarıyla sıralarsak:
-Ülkesinden gelip, ekmek fırınları, tatlıcı dükkanları açanlar mı ararsın, pastaneler, marketler açanlar mı ararsın, hepsi var.
-Türk AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi) ve Kızılay bunlara yardım kartları veriyor. Bu kartlara aylık fert başına 120 TL para yükleniyor.
-AFAD Suriyelilerin bütün sağlık giderlerini karşılıyor.
-Ankara Üniversitesi Hastanesi’nde bir ameliyat, Türk için 3 400,-TL, Iraklı bir Türkmen için 11 200,-TL, Suriyeli’ye ücretsiz.
-Konya B.Ş. Belediyesi tespit ettiği muhtaç Suriyelilere kimlikli kartlar verip o kartlara aylık 75-150,-TL para yüklüyormuş.
-Suriyeli çocuklar okula alınırken, ikamet ve denklik gibi şartlar aranmıyor.
-Biliyoruz ki, bayramlarda veya canları istediği zaman, bu Suriyeli sığınmacılar ülkelerine gidiyorlar, orada istedikleri kadar kalıp, yine canları istediği zaman geri geliyorlar. Bu nasıl bir sığınmacılık anlamak zor. Hani can güvenliği yüzünden kaçmıştınız?
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi bilgilerine göre, 2018 yılı ilk çeyreği sonunda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı 3 milyon 567 bin 130 kişi (yalnız İstanbul 555.000 kişi). Bu sayıdaki sığınmacıların arasında,
15-18 yaşında 160.000 erkek, 130.000 kadın var. Toplam 290.000 kişi.
19-24 yaşında 320.000 erkek, 227.000 kadın var. Toplam 547.000 kişi.
Şimdi bir soru ayağa kalkıyor ve bana cevap verin diyerek gözümüze bakıyor. Ayakta bizden cevap bekleyen soru şu: “Bu delikanlı sığınmacı Suriyeliler, ülkemizin dört bir yanında, gezsinler, iş tutsunlar, istedikleri zaman vatanlarına gidip gelsinler, vatan savunmasıymış, askerlikmiş gibi şeylerle meşgul olmasınlar, bizim Mehmetçikler, onların kaçıp bıraktıkları yurtlarını korusunlar, imar etsinler, gurbette bin bir tehlike içinde görev yapsınlar. Burada bir yanlışlık yok mu değerli okuyucular? Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > TÜRKİYE’DE, ASKERLİK ÇAĞINDAKİ SURİYELİLER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.