kapat
Ruşeym Torku

Türkiye-Fransa Danışma Günleri Başladı

  • Giriş Tarihi: 4.06.2013 16:20
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Türkiye-Fransa Danışma Günleri Başladı

Türk ve Fransız vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) ile Fransa Emeklilik Sigortası Kasası (CARSAT) arasında düzenlenen “Türkiye-Fransa Danışma Günleri” başladı.

SGK Konya İl Müdürlüğü’ndeki programın açılış konuşmasını yapan SGK Konya İl müdürü Cem Dinç, “Vatandaş ve çözüm odaklı hizmet anlayışımızla Fransa’da yaşamış ve çalışmış olup halen Konya, Karaman, Aksaray, Afyon, Niğde, Nevşehir ve Burdur illerimizde yaşayan vatandaşlarımıza sosyal güvenlik hizmetlerini en iyi şekilde sunabilmek için sosyal güvenlik kapsamı dahilinde olan vatandaşlarımıza emeklilik, sağlık gibi tüm konularda rehberlik hizmeti vermek ve sorunlarını çözüme kavuşturmak amacıyla Türk-Fransa danışma günlerini organize etmiş bulunuyoruz” dedi.
Fransa Sosyal Güvenlik Kurumu adına konuşan Madam Roses ise, ”Türk- Fransa sosyal güvenlik işbirliği çalışmaları uzun bir süredir aralıksız sürdürülmektedir. Bugün Mevlana’nın şehri olan Konya’da Türk-Fransa danışma günleri için gelmiş bulunmaktayız. Üç gün çalışmalarımız ortaklaşa devam edecektir. İnşallah 2013 yılının son ayında veya 2014 yılın ilk aylarında bu çalışmayı inşallah Fransa’da yaparız” diye konuştu.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Stratejik Gelişmeler Başkanı Ahmet Ahmet Açıkgöz de, “İlk olarak 9 Eylül 1956 tarihinde İngiltere ile imzalanan sosyal güvenlik anlaşmasının ardından bugüne kadar 25 ülke ile ikili sözleşme imzalanmıştır. 20 Ocak 1972 tarihinde Fransa ile imzalanan ikili anlaşmayla Fransa’da yaşayan vatandaşlarımızın kısa ve uzun vade sigorta kollarında güvence altına alınmıştır. Bu ülke ile çalışmalarımız aralıksız ve güncellenerek devam etmektedir. Kurum olarak 2006 yılından itibaren çok büyük reformlar yaptık. Şimdi ise Konya’da Türk-Fransa danışma günlerini 4-6 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Türkiye-Fransa Danışma Günleri Başladı
HABER YORUMLARI