Torku Jelifest

Türkiye ABD’den Gülen konusunda adım atmasını isteyecek

  • Giriş Tarihi: 31.08.2016 16:36
  • Güncelleme Tarihi: 16:36
Türkiye ABD’den Gülen konusunda adım atmasını isteyecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fethullah Gülen’in iadesi konusunun Çin’de gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’nde ele alınacağını ifade ederek, "Mahkeme kararını verene kadar da ABD’nin atabileceği bir takım adımlar var" dedi.

Mutlu Akü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Kalın, bir gazetecinin “G-20 Zirvesi çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı, Amerika Başkanı Barack Obama ile görüşecek. Bu görüşmenin çerçevesini biraz açabilir misiniz? Ayrıca Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili konu en üst düzeyde bu görüşmede tekrar gündeme getirilecek mi? Amerika’dan bu yönde somut adım atmasını bekliyoruz, bununla ilgili ne zaman harekete geçecekler. Bu konuda bir öngörünüz var mı?” soruları üzerine şöyle cevap verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın, ABD Başkanı Obama ile yapacağı ikili görüşmede elbette bu konu da gündeme gelecektir ama tahmin edeceğiniz gibi uzun bir konular listemiz var. Geçen hafta burada bulunan ABD Başkan Yardımcısı Biden ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu konuyu elbette biz tekrar gündeme getireceğiz. Tabii ki Biden konuyu, buradaki görüşmeleri, bizim bakış açımızı, kendisine sunduğumuz hususları Başkan Obama ile paylaşmıştır. Mutlaka belli bir hazırlıkla gelecektir, bizim beklentimiz bu kişinin Türkiye’ye iade edilmesidir. İade edilme yaşanırken de yine suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde de öncelikle gözaltı yapılmasıdır. Mahkeme kararını verene kadar da ABD’nin atabileceği bir takım adımlar var. Çünkü bu terör örgütü şu anda orada elini kolunu sallayarak kendisinin bu suç imparatorluğunu yönetmeye devam ediyor. Basın üzerinden, finans üzerinden, okul üzerinden vesaire bu faaliyetlere devam ediyor. Buna göz yumulması kabul edilebilir bir durum değil. Bunları yine Obama ile yapacağımız görüşmede dikkatlerine getireceğiz.” şeklinde konuştu.> Yeni Meram >Güncel > Türkiye ABD’den Gülen konusunda adım atmasını isteyecek
HABER YORUMLARI