YAZARLAR

Yıllarca slogan dönüştürdük;
“Kadının adı yok!”

Şimdiler de kadının adı var mı yok mu belli değil. Kadınlar çeşitli haklar elde etti. Kimi siyasal partiler, “kadın kotası” uygulamasıyla kapılarını açtılar, üstelik her meslekte kadınları görmek olası. Ama bir taraftan da kadına şiddet ve buna koşut cinayetleri de aldı başını gidiyor. Onlar tecavüze uğruyor, koruma kararı alanlar bile eşleri ya da başkalarınca hunharcı öldürülür. Fotoğraf bu olunca ünlü soru yine gündeme düşüyor;

“Kadının adı var mı?

Kadının Bakanlığı var ama, özne olarak hem var, hem yok gibi. Kuşkulu bir yaklaşım içindeyiz. Kadın konusuna daha sonra dönelim de şimdi dersimiz Turizm. Konu bu olunca soru da hemen geliyor:

“Turizmin adı var mı?”

Turizmin de Bakanlığı var ama gerçeği söylemek gerekirse son günlerdeki korkunç cinayetleri göz önüne alınca sanki elimizin altından kayıp gidiyor gibi. Amerikalı fotoğrafçı kadının surlarda feci biçimde öldürülmesi olayı turizmin kalbine bıçak gibi saplanırken, zincire yenileri ekleniyor. İşte son 15 günün kara fotoğraf kareleri;
■ Rize’de 70 yaşındaki İtalyan turist Giorgio Bozzo kaldığı karavanda öldürüldü, ağır yaralanan eşi de kurtarılamadı.
■ Alanya’da tatil yapan Alman turistler Peter Horvart ve eşi Kerstin Horvart, kiraladıkları evde elleri ve ayakları arkadan bağlanmış halde ölü bulundu. Olayla ilgili çok sayıda sabıkaları olan T. C. ile M. Ç. şüpheli görülerek tutuklandı.
■ Alanya’da ailesiyle tatil yapan 15 yaşındaki Alman kız çocuğu V. F. masaj yaptırmak için gittiği otelin hamamında işletmeci B. K.’nin kendisine tecavüz etmek istediğini söyledi. “Kız kendi isteğiyle sevişti, zorlama yok” diyen B. K. serbest bırakıldı.

Turizme bardağın dolu tarafından bakalım;

Turizme, “Dumansız Fabrika – bacasız Fabrika” ya da “altın yumurtlayan tavuk” gibi değerlendirmeler yapılır. Az gelişmiş ya da bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve tanıtım bağlamında “cankurtaran simidi” olması önemini daha öne çıkarmaktadır.

Turizmin başlangıç tarihi, M.Ö. 4000 yıllarına dek uzanmaktadır. Yazıyı, tekerleği ve parayı bulan ve kullanan, Sümerler turizm etkinliğini başlatanlar olarak da biliniyor.

Kimi kaynaklar dünyada ilk gezginlerin Fenikeliler olduğu öne sürülürken parayı ilk bulanların da Finikeliler olduğunu belirtiyor.

Nuh Peygamber’e, yolcuların büyük bölümü insan olmamakla birlikte, dünyanın ilk gezi düzenleyicisi nitelemesi yapılıyor.

Batıdaki Rönasans hareketi Turizmin de kilometre taşı olmuş, ABD’de at sırtında ve kayıklarla yapılan geziler, motorlu araçların devreye girmesiyle içerik değiştirmiştir.

Kara, Hava, Demir ve Deniz ulaşımında yaşanan teknolojik gelişme ve değişmeler etkinliklerinin alanını da genişletirken dünya şimdi de uzay turizmine hazırlanmaktadır.

Bir atasözü, turizmin bir başka boyutunu öz olarak ifade etmektedir;

Çok yaşayan değil, çok gezen çok bilir.

■ Ara sıra seyahat etmek iyidir. Seyahat fikirleri geliştirir, genişletir ve kişinin kendine saygısına düzen verir.

Turizm, hükümet ve devlet politikaları arasında yer almakta, özel sektörle birlikte eşgüdüm içerisinde yürütülmektedir. Hükümet programlarında ve Kalkınma Planlarında, turizmdeki öncelik verilmekte sorunların çözüme öneriler üretilmekte, getiri konusunda umuda yolculuğumuz da devam etmektedir.

Ülkemizde 35 sektörün doğrudan turizmden etkilendiği dikkate alınırsa, konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Ödemeler Dengesini olumlu etkileyen turizm, istihdam da yaratmakta, yatırımlara gerekçe oluşturmakta, sosyal kazanımlarıyla da sektörler arası motor işlevi görmektedir.

Bireysel turizmden kolektif ve kitle turizmine geçişler hızlandıkça değişik potansiyeller devreye girecek; yaz, kış ve aile gibi genellemelerin dışında sağlık, dağ, deniz, kültür, tarih, yayla, kaplıca ve dinlence gibi turizm etkinlikleri daha boyut kazanacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > TURİZMİN ADI, VAR MI, YOK MU?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.