kapat
Ruşeym Torku

TÜMOSAN Ar-Ge çalışmalarına hız verdi

  • Giriş Tarihi: 6.04.2013 17:23
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
TÜMOSAN Ar-Ge çalışmalarına hız verdi

Traktör üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer alan TÜMOSAN Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. TÜMOSAN’ın Ar-Ge çalışmalarına İTÜ Teknokent’te devam edileceği bildirildi.

TRAKTÖR ve dizel motor üretiminde 38 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en önde gelen üreticileri arasında yer alan TÜMOSAN, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. 2004 yılından bu yana TÜMOSAN’ın İstanbul ve Konya’daki merkezlerinde TÜBİTAK’ın desteği ve İTÜ’nün danışmanlığında sürdürülen Ar-Ge çalışmaları bundan böyle İTÜ Teknokent’te devam edecek.

İLK UYGULAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, “Ulusaldan evrensele bir marka yaratmak” vizyonuyla çıktıkları yolda gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları ile özgün teknoloji oluşturma yolunda çok önemli aşamalar kaydettiklerini belirtti. TÜMOSAN’ı yurt içi kaynakları kullanarak ve özgün bir tasarımla geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Öğün, bu amaç için Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyledi. TÜMOSAN Ar-Ge merkezinin Türkiye’nin otomotiv alanında teknokent kapsamında faaliyet gösteren ilk ve tek uygulama olduğunu vurgulayan Öğün, “Bu çalışmalar ülkemizdeki otomotiv sanayinde önemli bir aşama” dedi.

TÜMOSAN AR-GE MERKEZİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA

Üniversitelerle etkileşim içerisinde teknik donanımı yüksek yeni nesillerin yetişmesine olanak sağlayacak olan Ar-Ge merkezinde 37 mühendis ve 4 teknisyen görev yapıyor. Önümüzdeki dönemde bu sayının daha da arttırılması hedefleniyor. İTÜ Teknokent’te ki TÜMOSAN Ar-Ge merkezinde; dizel motor, transmisyon, traktör ve tarım makinelerinin tüm mühendislik ve tasarım çalışmaları sürdürülüyor. Tasarım çalışmaları yanında prototip ve test çalışmaları ile analiz çalışmaları da bu merkez kontrolünde İstanbul ve Konya’da bulunan tesislerde gerçekleştiriliyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > TÜMOSAN Ar-Ge çalışmalarına hız verdi
HABER YORUMLARI