YAZARLAR

TORU BAŞKANIN ANTİK HAMLELERİ UNUTULMAYACAK - HANEFİ AYTEKİN - YENİ MERAM GAZETESİ

Hani bir atasözümüz var ya; (Kişi odur vermelidir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser) Fatma Toru, Türkiye geneli kadın belediye başkanlarının öncüsüdür. Konya Meram Belediye Başkanlığını azimle, hırsla başarılı kılma mücadelesi vermiştir.

TORU Başkan, Meram’ın çehresini değiştirirken, sakillikler arz eden bir kısım yapıları ele alıp, onları pasiflikten aktif olmaya dönüştürme mücadelesini vermekle, kadınlar erkeklerden yüreklidir vecibesini kanıtlamıştır.

Yaklaşık bir asırdan bu yana terkedilmiş, metruk olmuş, şu eski Agustos Tarihi yapısını Agustos Öteli olarak dizayn edip, Konya’mıza gelen ve nostalji arayanları memnun edecek bir mekan yaratmıştır.

Agustos Oteli estetiği ile içinde kalanları büyülerken, çevredeki çirkinliği güzelliğe tebdil etmekle de müstesna bir değer olmuştur. Bu değeri yaşatmakta gelecek nesillere bir ödev olmaktadır.

İstanbul Bağdat Demir yolunu yapan Alman Halis Man Şirketinin merkez ambarı niteliğindeki Tantavi Ambarı, çevrenin sakilliğini bir asra yaklaşan zaman sürecinde, bir jarabasan olmasının da sonu gelmiş ve Tantavi Ambarı 900 metrekarelik konumu ile bir güzide sosyal tesis olma hamlelerinin içine girmiş, Konya Meram’da bir sanat merkezi olarak dizayn edilmektedir.

Üç kattan oluşacak Kültür Evinin, şehrimizin merkezinde kültürel faaliyetlerin bir nazar boncuğu olacağı görülmektedir.

Sayın Toru Başkanın göreve başlaması aşamasında bu köşemden dile getirdiğim, Konya Meram şehir merkezi su yolu işi ele alanmış olsaydı, Konya’mızda gerçek bir nostalji ve de süper yatırım, tıpkı Hızlı Tren, ya da Mavi Tünel örneği yaratılacak ve de bu esere de Sayın Başkan Toru’nun adı yazılacaktı.

Zira ecdadımız Altınapa ve Dere çayının çakıl taşları üzerinden süzülüp akan o berrak ve içilebilecek konumdaki suyunu, havzandaki havuzlara toprak künklerle akıtıp, cami şadırvanlarına şehrimizin ilk şebeke suyu olarak vermiş olmaları bize yol gösterip, ışık tutmakta idi ki, hakikatin üzerine atlamak başta gelen görevimiz olmalıydı.

Toru Başkan’ın yeni bir fırsat yakalayıp, iu Konya iehir içi su yolunu gündeminde tutacağı inancıyla başarılar dilerken, Alman Halis Kan Şirketinin eseri Konya İstasyon evlerinin STK’ya verilmesi eğiliminin de gerçek olması temennimiz yanında, İstasyon Eski Bağdat Otelinin de keza  en iyi şekilde değerlendirileceği inancımızı korumak istiyoruz.

Konya Meram hizmetlerin en iyisine layıktır. Öyle olmasaydı Büyük Gezgin Evliya Çelebi Kırım’ın sudak bağı, Peçevi şehrinin Barthane mesiresi, Tebriz’in şahı cihan bağı, İstanbul’un 175’ten fazla bahçe ve gülistanları şu meram mesiresi yanında bir çemenzar bile değildi’ der miydi?

Sayın Fatma Toru, Meram Aybahçe’deki Hanefi Aytekin İlkokulunun fahri baş öğretmenidir. Kendisine başarılı olması dileğimizle…

> Yeni Meram >Yazarlar > TORU BAŞKANIN ANTİK HAMLELERİ UNUTULMAYACAK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.