kapat
Ruşeym Torku

Tıp’ta Fitoterapi Konuşuldu

  • Giriş Tarihi: 15.04.2013 15:06
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Tıp’ta Fitoterapi Konuşuldu

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kan, Türkiye’nin bitki türü ve çeşitliliği bakımından Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri içerisinde en zengin ülke konumunda olduğunu ancak bunun tam anl

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu’nda “Fitoterapide Kullanılan Tıbbi Bitkiler ve Özellikleri”nin anlatıldığı konferansa Fakülte Dekanı Prof.Dr. Oktay Sarı ve yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Ülkemizde bulunan bitkilerin neredeyse 3’te 1’inin endemik olduğunu ve dünyada üzerinde sadece Türkiye’de bulunduğunu belirten Prof.Dr. Kan, “ Türkiye florası ayrıca tıbbi özellikli bitkiler bakımından çok zengindir.Türkiye florasında bulunan yaklaşık 10.000 bitki türünün içinden ortalama 400 bitki türü tıbbi olarak kullanım potansiyeline sahiptir. Dünya yüzeyinde 300.000 bitki bulunmakta. Dünyada 4000 kadar bitki tıbbi amaçla kullanılıyor. Türkiye’de 400 kadar tıbbi bitki kullanılıyor ve ticareti yapılıyor” dedi.

“Doğru Bitki, Doğru Zaman ve Dozda Kullanılmalı”

Fitoterapinin bitkileri ya da bitkisel ekstreleri ya da bitkisel ilaçları kullanarak hastalıklardan korunmak, şiddetini hafifletme ve tedaviye yardımcı olduğunu kaydeden Prof.Dr. Kan, “ Fitoterapi preparatlarında kullanılacak bitki, doğru bitki, doğru zamanda toplanmış olmalı, kurutma ve saklama şartları, ekstraksiyon yöntemleri ve analizleri uygun olmalıdır. Fitoterapi ürünlerinde etkili bileşikleri, bu ürünlerin dozu ve kullanım süresi, yan etkileri ve ilaç etkileşimleri bilinmelidir” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Tıp’ta Fitoterapi Konuşuldu
HABER YORUMLARI