YAZARLAR

2004 yılında Tınaztepe Mağaralarını Turizme kazandırmak için çalışma başlatan Hasan Çelmeli’yi belki de o tarihlerde birçok insan ciddiye almadı.

Yapılan yatırımı boşa gidecek, heba olacak bir çalışma olarak görenler çoğunluktaydı. Ama Hasan Çelmeli yılmadı ve mücadelesine devam etti. Sonuçta Seydişehir’e, Türkiye’ye hatta dünyaya önemli bir eser kazandırdı.

Tınaztepe mağaraları önce Turizm Platformu’nun başlattığı “Konya’nın Yedi Harikası” projesi çerçevesinde yedi harika içinde yer almayı başardı.

Buna göre Mevlana Müzesi birinci, Meke gölü ikinci, Çatalhöyük üçüncü, Nasrettin Hoca dördüncü, Tınaztepe Mağaraları beşinci, Alaaddin Camii altıncı, Yerköprü Şelalesi ise yedinci sırada yer aldı.

O tarihte kaleme aldığım yazımda; “Bölgenin turizm çıtasını yükseltmek için çok önemli bir girişim olan Konya’nın “Yedi Harikası” projesinin önümüzdeki günlerde etkisini göstereceği inancını taşıyorum.” demiştim.

TANITMAK BİZİM İŞİMİZ

Dünyadaki turizme açık en uzun mağaralar arasında üçüncü sırada olan Tınaztepe Mağaraları, Türkiye’nin en uzun mağarası.

1968 yılında Fransız bilim adamı Michel Bakalawichz tarafından keşfedilmiş ve ardından Türkiye’de de belgesellerin sevilen yüzü olan Kaptan Jacgues Cousteau tarafından Dünya Harikaları kitabı ile uluslar arası kitlelere tanıtıldı.

Geçen zaman içinde Tınaztepe Mağaraları gerek hizmet altyapısı gerekse tanıtım eksikliğinden dolayı hak ettiği ziyaretçi ivmesini yakalayamadı.

Ancak; Rekabet Gücünün Artırılması Projesi ile Mevlana Kalkınma Ajansı’nın 2010 yılı mali destek programlarına başvurması ile yeni bir döneme girildi.

Mevlana Kalkınma Ajansı’nın %50 oranında hibe desteği ile 1 Nisan 2011 tarihinde uygulamaya konan proje kapsamında mağara ve dinlenme tesisinin teknik donanımı, restoran hizmet araçları, çevre düzenlenmesi ve açık olan donatıları iyileştirildi, personel eğitimleri gerçekleştirildi, kalite belgeleri alındı.

Ayrıca, ATV safari ve trekking turları, kamp alanı altyapısı oluşturuldu. Pazarlama bileşeni de göz ardı edilmeden seyahat acentesi ziyaretlerinden fuar katılımlarına kadar bir dizi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmesi ile tanıtım alanında kabuğu da kırmış oldu.

Bütün bu çabalar proje uygulaması sona ermeden meyvelerini vermeye başladı. Tınaztepe Mağaraları, 2012 sezonuna onlarca tur programında yerini alma başarısını gösterdi.

Benim de bizzat tanıştığım ve şahit olduğum Türkiye’de turizmde söz sahibi olan Nilgün Atar, Nurten Ötenkaya, Suat Çavuşoğlu, Tamer Utku ve Yasemin Demirtaş “Bundan böyle Tınaztepe Mağaralarını tanıtmak bizim işimiz” ifadesini kullanarak çok önemli bir mesaj verdi.

Tınaztepe Mağaralarının bu gelişme ile kabuğunu kırdığını ve tanıtımının bundan böyle en iyi şekilde yapılacağına inanıyorum.

Sadece Seydişehir’in değil Konya ve ülkemizin en önemli turizm değerlerinden biri olan Tınaztepe Mağaraları’na,

Ayrıca, Bölgemizin turizm altyapısının geliştirilmesine ve turizm çeşitlendirilmesinin sağlanmasına önemli katkıda bulunduğuna inandığım projeye verdikleri destek için Kalkınma Bakanlığına, Konya Valiliğine, Seydişehir Kaymakamlığına, Mevlana Kalkınma Ajansına ve emeği geçenlere,

2004 yılında başladıkları çalışma ile ülkemize önemli bir eser kazandıran Hasan Çelmeli, oğulları Bayram ve Veli Çelmeli’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > TINAZTEPE KABUĞUNU YENİ KIRDI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.