YAZARLAR

■ Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’i sever ve sayarım. Çalışkandır, enerjiktir, temizdir, dürüsttür. Adı akçalı işlere

Karışmamıştır. Tam anlamıyla bir Konya beyefendisidir. Seçildiğinden bu yana hep olumlu yaklaşmışımdır. Uzun süre Ankara’da olduğumdan toplantılara katılamadım. Bundan sonra çokça Konya’dayım ve hep sahadayım.

Büyükşehir Belediyesi basın bürosundan Atıl bey telefonla başkan adına çağrıda bulununca Pazar sabahı bir saat önce evden çıktım. Kültür Merkezi çevresinde otomobille inceleme turları attım. Vardığım sonuç şu;

Konya, büyüyor, değişiyor ve gelişiyor!

İçinde yaşayanlar değişimin ve gelişimin tam farkına varamıyor. Şair Hayali ne diyor;

“O mahi ler ki deryâ içredür deryâyı bilmezler

Cihân-ârâ cihân içindedür arayı bilmezler.”
aramayı bilmezler. Tıpkı denizin içinde olup da her tarafı deniz olduğu halde denizi bilemeyen balıklar gibidirler.)

Dışardan gelenler değişimi algılayıp Konya üstüne övgü dolu sözler ediyorlar.

Mevlana Kültür Merkezi yılların düşü ve özlemiydi. Başbakan Erdoğan’ın ilgisiyle bu gerçekleşti. Mevlana törenleri basketbol pota ve çizgilerinden nihayet kurtarıldı.

Mevlana Kültür Merkezi ve çevresi kentin ana damarlarından biri olmuş, otoparklar ve diğer düzenlemeler, 738 yıl öncesinden bu günlere taşınan çağdaşlığı simgelemektedir; “Dün dünde kalmış“ ve bugün ise artık hep “yeni şeyler” söyleniyor.

Toplantının yapıldığı Hilton Garden Inn, kentimizin son yıllardaki kazanımlarından biri. Dört yıldızlı olmasına karşın geniş ve aydınlık alana kurulduğundan hiç sıkmıyor. Hilton’un 5 yıldızlı Ankara ve İstanbul’daki otellerinde 4-5 kez kaldım, Konya’daki dört yıldızlı Hilton Garden Inn’ın fazlası var, eksiği yok.

Basın toplantısının özü, Mevlana’yı anlatan “Şehir ve Bilge” filmiyle ilgiydi. Belgeselden kısa bir kesit de gösterildi; “ Şeb’i Arus” tan sonra ulusal, bölgesel ve yerel televizyonlarda gösterime girecek. Büyükşehir Belediyesi ve TRT ile ortak gerçekleştirilen yapım gerçekten senaryo ve çekim tekniği olarak çok başarılı.

” 13. yüzyıldan günümüze, değeri tartışılmaz bir bilge.” Bu, bilge Hazreti Mevlana’dır.

Başkanı Akyürek, anma toplantılarını izleyenlerin sayısının her yıl giderek arttığına ve bunların yüzde 95’ini yabancıların oluşturduğuna dikkati çekerek Konya ve Mevlana’nın dış ülkelerde tanımasına dönük Mesnevi’nin 22 ayrı dile çevrildiğini, Cumartesi günleri ücretsiz Sema gösterileri düzenlendiğini, kültürel yayınlara ağırlık verildiğini ve çalışmaların sürdürüleceğini anlattı.

Akyürek, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’nin bu yıl Konya’da yapılacağını bir hafta süreceğini, etkinliğin Konya’yı tanıtmada önemli rol oynayacağını da belirtti. Sonunda sözü şehir ve Bilge Belgeseli’ne getiren Başkan Tahir Akyürek şöyle konuştu;
“ Belgeseli ünlü sanatçı Rüştü Asyalı seslendirdi. Bir DVD’de Türkçe ve İngilizce seçeneği ile hazırlanan belgesel, 6 bin adet çoğalttırıldı, bin adedi de TRT marketlerinde satılacak. Dış İşleri Bakanlığı- TİKA yoluyla dış temsilciliklerimize de göndereceğiz.”

Belgeselin Yapım- Yönetim-Metin Yazarı Hadi Şenol’u, Görüntü Yönetmeni Sarper Hokna’yı, Kurgu Editör Nuri Leblebici’yi, teknik ekibin diğer görevlilerini ve yapımda emeği geçen tüm çalışanları kutluyorum. Belgesele katkı ve yardımda bulunan Başkan Sayın Akyürek’in şahsında belediye çalışanlarına ve çalışkan ve enerjik Kültür ve Turizm Müdürü Akademisyen Mustafa Çıpan’a takdirlerimi sunuyorum. Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu’nun Konya’ya dönüşüne sevindim. Çok yönlü bir uzman, belediye ve Konya’ya hizmeti tam olarak yerine getirecek bir hizmet insanı. Basın Müdürü Galip Marlalı ve arkadaşları da görevlerini çok iyi ve doğru götürüyorlar.

BİR DAMLA:

■ Başarı cesaretin çocuğudur.

■ Başarının tek şartı var: İnsanı sevmek.

> Yeni Meram >Yazarlar > TAHİR AKYÜREK; ŞEHİR VE BİLGE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.