YAZARLAR

■ Beyaz gelecek için beyaz süt!

***

Süt, süt! En başta anne sütü gelir, sonra süt çeşitler sırayı alır;

Arı sütü, inek sütü, koyun sütü, keçi sütü, manda sütü, kısrak sütü vb.

Süt, kişioğlunun temel gıdasıdır. Yeni doğan bebekler annesinin sütüyle büyür. Annesinin sütü yeterli değilse, bir başka anne ona süt verir, o da sütanne olur. Bizim geleneğimizde sütkardeşliği de vardır.

Süt’lü Üniversitemiz Kahraman Maraş’ta

Sütçü İmam Üniversitesi

Süt odaklı deyimler var;

Sütü bozuk, kötü kişi, aşağılama.

Sütü helal ya da haram etmek;

Annelerin iyi huylu ya da karşı huylu çocukları için kullandığı deyim.

Bir de “süt kuzusu” deyimi var;

1 Henüz meme emen kuzu 2 Çok küçük bebek, yavru, korunması gereken küçük çocuk 3 Çok nazlı, el bebek gül bebek büyütülmüş kimse.

Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvıdır. Ayrıca kimi bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denir.

Sütün bunca değerli bir besin olmasına karşın, tüketimi batı standartlarının çok altındadır. Bu da doğrudan süt bilincinin tam olarak yerleşmemesinden kaynaklanır. Kişi başına düşen süt miktarı yeterli değil; ancak fiyatlar çok düşük olduğundan üretici de perişanlığı oynamaktadır.

“Süt para etmeyince üretici hayvanını keser, et krizi derinleşir, hayvancılık biraz daha çöküyor. Bağımsız Süt Üreticileri Platformu, sütün faydalarını anlatan şirin sloganlar saptamış. İşte birkaçı:
Eczanelerde süt satılmaz; çünkü süt içerseniz zaten eczanede işiniz olmaz.
Süt içmek için zeki olmak gerekmez. Ama süt içen biri zeki olur.

Hayatın tadı kola değil süttür.
Sütün “light”ı olmaz. Daha az proteine, daha çok para vermiş olursunuz.
Sütün mevsimi yoktur, 4 mevsim içilebilir.

Bir rivayete göre eğer süt içseydik, Ay’a ilk biz çıkacaktık.

Ağzınızın süt kokması, rahatsız etmez.
Misafirinize “çay-kahve ne alırsın” yerine, “süt-yoğurt ne alırsın” deyin.

Aslan sütü yerine; inek, koyun, keçi ve manda sütü tercih edin.
Süt içerken, üstünüze dökmekten çekinmeyin, çünkü leke bırakmaz.
Çağdaş uygarlık düzeyine gelmek için düzenli süt gerek.

***

Sıkça süt içme kampanyaları açılmasına karşın, hareket olmaz. Belki yazgımız.

M.Ö. 8000 yılına ait, Anadolu’da tapınak duvarlarında, evcilleştirilmiş, taşıma, süt ve et temini maksadıyla kullanılan sığırları gösteren çizimlere rastlanmıştır.

İnsanoğlu, 5000 yıldan beri süt içiyor. Bu konudaki ilk kanıtlar Dicle ve Fırat ırmakları arasında kurulan Sümer Uygarlığı’nın Ur Kenti’nde bulunmuştur. Bir yaşam mucizesi diye nitelenebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün, insan yaşamındaki yeri insanlık tarihi kadar eskidir. M.Ö. 26. yüzyıla ait Babil kabartmalarında süt ve süt kesiği temalarının işlendiğini görüyoruz. Yine M.Ö. 8. yüzyılda Homer’in yazılarında süt, süt kesiği ve peynirle ilgili anlatımlara rastlanır. İncil’de de İbrahim Peygamber’in üç meleğe tatlı ve ekşi süt sunduğu anlatılır. M.Ö. 4. yüzyılda Antik Trakya ahalisi yoğurt adıyla bilinen “prokiş” dedikleri ekşi süt üretiyorlardı.

BİR DAMLA;

SÜT ÇEŞİTLEMELERİ

Süt dökmüş kediye dönmek Sütle giren huy canla çıkar Sütsüz koyun meleğen olur Sütlü sürüden çıkarılmaz,

– sütten kesmek, kesilmek – sütkardeş
– sütliman – sütnine – sütanne- süt gibi
– süt çalmak, süt emmek.

> Yeni Meram >Yazarlar > SÜT ÜSTÜNE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.