Torku Jelifest

Sürücü kurslarında tüm önlemler alındı

  • Giriş Tarihi: 1.06.2020 10:17
  • Güncelleme Tarihi: 10:17
Sürücü kurslarında tüm önlemler alındı

Yeni Meram'a konuuşan Zirve Sürücü Kursu Sahibi Tevfik Dündar, “Alınan tedbirler ile kurslarımızda kontenjanlar yüzde 50’ye düşürüldü. Bundan dolayı bin 300 TL olan fiyatlar bin 850 TL’ye yükselebilir” dedi.

TÜRKİYE’de koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı mart ayında okullar ile birlikte kapatılan sürücü kursları yeniden açılıyor. 1 Haziran’da eğitimlerin tekrardan başlanması öngörülen kurslarda hazırlıklar yapıldı. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Zirve Sürücü Kursu Sahibi Tevfik Dündar, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 12 Mart tarihinde devlet okulları ve özel eğitim kurumları kapatıldı. O tarihten bugüne kadar sürücü kursları olarak kursiyer kaydı alamıyoruz. Dönem kayıtlarını yapamıyoruz. Eğitimlere geçici olarak ara vermiş olduk. 1 Haziran’da itibariyle eğitimlerimize başlayacağız. Eğitim bundan sonra eskisi gibi olmayacak. Kurumlarımıza sosyal mesafe anlayışı geldi. Normalde dersliklerimiz 20’şer kişilikken 10’ar kişiye düşürüldü. Aracımızı kullanan sürücü adaylarının direksiyon, vites kolu, el freni ve sinyal kollarına direkt temas etmemesi için önlem alıyoruz. Her kursiyerin ardından bu gibi yerler streç filmi ile yeniden kaplanacak. Ayrıca sürücü kurslarımızda kontenjanlarımız yüzde 50’ye düşürüldü. Bu nedenle daha önce Konya için belirlenen taban fiyatı Konya’da bin 300 TL idi. Bu rakamlar en düşük Konya’da Bin 850 TL olacak ” ifadelerini kullandı.

“HER YERDE SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYULACAK”

Kurumlarda kursiyer dışında ziyaretçi bulunmayacağının altını çizen Dündar, “Kurumlarımızın girişine, Covid-19 ile ilgili bilgilendirme ve önlemleri içeren bilgilendirme afişleri asılacak. Kurum içerisinde yönlendirme levhaları konulacak. Kurumlarda yeteri kadar, maske, eldiven, ateş ölçer, dezenfekte malzemesi bulunduracağız. Maske ve eldiven için atık kutular hazırlayacağız (Covid-19 atık kutusu). Kurum içerisinde kayıt kabul bölümünde sosyal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenleme yapılacak( en az 1,5 metre mesafe bırakılacak), sürekli dezenfekte edilecek. Derslikler, WC, Lavabolar sürekli dezenfekte edilecek. Kantinler tamamen kapalı olacak, çay, damacana su kullanılmayacak. Gerekirse tek kullanımlık malzemeler kullanılacak. Eğitim araçlarında dezenfekte malzemeler eksiksiz bulunacak.(tek kullanımlık eldiven, maske, streç, kolonya, dezenfekte vb). Her kursiyer eğitime başlamadan ateş ölçerle kontrol edilecek, gerekirse sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Teorik ve direksiyon eğitimlerinde ortak alanlar dezenfekte edilecek, sosyal mesafeye uyulacak. Eğitim süresince alınacak tedbirlerden kurum Müdürü sorumlu olacak. Ders aralarında, sigara vb içmek için sosyal mesafe kuralları ihlal edilmeyecek. Bir araya toplanma olmayacak. Binalarda asansör kullanımını azami ölçüde azaltılacaktır. Kurumlarımızda zorunlu olmadıkça kursiyer dışında ziyaretçi bulunmasına izin verilmeyecek. Uygulama eğitim alanlarına toplu kursiyer götürmeyeceğiz. Sosyal mesafeye uyulacak. Uygulama sınav alanlarına velilerin gelmesi yasaklanacak, sadece kursiyer ve Sınav komisyonlarına izin verilecek. Uygulama sınavlarında , araçta 3 kişi bulunacak, Komisyon üyeleri dönüşümlü çalışacak. Motosiklet eğitim ve sınavlarında, kursiyerler kendi malzemelerini kendileri getirecektir. (Kask, dizlik, eldiven, dirseklik)” diye konuştu.

“EĞİTİMLER ARTIK ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

Eğitimlerin artık eskisi gibi olmayacağına dikkat çeken Dündar, kursiyer sayısının 20’den 10’a düşürüleceğini de ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti; “Teorik eğitimlerde derse gelen kursiyerlerimiz için maske ve eldiven temin edilecek. Eğitim bundan sonra eskisi gibi olmayacak. Kurumlarımıza sosyal mesafe anlayışı geldi. Normalde dersliklerimiz 20’şer kişilikken 10’ar kişiye düşürüldü. Dersliklerin girişinde sürücü adaylarına dezenfektanlar verilecek. Kursiyerler maskesiz ya da eldivensiz olamayacak. Temassız biçimde ateşlerini ölçüp daha sonra derse geçeceğiz. 10 Mart’ta eğitime başlayan bir grubumuz vardı. Dersleri tahminen 20-24 Mart’a kadar teorik olarak sürecekti. Onun akabinde elektronik sınavları, direksiyon eğitimleri ve direksiyon sınavları şeklinde kursa devam edeceklerdi. Bu öğrencilerimizin eğitimleri yarı kaldı. Onlar kaldıkları yerden devam edecek. MEB tarafından sunulan elektronik hizmetler programı MEBBİS’e giriş yapacaklar ve eğitimlere tekrardan başlayacaklar.”

“ARAÇLARDA TEK KULLANIMLIK STREÇ UYGULAMASI”

Araçlarda direksiyon, vites kolu, el freni ve sinyal kolları gibi direk temas edilen yerlere tek kullanımlık streç kaplanacağını belirten Dündar, her araçta hijyen kiti bulundurulmasının zorunlu olduğunu da söyledi. Dündar “Araçlarımızın bagajında daha önceden her araçta bulunması gereken standart ekipman vardı. Trafik seti, reflektör, ilk yardım çantası, yangın tüpü, kriko, stepne, bijon anahtarı gibi ekipmanlarımız bulunuyor ve sınav komisyonu bunları sınavda öğrencilere soruyordu. Artık buna ek olarak hijyen kiti adıyla bazı malzemelerin bulundurulması zorunlu hale getirildi. Hijyen kiti çantamızda eldiven, maske, ateş ölçer, streç filmi gibi malzemeler bulunuyor. Aracımızı kullanan sürücü adaylarının direksiyon, vites kolu, el freni ve sinyal kollarına direkt temas etmemesi için önlem alıyoruz. Her kursiyerin ardından bu gibi yerler streç filmi ile yeniden kaplanıyor. Öğrenci tıpkı teorik eğitimlerde olduğu gibi derse başlamadan önce usta öğretici tarafından ateş ölçerle ateşi ölçülüp daha sonra eğitime başlayacak” diye de konuştu.

“EHLİYET FİYATLARI YÜKSELECEK”

Sürücü kurslarının kontenjanlarının düşürüldüğüne dikkat çeken Dündar, “ Koronavirüs sebebiyle sürücü kurslarımızda kontejanlarımız yüzde 50 düşürüldü. Bu nedenle daha önce Konya için belirlenen taban fiyatı Konya’da bin 300 TL idi. Bu rakamlar en düşük Konya’da Bin 850 TL olacak” ifadelerini kullandı. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Sürücü kurslarında tüm önlemler alındı
HABER YORUMLARI