YAZARLAR

Güney komşumuz Suriye’de olanlar,  özellikle Türkiye  açısından öyle bir  sorunlar yumağı haline geldi ki, buradan selametle çıkmak çok zor görünüyor. 2011 Yılından beri  koca Suriye’nin  içindeki meshep ikilikleri,  kardeş  savaşları, terör  saldırıları  5oo binden fazla insanın hayatına maloldu,  birçok köy  ve şehir yakılıp yıkıldı, tarih  hatıraları  tahrip edildi.

Bu kadersiz ülkeye yardım etmek, kardeş kavgasına son vermek  aldatmacasıyla, başta ABD, Fransa, İngiltere olmak üzere, emperyalist ülkeler hemen  buraya damladılar.Bilhassa ABD, en büyük güç olarak, aslında “aman bu karışıklık İsrail’e zarar vermesin, keza petrol kaynaklarına  bir  zarar gelmesin diyerek” geldi. Oradaki Kürtler’i, “size burada  bir devlet kuracağım” diyerek tavladı, onları  modern silahlarla donattı, Suriye’deki teröre karşı  koruyucu postuna girdi. Esat’ı  devirelim dedi. Türkiye’ye de bunu empoze etti.Yazık ki Türkiye buna inandı ve  dostu Suriye’ye, durup dururken düşman oldu.

Öte yandan  Rusya hemen  Suriye’ye damladı. Emperyalizmin öteki temsilcisi. Hem de Esat’ın davetiyle geldi Rusya. Suriye’de Lazkiye’de zaten askeri üssü olan Rusya  batı Suriye’ye yerleşti. Esat’a  silah göderdi, hava desteği sağladı ve hükümet güçlerinin tekrar hakimiyet kurmasını sağladı. Bugün Esat, ülkesinin  % 70 ine hakim durumda.

ABD nin  kandırıp şımarttığı PKK dostu  ve ABD tarafından silahlandırılmış Kürt Gruplar  bizim sınırımız boyunca  terör faaliyetlerine giriştiler, yerli halkın nüfus yapısını  değiştirmeye ve  oralarda  müstakil  devletçikler  kurmaya kalkıştılar, Türkiye’ye terör  saldırıları tertip etmeye başladılar.  Müttefiki ABD ye  defalarca, bunlara silah vermeyin diyen Türkiye, sonunda dayanamayıp El Bap ve Afrin Bölgeleri’ne  harekat düzenleyerek, oralardaki terörü  ve halkın üzerindeki tehdidi  ortadan kaldırdı. Türkiye Ayrıca, Rusya ve İran’la  mutabık olarak İdlip’te 12 karakol  kurdu, terör gözetlemesi yapıyor. Özetle Türkiye, Suriye’nin hem içinde, hem dışında, bu ülke sorunlar yumağının  tam ortasında bulunuyor.Büyük mali külfetler  içindeyiz. Yurt içinde de 4 milyon Suriyeli sığınmacıya  bakıyoruz. Yalnızca bu işe yaklaşık 30 milyar  dolar  harcamışız.

 

Türkiye olarak, uluslar arası  toplantılarda Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Emperyalist ülkeler de (başta ABD ve Rusya) aynı düşünüyoruz, diyorlar. Kimi 5 bin km , kimi 10 bin km  uzaklardan geldiler Suriye topraklarında üs kurup,  yerleştiler . Rusya ben resmi davetle geldim diyor. ABD, ben dünya barışı için (!) geldim  diyor. İsteyen inanabilir. Türkiye de,”sınır güvenliğim için teröristleri kovaladım” diyor. Bu gün 35 km kadar Suriye içlerine girmişiz. Girdiğimiz yerlerde halk  artık günlük hayatını yaşıyor. Biz bu halkla aslında akrabayız. Ayrıca Türkmen soydaşlarımız var.

Öte yandan gelin görün ki, biz bu halkın resmi hükümetiyle  küs durumdayız. Diplomatik ilişkiler kopuk. İktidar taraftarı medya yakın zamana kadar “Katil Esed” diyordu, Suriye Başkanı’na. Bizce bunlar yanlış.  Toprak bütünlüğünü savunduğumuz ülkenin hükümetiyle küslük olur mu?  Bugün Rusya aracılığı  ile görüşüyormuşuz, garip değil mi?

Düşünüyorum da, Kuzey Suriye’de yaşayan Kürt,Türkmen, Arap ve diğer  insanlarla ve onların yöneticileriyle  en iyi konuşup anlaşabilen biz olmalıydık.Onların  güvenlik ve demokratik haklarını savunmalıydık, yol göstermeliydik.  Sonradan  terörizme bulaşan kuzey Suriye bölge liderlerinden Salih Müslim İTÜ mezunu bir  mühendisdir. Onu yanımıza çekebilmeliydik. Oradaki insanlara  yol gösterici ağabeylik yapabilmeliydik.

Kanaatimiz odur ki, Türkiye derhal Esat Hükümetiyle diplomatik ilşkelere başlamalıdır. İki komşu 2011 deki gibi  bir dostluk inşaatının temel kazılarına başlamalıdır. Başka türlü bu Suriye kördüğümü,  çözülür  ilmek haline getirelemez. Saygılarımla.

Etiketler:
> Yeni Meram >Yazarlar > SURİYE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.