Torku Jelifest

Süleyman Soylu açıkladı: Arapça tabelaların tamamı değişecek

  • Giriş Tarihi: 20.06.2019 9:11
  • Güncelleme Tarihi: 9:13
Süleyman Soylu açıkladı: Arapça tabelaların tamamı değişecek

Arapça tabelaların tamamının değişeceğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İlk kez söylüyorum, Türkiye'de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak." dedi.

Mutlu Akü

“Bu yıl 50 bin kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz”
Göç meselesiyle terörle ve uyuşturucuyla ilgilendiklerinden fazla ilgilendiklerini belirten Soylu, bu yıl 122 bin kaçak göçmeni yakaladıklarını söyledi.

“Ben nasıl kurallara uyuyorsam Suriyeli de kurallara uyacak.” ifadesini kullanan Soylu, “Geçen sene İstanbul’dan 4 bin 500 kaçak göçmeni sınır dışı ettik. Bu yıl 50 bin kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz. İstanbul’u kaçak göç merkezi yapamayız.” dedi.

“Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz”
İstanbul’da kaçak göçmen bırakmayacaklarını anlatan Soylu, şöyle konuştu:

“İstanbul’a söylüyoruz, 6 ay bize süre verin. 6 ay içinde İstanbul’da bu konulardan şikayet ettiğiniz bütün meseleleri bitireceğiz. Herkes bizim kurallarımıza uymak zorunda kalacak. Kim uymuyorsa gereğini yerine getiririz. İlk kez söylüyorum. Türkiye’de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis’te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak.”

Bakan Soylu, Suriyelilerin, Afganlıların Türk ekonomisine katkısının olduğunu da kaydetti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Süleyman Soylu açıkladı: Arapça tabelaların tamamı değişecek
HABER YORUMLARI