YAZARLAR

“ÖLÜM her şeyi eşit yapar.”

***

ABDEST VE BESMELE…

Yazar Sedgwick’e göre, Avrupa ve Amerika tarihlerinin en önemli bölümünde temizliği “uygunsuz” bir eylem olarak görüp, dini hükümlerle yasaklamışlardı.

Normal vatandaşlarının yanısıra, din adamları ve krallar da, ömür boyu yıkanmadan mutlu bir şekilde yaşamışlardı.

Aziz Francis ise “yıkanmamış bir vücut dindarlığın işaretidir” diyordu.

İspanya Kraliçesi İzabel, hayat boyu sadece iki defa, doğumunda ve gerdeğe girerken banyo yapmakla övünüyordu. Phildelphiya’da bir dönem, bir ay içerisinde birden fazla banyo yapan kişiler hapse atılırdı.

Mısırlılar, deri hastalıklarından korunmak için, vücutlarını hayvan ve sebze yağları ile ovup, alkalinli tuzdan elde edilmiş, sabunsu bir madde ile yıkanırlardı.

Birçok dönemlerde hamamlar yapılmış, ama bu hamamları bazı uyanıklar kötü amaçlı kullandıkları için birçok kez kapatılmışlardır. Daha sonra sadece pazar günlerinde olmak üzere, haftada bir gün yıkanma izini çıkmış.

Temizlik, İslamiyet ile hayat buldu.

Peygamberimizden sonra yeni bir medeniyet kuruldu. Yıkanmayı artık küvette değil de, şarıl şarıl akan temiz su ile yapıyorlardı.

…Guslü gerektirecek durumlarda kadın olsun, erkek olsun hiç vakit geçirmeden gusül abdesti alması gerekir.

Gusül alırken vücudumuz üryan, yani çıplak olduğu için yönümüzü kıbleye doğru değil de, kıbleyi yan tarafımıza almalıyız.

Önce taharet ederiz, sonra gusül abdesti almaya niyetleniriz. Gusül için banyoya girmek de bir niyettir ama yine de dil ile söylememiz uygundur.
Daha sonra ağız içi ve burun içini su ile çalkalayarak vücudumuzun her yerini, kuru yer kalmayacak şekilde güzelce yıkamak farzdır.

Su hayattır, su sağlıktır, su şifadır.

Vücutta birikip halsizlik yapan negatif enerji, su ile akıp giden suyun verdiği pozitif enerjiyle vücut elektriğini yeniden dengeler. Günlük gerginliği alıp, zindelik ve ferahlık verir. Bu arada su ne çok sıcak, nede soğuk olmalıdır. Çünkü ılık su, gerginliği almasının yanısıra cildi de güzelleştirir.

Yıkanma bitince; el, kol ve bacaklara soğuk su tutulmasının vücuda sıhhat ve enerji verdiğini doktorlar da öneriyor.

Namaz için alınan abdest farzdır.

Namaz dışında da abdestli olmak isterseniz, o da müstehabtır. Yani yapılınca sevap olup, yapılmayınca günah olmayandır. Sinirli ve stresli durumlarda da suyun antidepresan etkisi gösterdiği bilimsel bir gerçektir.
Abdest almaya besmele ve niyetle başlarız.

Besmelenin öyle büyük kerametleri vardır ki yazmakla bitmez. Kısaca değinelim:

Besmele çekilmeden kesilen kurban eti hızlı bir şekilde bakteri üretiyor ve kanı hemen pıhtılaşıyor. Besmele ile kesilince bakteri üretimi çok yavaşlıyor ve kanı çok geç pıhtılaşıyor.
Besmele çekilerek içilen suyun moleküllerinin değiştiği bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Besmelesiz su ile besmele çekilen suyun fotoğrafı, özel kameralar tarafından çekilmiş.

Gördükten sonra inanamayacaksınız.

Besmelesiz su sade gri renkli bir görüntüde, besmele çekilen su otomatik olarak değişip beyaz renkli binlerce çiçek görüntüsü alıyor.

Yabancı bir ülkede yüksek frekanslı fotoğraf makinesi ile iki insanın fotoğrafını çekmişler. Birisi abdest almış, diğeri ise normal şekilde elini kolunu yıkamış. Ve bu iki insanın aurasının fotoğrafını çekmişler.

Normal el yüz yıkayan insanın aura fotoğrafı kahverengi renkli, abdestli insanınki yeşil renkli çıkmış. Bu ne demektir biliyor musunuz? Abdest hem manevi hayatımıza, hem maddi hayatımıza yeşil ışık yakıyor.
Abdest, içinde kerameti ile birlikte gelir.

Abdestli olan insan, yaydığı görünmeyen yeşil ışıkla görünür görünmez kazaların vereceği zararlardan da korunmuş olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > SU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.