Torku Jelifest

Sorular, Ramazan Ayı’nda arttı

  • Giriş Tarihi: 3.07.2015 9:25
  • Güncelleme Tarihi: 9:25
Sorular, Ramazan Ayı’nda arttı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından faaliyete geçirilen Alo Fetva Hattı, Konya’da da yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ramazan ayında bu yoğunluk biraz daha arttı. Öyle ki günlük yaklaşık 500 kişi, bu hattı kullanarak merak ettikleri sorulara cevap arıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşların sorularına daha hızlı cevap verebilmek amacıyla Alo 190 Fetva Hattı oluşturdu. Bu hizmete, sabit ve cep telefonlarından ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Konya İl Müftülüğü bünyesindeki fetva birimi de özellikle Ramazan-ı Şerif’te yoğun bir şekilde çalışıyor. Hafta içi 08.00 – 22.00, hafta sonları ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veren görevliler, günlük ortalama 400 ila 500 arasındaki soruyu cevaplandırmaya çalışıyor. Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Türkiye’de din konusunda vatandaşları bilgilendirmenin, Diyanet’in ve dolayısıyla da müftülüklerin temel görevleri arasında olduğunu söyledi. Bu yönüyle Alo Fetva Hattının büyük bir önem taşıdığını belirten Küçük, projenin yaklaşık 5 yıl önce hizmete girdiğini kaydetti.

GÜNDE YAKLAŞIK 500 KİŞİ ARIYOR

Alo Fetva Hattını arayan vatandaşların, bulundukları şehrin İl Müftülüğüne bağlandığını ifade eden Küçük, “Ankara sınırları içerisinde aranırsa Ankara Müftülüğü, Konya sınırları içerisinde aranırsa Konya Müftülüğü bağlanıyor. Cep telefonu ve sabit hatlardan ücretsiz olarak aranabiliyor. Vatandaşlarımız istedikleri yerden istedikleri zaman bu numaraya ulaşma imkanına sahip. Ramazan ayında hatlarımızdaki yoğunluktan dolayı zaman zaman serzenişler oluyor. Vatandaşlarımız vazgeçmesin. İl Müftülüğü bünyesinde, Erkek ve Bayan Fetva Bürosu ile Aile ve Dini Rehberlik Bürosu olmak üzere 3 ayrı büromuz var. Bu 3 büroda Ramazan ayı boyunca 2’şer görevli çalışıyor. Günlük yaklaşık 60 kişi doğrudan müftülüğe gelerek merak ettikleri soruları yöneltiyor. Ramazan ayında günlük yaklaşık 500 kişi telefonla ulaşıyor. Özellikle pazartesi ve cuma günleri yoğun oluyor” dedi.

“PROGRAMLARIN ÇOĞU REYTİNGE DAYALI”

Ramazan ayının ilk 15 günündeki soruların yaklaşık yüzde 60’ının oruçla ilgili olduğunu ifade eden Küçük, “soruların yüzde 20’si namaz, oruç, hac ve zekat gibi ibadetlerle ilgili. Yüzde 20’si de fitre, rüşvet, faiz ve miras gibi sosyal ve ekonomik konularla ilgili.

Ramazan ayının son 15’inde ise sorular genellikle zekat ağırlıklı oluyor. Vatandaşlarımız bazen bildiği konularda bile endişe ediyor ve o konuyu sormak istiyor. Orucun bozulmasıyla ilgili, tedavi konularıyla ilgili, göz ve burun damlası gibi tıbbi konularda da sorular geliyor.

Doğru, sahih ve kesin bilgi ancak Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülüklerden alınabilir. Bunun dışındaki kaynaklara güvenmemeli. Radyo ve televizyonlarda bizim kurumun dışındaki insanların yaptıkları programların çoğu reytinge dayalıdır. Reyting uğruna bazen doğru olmayan şeyler de söylenebilir. Hepsinin yanlış olduğunu söylemek istemem. Orada bizim teşkilattan ilahiyattan hocalarımız da var ama vatandaşlarımız bir konuda karar verip yapacağı zaman genellikle müftülüğü arar. Ona göre uygulama yapar” diye konuştu.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Sorular, Ramazan Ayı’nda arttı
HABER YORUMLARI