Torku Jelifest

Sorgunlu ev hanımları gömlek üretiyor

  • Giriş Tarihi: 30.01.2015 16:05
  • Güncelleme Tarihi: 17:27
Sorgunlu ev hanımları gömlek üretiyor

Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan düz dikiş makine kursuna ev hanımları yoğun ilgi gösteriyor.

Mutlu Akü

Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Erol, yaptığı açıklamada, daha önce açılan, çinicilik, arıcılık, mantar üretimi ve bakır işlemeciliği kurslarının ardından şimdi de ev hanımlarına yönelik düz dikiş makine kursu açtıklarını söyledi.

Kursa kadınların beklenenin üzerinde ilgi gösterdiğini ifade eden Erol, ev hanımlarının kurslar sayesinde meslek öğrenerek, aile bütçesine katkıda bulunduklarını kaydetti.

Açtıkları kursun en önemli amaçlarından birinin de kalifiye eleman yetiştirmek olduğunu anlatan Erol, şu bilgileri verdi:

“Yozgat İŞKUR İl Müdürlüğü ile ortak açtığımız bu kursa merkezde 25 kursiyerimiz katılıyor. Bunun yanı sıra Çiğdemli ve Karakız beldelerindeki kurslarımızla beraber toplam 75 kursiyerimiz var. Kurs sonunda alacakları belgeler sayesinde kursiyerlerimiz tekstil fabrikalarında çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini açma imkanına sahip olacaklar. Böylelikle tekstil fabrikalarının  kalifiye eleman sorununa da biraz olsun çözüm getirmiş olacağız.”

Kurs öğretmeni Arzu Gököz da kursta giyimle ilgili teknik bilgilerin öğretildiğini ifade ederek, “Kurs, teknik bilgiler, cepler, yırtmaçlar, kemerler, manşetler, kol takmalar ve birleştirme dikişleri gibi pek çok konuyu içeriyor. Aralık ayı içerisinde başlayan kursumuz şubat ayı içerisinde sona erecek. Kursta gömlek dikimi yapıyoruz. Kursun sonunda bu gömlekleri fakir öğrencilere vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.> Yeni Meram >Türkiye > Sorgunlu ev hanımları gömlek üretiyor
HABER YORUMLARI