YAZARLAR

***

“DURMAK, devrilmenin bir öncesidir.”

***

MADDE 58:

1- Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.
2- Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti, kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.
3- İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.
Konulmak istenen talimat:
1- Şike yaptığı belirlenen kulübe küme düşme cezası verilir. İlgili takıma her maç için ayrıca puan indirme cezasına verilebilir.
2- Şike girişiminin sahaya yansımaması halinde ilgili kulübe her maç için -3 puan cezası verilir.
3-Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de yasaktır. Teşvik verdiği belirlenen kulüpler her maç için -1 puan cezası ile cezalandırılır.
4- Teşvik girişiminde bulunan kulüplere ağır para cezası uygulanır.
5- Şike yapan kişiye ömür boyu hak mahrumiyeti, şike girişiminde bulunan kişiye ise her maç için 3 yıl hak mahrumiyeti cezası verilir.
6- Teşvik veren kişi her maç için 1 yıl hak mahrumiyeti, teşvik girişiminde bulunan kişi ise her maç için ağır para cezası ile cezalandırılır.

*

ÜÇ GÖRÜŞ…

Şike gündemden düşmüyor.

Düşmediği gibi her geçen gün, yani federasyonun “Şike Kongresi” yaklaşırken ateşi de yükseliyor! Konuyla ilgili, “Ağzı olan konuşuyor” dedik ya, izninizle biz de konuşalım:

1-Son dönemde “Ligden çekilmesi” gündeme gelen Galatasaray’ın Başkan Yardımcısı Refik Arkan, maddenin değişmesi için imza atmayacaklarını söyledi. Arkan, “İnanmadığımız şeye hiç kimse bize imza attıramaz” dedi. İki sezon önce basketbolda yaşadıkları Cemal Nalga olayına değinen Arkan, “Bu olayda biz ağzımızı açtık mı? Çıkıp ‘Hatalıyız’ dedik. ‘Hangi cezayı verirseniz razıyız’ dedik. Verilen cezaya da itiraz etmedik. Küme düşüyorduk, sesimizi çıkarmadık. Bunlar çıkıp önce ‘Biz bunu yaptık ya da yapmadık’ desinler. Onu kaldır bunu indir, böyle şey olmaz” dedi.

*

2-TFF’nin vereceği karar için federasyona “Allah’tan yardım dileğinde bulunan Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, “TFF ne yapar, ne yapabilir? Ne ona yaranabilecek, ne buna… Ben ‘Allah yardımcısı olsun’ diyorum” yorumunu yaptı.
“Futbolda Şike Soruşturması” başladığında Federasyon Başkanı olması durumunda tavrının ne olacağı sorusunu ise Cavcav, “Hemen istifa ederdim, bir dakika durmazdım” şeklinde yanıtladı.

***

3- UEFA Genel Sekreteri, şikenin “Ülke içindeki maçlarla kısıtlı olduğu”nu belirtti. Bu, Fenerbahçe için olumlu sinyaldir.

Gelinen son noktada Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Ali Koç’un Sadri Şener’le el sıkışmaması ve tartışmasıdır. Ankaragücü başkanının toplantıya bilerek geç gelmesi ve “Bazı kulüpler yardım edecekleri sözünü unutarak bizi arkadan vurdular. Oyuncularımızı kandırıp aldılar” demesi ve ayrıca federasyondaki bir yöneticinin, “Bir daha futbolun yanından geçmem” diye yakınması dikkati çekenler arasındadır.

Böylece Kulüpler Birliği Vakfı da topu federasyona atıyor. UEFA, “Bunlar kendi ülkelerinin iç meselesidir. Biz uluslararası şikeyle ilgileniriz. İddiaların tam sorumlusu Türkiye Futbol Federasyonu’dur” ifadesi de gösteriyor ki, sonu başlangıçta belli olan bir süreç yaşıyoruz.

TFF’nin pas vereceği kuruluş kalmadı ve korkudan titriyor. Çünkü iki tarafı .oklu bir değnek. Hangi kararı alırsa alsın ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabilecek.

“Bize ne Süper Lig’deki Arap saçından!” diyemeyiz zira bir noktada ucu bize de dokunuyor.

Nerede Buca, Konya, Kasımpaşa sorunu?

Canım zaten öyle bir sorun zaten yok ki!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Sonu başlangıçta belli bir süreç
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.